Doğalgaz

DMS yeni ürünleri ve stratejileriyle 2020’ye hazır

DMS yeni ürünleri ve stratejileriyle 2020’ye hazır
AA

Gazetemizin sorularını yanıtlayan DMS A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan, piyasada DMS A.Ş. için ileri teknoloji, kaliteli ürün, iyi hizmet, satış sonrası iyi destek ve samimi diyalog algısının oluşmasını istediklerini belirtti.

Doğal gaz sektörüne malzeme temini, eğitimi ve hizmetleri sunan DMS A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan şirketin kısa ve orta vadede planlarını Gas&Power’a anlattı. Tunçtan; “Bu sektörde çalışan ve irtibatlı olan hemen herkes DMS’yi biliyor. Bu durum, başarıya motive olmuş bizler için her yere az çok ulaşmış olmak önemli bir aşamadır” dedi.

Sayısal verileri göz önüne alırsanız DMS’nin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

1991 yılından bugüne doğal gaz sektöründe hitap ettiğimiz doğal gaz şehir işletmelerinin yüzde 100’üne ulaşmış bulunmaktayız. Bugün şehir işletmelerinin tümünde mutlaka DMS’den alınan bir ürün, bir hizmet vardır. Bu sektörde çalışan ve irtibatlı olan hemen herkes DMS’yi biliyor. Bu durum, başarıya motive olmuş bizler için her yere az çok ulaşmış olmak önemli bir aşamadır.

DMS olarak ilk yatırım malzemelerinden çok işletme malzemeleri üzerinde yoğunlaşmış ürün yelpazemize rağmen bu önemli bir başarıdır. Sektör olarak ilk yatırım faaliyetlerinde azalma yaşanırken işletme ağırlıklı çalışmalarda artışın olduğu bir geçiş evresinde olduğumuzu düşünüyoruz ve bundan sonra çok daha etkin olacağımızı biliyoruz, çünkü biz çalışmalarımızla buna hazırlık yapıyorduk. DMS A.Ş. için oluşmasını istediğimiz algı şuydu; İleri teknoloji, kaliteli ürün, iyi hizmet, satış sonrası iyi destek ve samimi diyalog. Bu algıyı oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bu bizim attığımız temel ve gelecekte bu temel üzerine birçok hizmeti inşa edeceğiz.

“SENSIT TÜM DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANMIŞTIR”

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

DMS olarak biz gaz işletmelerinin uzun vadede ve sürekli ihtiyaç duyabilecekleri ürün ve hizmetlere yönelik hedefler belirledik. 1994 yılında kendimize bu hedefleri koyduk. SENSIT Technologies’in gaz kaçak tespit ve analiz cihazları ile harekete geçtik.  Tabii ki kolay olmadı, onlarca rakip marka ve vahşi bir rekabet sonrası dayanan, ayakta kalan biz olduk. Bu başarıda SENSIT’in kalitesi, ürünlerine sahip çıkması ve sürekli teknolojiyi geliştirmesi yanında birlikte çalışmamız ve bizim samimi gayretimiz iyi bir sonuç verdi. Bugün SENSIT Markası bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de işini profesyonelce yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği markadır. SENSIT ürünleri gaz işletmelerinin ihtiyaç duyabileceği her tür gaz tespit ve analiz cihazlarıdır. Bu cihazlar kesinlikle mükemmel sıfatını hak etmekteler. Bu tür cihazların tedarikinden sonra servis, yedek parça, bakım ve bilhassa uluslararası kabul edilebilir ölçümleme hizmeti en önemli konudur. Bu konuda tartışmasız en iyi doğru ve en iyi hizmeti biz vermekteyiz. Akıllı Kalibrasyon Sistemini bularak SENSIT tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. DMS olarak biz de Avrupa’dan önce kendi bünyemizde sonrasında da UGETAM ve GAZMER gibi sektörün çok önemli kurumlarının bünyelerinde de bu üniteleri kurarak müşterilerimize güvenli seçenekler arz ettik. Amerika’daki tesislerinde GTI’ın (Amerikan Gaz Teknoloji Enstitüsü) ileri teknoloji desteği ile üretim yapan SENSIT ile DMS Gaz Kaçak Tespit ve Analiz cihazlarında liderdir.

Bunun haricinde DMS A.Ş. olarak STRONG ve PRT kompozit tamir ve mukavemet artırıcı ürünleri de piyasaya sunmaktadır. Bu ürünlerin raf ömürleri çok kısa olduğundan birçok firma ancak sipariş sonrasında bu ürünleri epey bir zaman sonra sağlamaktadırlar. DMS ise sürekli ve her çeşit ve boyutta bu ürünleri deposunda tutmakta ve istenildiğinde ürün veya istenildiğinde ise uygulamalı olarak gaz borularında oluşan hasar ve yaralanmaları, dentleri bir iki gün için de tamir edebilmektedir. DMS olarak yine çelik boruların ve vana gruplarının mükemmel izolasyonu için ürünler tedarik etmekteyiz. İngiltere menşeli Premier Coatings firmasının korozyona karşı koruyucu ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz. Bu sahada çok fazla, zehirli kimyasallardan oluşan ancak ucuz ürünler mevcut, fakat biz kaliteyi ve sağlığı önceleyen müşterilerimizi yalnız ve seçeneksiz bırakmama adına ürün bazında seçici davranarak tedariki devam ettiriyoruz.

Doğal gaz sektörünün ihtiyaçlarına cevap olacak tüm cihaz, malzeme ve ekipmanları titizlikle seçip ürün porföyüne alan DMS, canlı PE boru hatlarında meydana gelen hasarların giderilmesi çalışmasında mobil vana gibi iş gören ve sektörde boru boğucu olarak tabir edilen ürünleri üreten STOOLS firmasının da Türkiye mümessilliğini yapmaktadır. Bunun yanı sıra Özel üretim dijital manometreler KANE’yi İngiltere’de ürettiriyoruz. Yeraltı boru ve kablo tespit cihazları tedarik ediyoruz. Mekanik boru birleştirme teknolojisi ürünleri de sağlıyoruz.

“SEKTÖR BÜYÜDÜ ANCAK TANINIRLIKLAR DA ARTTI”

Sektördeki firmalar neden sizi tercih etmeli? DMS’yi farklı kılan özellikler nelerdir?

İlk yıllarımızdan başlayarak daima bizi tercih etmiş firmalarımız olduğu gibi seneler sonra bize dönmüş firmalarımız var. Başlangıçta dediğimiz 1990’lı yıllarda malum hepimiz yeni öğreniyorduk ve yabancılardan öğreniyorduk, öğrendiklerimizi de en iyi olarak algılamıştık. Geçen bu süre içinde hepimiz tekamül ettik, işi öğrendik, farkındalıklarımız oluştu, bu da tabii tercihlerimize yansıdı. Sektör büyüdü ancak tanınırlıklar da arttı. İrtibat çoğaldı ve firmalar ile ürünler arasında mukayeseler yapıldı. Bütün bunlar da bizi ön plana çıkardı. Ürünlerimizin kalitesi anlaşıldı, hizmetimizin gayreti görüldü, samimiyetimiz hissedildi, bizim sektörün önemli ve gerekli bir ayağı olduğumuz anlaşıldı ve kabul edildi.

İleri teknoloji, kalite, eğitim, hız, özverili servis, mücadele, süreklilik, saygı ve samimiyet işte bütün bu özellikler bizi farklı kılan özelliklerdir. Bu hususiyetlerimizi devam ettirdiğimiz sürece başarılı olacağımıza eminiz.

“BÜTÜN GAZ ŞİRKETLERİNE ‘TEKNOLOJİNİZİ YENİLEYİN’ KAMPANYAMIZI DUYURUYORUM”

Rekabet gücünüzü ve pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Her ne kadar kalite, teknoloji, servis, eğitim vesaire desek de iş dönüp dolaşıp maliyete varıyor. Bunu biliyor ve yaşıyoruz. Şirketlerin ellerinde eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, teknolojisi demode gaz tespit ve analiz cihazları var. SENSIT, Amerika’da bir kampanya yaptı ve sadece SENSIT marka cihazları bir bedel karşılığında geri alıp yeni cihazlar vereceğini duyurdu. Çok basit bir bedel olmasına rağmen çok büyük bir rağbet gördü. Bunu ülkemizde teknolojiyi yenileme açısından bir fırsat olarak gördük ve bu kampanyayı yapmaya karar verdik. Ancak ülkemizde geri dönüşüm konusunda marka ayırımı yapamayacağımızı SENSIT’e belirttik ve teknolojiyi yenilemek için marka model aranmaksızın bu kampanyayı yapma isteğimizi ilettik. Eski model cihazı geri kabul bedeli olarak da kendi payımızdan feda ederek kampanyayı başlattık.

Marka ve modeli ne olursa olsun eski gaz kaçak ve analiz cihazlarını SENSIT GOLD G2 cihazları ile değiştirmek isteyen müşterilerimizin her bir eski cihazının tanesini 250 USD’den alıp yeni bir SENSIT GOLD G2 cihazını, satış bedelinden bu bedeli düşerek tedarik edeceğiz. Araç üstü veya portatif yeraltı gaz kaçak arama sistemlerinde kullanılan PMD Metan Dedektörü, IRED Etan Dedektörü, uzak mesafeden gaz kaçağı tespit cihazı GAS-TRAC Lazer satın almak isteyenlerin de bize getirecekleri eski cihazlarını 500 USD bedelle alarak yeni cihazla değiştirerek teknolojilerini yenileyeceğiz. Mobil sistemlerin değişimlerinde ise eski sistemlerini 1000 USD bedelle alacağız.

Bu şekilde sektöre çok büyük bir katkı sunacağımızın müjdesini sizin aracılığınız ile vermek istiyorum. Aslında bu kampanyayı 2019’un son bir ayı için SENSIT planlamıştı. Ancak bizim, ülkemize özel 2020 yılının ilk üç ayı için geçerli olması talebimizi olumlu karşıladılar.

Bütün gaz şirketlerine buradan “Teknolojinizi Yenileyin” kampanyamızı duyuruyorum, eski teknoloji ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlarınız size sadece yüksek tamir ve bakım maliyeti demektir. Operasyonlarınızda kullanacağınız eski cihazlarınız eski telefonlar, eski TV’ler ve eski bilgisayarlar gibi sizi sadece yorarlar. Ayrıca sektörümüzde bizim için potansiyeli olan tüm alanlarına ulaşabilmek için tanıtım faaliyetlerimiz var. Sektörümüzün yoğun ilgi gösterdiğine inandığımız fuar faaliyetlerine katılıyoruz.

“HELİKOPTERE MONTE EDİLMİŞ LAZER CİHAZI İLE GAZ KAÇAK TARAMASINI İLK BİZ YAPTIK”

Bugüne kadar sektöre sunduğunuz ilkler nelerdir? 2020 yılında pazara sunacağınız yeni ürünler var mı?

Biz, 1991 yılında “Gelişen Teknolojinin Türkiye Adresi” sloganını kendimize şiar edindik ve o günden bu yana her daim yeni ve üstün teknolojileri sektörümüze sunduk.  Bütün ürünlerimiz için bu böyledir. Sektörde gaz kaçakları için sabun kullanılırken ilk gaz kaçak tespit ve analiz cihazını biz getirdik. İlk dijital manometreyi biz getirdik, ilk mekanik boru kaplingleri ile biz sektörü tanıştırdık ve mevzuata koydurduk.

İlk lazer cihazını da biz getirdik ve helikoptere monte edilmiş lazer cihazı ile gaz kaçak taramasını ilk biz yaptık. 2019 senesinde, tespit edilen gaz kaçağının doğal gaz hattından olup olmadığı sorusuna mükemmel hassasiyetle en net ve en doğru cevabı verebilen, en son teknoloji ürünü SENSIT IRED Etan dedektörünü sektöre sunduk ve büyük bir övgü ve takdirle karşılandı. SENSIT başta olmak üzere temsilciliğini yaptığımız tüm ürünlerde yenilikleri her zaman olduğu gibi anında müşterilerimize elbette sunacağız. SENSIT 2020 yılında büyük hamleler yapacak. GTI ile birlikte yepyeni teknolojileri dünya ya duyuracaklar. Elbette biz de 2020 için sektöre çok büyük bir hamle yapacağız. Büyük bir müjde vereceğiz Mart ayında. Özellikle Mart ayı diyorum. Halk arasında “Mart ayı Dert ayı ” olarak söylenir. Bizde sektörü büyük bir dertten kurtaracağız. Son çalışmalarımızı yapıyoruz, Şubat ayı içinde neticelendireceğiz. Gaz işletmeleri buna çok sevinecekler. Tüm bu yenilikleri avantajları sizlerin aracılığınız ile de duyuracağız.

“ÜLKEMİZE DAHA FAZLA DÖVİZ KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

2019 hedeflerinize ne ölçüde ulaştınız? 2020 yılı için beklenti ve hedefleriniz nedir?

2019 hedeflerimize ulaştığımızı memnuniyetle ve bizi tercih eden müşterilerimize şükranlarımı arz ederek belirtmek istiyorum. 2019 yılında sosyal faaliyetlerimiz de oldu. İnegöl İNGAZ ile birlikte mesleki lisede doğal gaz bölümüne hem eğitim verdik hem de bedelsiz cihazlar hediye ettik.

2020 yılı için hedefimizde bütün gaz şirketlerinin SENSIT IRED ETAN GAZI TESPİT cihazı edinmeleri var. Bu ticari bir hedef olduğu gibi sosyal bir sorumluluktur. Çünkü birçok gaz kaçağı kanalizasyona hatlarından evlere sirayet etmekte ve çoğu zaman küçük ölçümlerde doğal gaz kaynaklı olduğu anlaşılamamaktadır. SENSIT IRED ETAN TESPİT Cihazı ile bu problemi kesin ve net olarak ortadan kaldırırız. Bu cihaz 2019 senesinde büyük ilgi gördü ve birçok problemin ve bilinmezliğin çözülmesinde yararlanıldı. Cihazı görmek isteyen her gaz şirketine ücretsiz olarak kimi zaman ekiple kimi zaman sadece cihazı gönderdik ve yıllara matuf bilinmezlikleri hiçbir masraf yaptırmadan tespit ettik. Yapılan bu tespitler neticesinde kimi yerlerde hakikaten doğal gaz kaçaklarının olduğu da ortaya çıktı.

2020 yılında gaz şirketlerinin öncelikle eski teknoloji ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlarının, “TEKNOLOJİNİ YENİLE” kampanyası ile tümüyle değişimini ve her gaz işletmesinin en az 1 adet SENSIT IRED ETAN TESPİT Cihazı sahibi olmasını hedefliyorum. DMS olarak biz birçok ürünün aynı zamanda Hazar Bölgesi ve Çevre ülkeler ve Türki Cumhuriyetler Bölge Bayisiyiz. Azerbaycan’da ve Gürcistan’da çok güzel çalışmalar yaptık ve iyi neticeler aldık. Yetki alanımızdaki diğer ülkelere de yoğunluk vererek ülkemize daha fazla döviz kazandırmayı hedefliyoruz.

“MÜŞAHEDE EDECEKLERİMİZ EN İYİ ÖĞRETMENİMİZ OLACAKTIR”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin yönetimi ve çalışanı arkadaşlarımdan ricam; zaman zaman kısa aralıklarla elimizin altındaki bilgisayar, tablet ve telefonlarımızdan video izleme sayfalarına girmelerini “Doğal gaz ve gaz patlamaları” yazmalarını ya da “Gas Explosion” yazarak yabancı sitelerde dünyada yaşanmış, inanılmaz dehşet sonuçlara neden olmuş patlamaları, yangınları, can kayıplarını, zarar ve ziyanları izlemelerini tekrar önemle rica ediyorum.

Bu vesileyle müşahede edeceklerimiz, başımıza gelmemesi için bir farklı artımızın olmayacağını, bizim de herkes gibi işimizi en mükemmel yapmak zorunda olacağımızı gösterecek ve en iyi öğretmenimiz olacaktır.

‘PERSONELLE BİRLİKTE SAHADAKİ ÇALIŞMALARINA KATILIP UYGULAMALI EĞİTİM VERİYORUZ’

2019 yılında birçok gaz dağıtım şirketi ile eğitim çalışmaları gerçekleştirdiğinizi biliyoruz. Bu eğitimleri anlatır mısınız?

Malumunuz her alanda ve her işte eğitim çok önemli. Tehlikeli ürünlerle iştigal eden bireylerin eğitiminin ehemmiyeti ise kitaplara sığmaz. Doğal gaz ihmal ve hatanın sonucu büyük oranda maddi ve manevi kayıplardır. Bunun önüne geçmek için yüksek ve kaliteli teknolojiyi tanıyarak yetişmiş, eğitilmiş ve sürekli eğitim ile desteklenen personelle mümkündür.

Bunun bilincinde olan bizler ülkemizin her ilinin ve ilçesinin ekiplerini, cihaz kullanıcılarını temel doğal gaz bilgilendirmesi ile başlayarak eğitmek için ziyaret ettik. Yılların tecrübesi ile donanmış eğitmenlerimiz sektör çalışanlarının hem temel eğitim açısından eksiklerini giderdi hem de bizden satın alınan cihazları kullanım eğitimlerini verdiler. Bu meşakkatli ve masraflı hizmeti vermekten son derecede memnunuz. Birçok vilayete bizatihi ben gittim. Çok olumlu neticeler aldık. En önemlisi de cihaz kullanım eğitimlerimiz sonrasında arızalı cihaz sayısının yüksek oranda düşmesi oldu. Bu sonucun işletmelerin işletim maliyetlerini düşürmesi açısından önemli bir katkı sağladığını düşünüyorum. Eğitim verdiğimiz doğal gaz şirketi elemanlarına sertifika düzenleyerek de sektörde bir kalite standardı oluşturduk. Hem temel eğitim, hem cihaz kullanım eğitimi, hem saha çalışması, hem de gelişen yeni teknolojinin tanıtımı, hem de tüm bu çalışmalar bedava. İşte bizim eğitim hizmetimizin özeti.

Satış sonrası müşteri ilişkilerimizin odağında benimsediğimiz anlayış; müşterilerimizin cihazlarımızın kapasitelerini tam olarak anlayıp tam kapasite ile kullanabilmeleri ve böylece aldıkları verimi artırabilmektir. Bunun içinde izleyeceğimiz yolun olmazsa olmazı: Eğitim, eğitim, eğitim; sürekli eğitim. Bu konuda en fedakâr şirket biziz, hiçbir masraftan kaçınmadan ve hiçbir bedel talep etmeden her yıl iki kez tüm Türkiye’yi gezerek bu hizmeti veriyoruz ve yerinde eğitim veriyoruz. Personelle birlikte sahadaki çalışmalarına katılıp uygulamalı eğitim de veriyoruz. Bu özelliğimizden dolayı mütevazı olmayacağım ve kendimizle gurur duyduğumuzu ifade edeceğim.

Doğal gaz sektörüne malzeme temini, eğitimi ve hizmetleri sunan DMS A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Sıddık Tunçtan şirketin kısa ve orta vadede planlarını Gas&Power’a anlattı. Tunçtan; “Bu sektörde çalışan ve irtibatlı olan hemen herkes DMS’yi biliyor. Bu durum, başarıya motive olmuş bizler için her yere az çok ulaşmış olmak önemli bir aşamadır” dedi.

Sayısal verileri göz önüne alırsanız DMS’nin geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

1991 yılından bugüne doğal gaz sektöründe hitap ettiğimiz doğal gaz şehir işletmelerinin yüzde 100’üne ulaşmış bulunmaktayız. Bugün şehir işletmelerinin tümünde mutlaka DMS’den alınan bir ürün, bir hizmet vardır. Bu sektörde çalışan ve irtibatlı olan hemen herkes DMS’yi biliyor. Bu durum, başarıya motive olmuş bizler için her yere az çok ulaşmış olmak önemli bir aşamadır.

DMS olarak ilk yatırım malzemelerinden çok işletme malzemeleri üzerinde yoğunlaşmış ürün yelpazemize rağmen bu önemli bir başarıdır. Sektör olarak ilk yatırım faaliyetlerinde azalma yaşanırken işletme ağırlıklı çalışmalarda artışın olduğu bir geçiş evresinde olduğumuzu düşünüyoruz ve bundan sonra çok daha etkin olacağımızı biliyoruz, çünkü biz çalışmalarımızla buna hazırlık yapıyorduk. DMS A.Ş. için oluşmasını istediğimiz algı şuydu; İleri teknoloji, kaliteli ürün, iyi hizmet, satış sonrası iyi destek ve samimi diyalog. Bu algıyı oluşturduğumuzu düşünüyorum. Bu bizim attığımız temel ve gelecekte bu temel üzerine birçok hizmeti inşa edeceğiz.

“SENSIT TÜM DÜNYANIN TAKDİRİNİ KAZANMIŞTIR”

Ürün gamınızdan bahseder misiniz?

DMS olarak biz gaz işletmelerinin uzun vadede ve sürekli ihtiyaç duyabilecekleri ürün ve hizmetlere yönelik hedefler belirledik. 1994 yılında kendimize bu hedefleri koyduk. SENSIT Technologies’in gaz kaçak tespit ve analiz cihazları ile harekete geçtik.  Tabii ki kolay olmadı, onlarca rakip marka ve vahşi bir rekabet sonrası dayanan, ayakta kalan biz olduk. Bu başarıda SENSIT’in kalitesi, ürünlerine sahip çıkması ve sürekli teknolojiyi geliştirmesi yanında birlikte çalışmamız ve bizim samimi gayretimiz iyi bir sonuç verdi. Bugün SENSIT Markası bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de işini profesyonelce yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği markadır. SENSIT ürünleri gaz işletmelerinin ihtiyaç duyabileceği her tür gaz tespit ve analiz cihazlarıdır. Bu cihazlar kesinlikle mükemmel sıfatını hak etmekteler. Bu tür cihazların tedarikinden sonra servis, yedek parça, bakım ve bilhassa uluslararası kabul edilebilir ölçümleme hizmeti en önemli konudur. Bu konuda tartışmasız en iyi doğru ve en iyi hizmeti biz vermekteyiz. Akıllı Kalibrasyon Sistemini bularak SENSIT tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. DMS olarak biz de Avrupa’dan önce kendi bünyemizde sonrasında da UGETAM ve GAZMER gibi sektörün çok önemli kurumlarının bünyelerinde de bu üniteleri kurarak müşterilerimize güvenli seçenekler arz ettik. Amerika’daki tesislerinde GTI’ın (Amerikan Gaz Teknoloji Enstitüsü) ileri teknoloji desteği ile üretim yapan SENSIT ile DMS Gaz Kaçak Tespit ve Analiz cihazlarında liderdir.

Bunun haricinde DMS A.Ş. olarak STRONG ve PRT kompozit tamir ve mukavemet artırıcı ürünleri de piyasaya sunmaktadır. Bu ürünlerin raf ömürleri çok kısa olduğundan birçok firma ancak sipariş sonrasında bu ürünleri epey bir zaman sonra sağlamaktadırlar. DMS ise sürekli ve her çeşit ve boyutta bu ürünleri deposunda tutmakta ve istenildiğinde ürün veya istenildiğinde ise uygulamalı olarak gaz borularında oluşan hasar ve yaralanmaları, dentleri bir iki gün için de tamir edebilmektedir. DMS olarak yine çelik boruların ve vana gruplarının mükemmel izolasyonu için ürünler tedarik etmekteyiz. İngiltere menşeli Premier Coatings firmasının korozyona karşı koruyucu ürünlerini müşterilerimize sunuyoruz. Bu sahada çok fazla, zehirli kimyasallardan oluşan ancak ucuz ürünler mevcut, fakat biz kaliteyi ve sağlığı önceleyen müşterilerimizi yalnız ve seçeneksiz bırakmama adına ürün bazında seçici davranarak tedariki devam ettiriyoruz.

Doğal gaz sektörünün ihtiyaçlarına cevap olacak tüm cihaz, malzeme ve ekipmanları titizlikle seçip ürün porföyüne alan DMS, canlı PE boru hatlarında meydana gelen hasarların giderilmesi çalışmasında mobil vana gibi iş gören ve sektörde boru boğucu olarak tabir edilen ürünleri üreten STOOLS firmasının da Türkiye mümessilliğini yapmaktadır. Bunun yanı sıra Özel üretim dijital manometreler KANE’yi İngiltere’de ürettiriyoruz. Yeraltı boru ve kablo tespit cihazları tedarik ediyoruz. Mekanik boru birleştirme teknolojisi ürünleri de sağlıyoruz.

“SEKTÖR BÜYÜDÜ ANCAK TANINIRLIK DA ARTTI”

Sektördeki firmalar neden sizi tercih etmeli? DMS’yi farklı kılan özellikler nelerdir?

İlk yıllarımızdan başlayarak daima bizi tercih etmiş firmalarımız olduğu gibi seneler sonra bize dönmüş firmalarımız var. Başlangıçta dediğimiz 1990’lı yıllarda malum hepimiz yeni öğreniyorduk ve yabancılardan öğreniyorduk, öğrendiklerimizi de en iyi olarak algılamıştık. Geçen bu süre içinde hepimiz tekamül ettik, işi öğrendik, farkındalıklarımız oluştu, bu da tabii tercihlerimize yansıdı. Sektör büyüdü ancak tanınırlıklar da arttı. İrtibat çoğaldı ve firmalar ile ürünler arasında mukayeseler yapıldı. Bütün bunlar da bizi ön plana çıkardı. Ürünlerimizin kalitesi anlaşıldı, hizmetimizin gayreti görüldü, samimiyetimiz hissedildi, bizim sektörün önemli ve gerekli bir ayağı olduğumuz anlaşıldı ve kabul edildi.

İleri teknoloji, kalite, eğitim, hız, özverili servis, mücadele, süreklilik, saygı ve samimiyet işte bütün bu özellikler bizi farklı kılan özelliklerdir. Bu hususiyetlerimizi devam ettirdiğimiz sürece başarılı olacağımıza eminiz.

“BÜTÜN GAZ ŞİRKETLERİNE ‘TEKNOLOJİNİZİ YENİLEYİN’ KAMPANYAMIZI DUYURUYORUM”

Rekabet gücünüzü ve pazar payınızı artırmak için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Her ne kadar kalite, teknoloji, servis, eğitim vesaire desek de iş dönüp dolaşıp maliyete varıyor. Bunu biliyor ve yaşıyoruz. Şirketlerin ellerinde eski, ekonomik ömrünü tamamlamış, teknolojisi demode gaz tespit ve analiz cihazları var. SENSIT, Amerika’da bir kampanya yaptı ve sadece SENSIT marka cihazları bir bedel karşılığında geri alıp yeni cihazlar vereceğini duyurdu. Çok basit bir bedel olmasına rağmen çok büyük bir rağbet gördü. Bunu ülkemizde teknolojiyi yenileme açısından bir fırsat olarak gördük ve bu kampanyayı yapmaya karar verdik. Ancak ülkemizde geri dönüşüm konusunda marka ayırımı yapamayacağımızı SENSIT’e belirttik ve teknolojiyi yenilemek için marka model aranmaksızın bu kampanyayı yapma isteğimizi ilettik. Eski model cihazı geri kabul bedeli olarak da kendi payımızdan feda ederek kampanyayı başlattık.

Marka ve modeli ne olursa olsun eski gaz kaçak ve analiz cihazlarını SENSIT GOLD G2 cihazları ile değiştirmek isteyen müşterilerimizin her bir eski cihazının tanesini 250 USD’den alıp yeni bir SENSIT GOLD G2 cihazını, satış bedelinden bu bedeli düşerek tedarik edeceğiz. Araç üstü veya portatif yeraltı gaz kaçak arama sistemlerinde kullanılan PMD Metan Dedektörü, IRED Etan Dedektörü, uzak mesafeden gaz kaçağı tespit cihazı GAS-TRAC Lazer satın almak isteyenlerin de bize getirecekleri eski cihazlarını 500 USD bedelle alarak yeni cihazla değiştirerek teknolojilerini yenileyeceğiz. Mobil sistemlerin değişimlerinde ise eski sistemlerini 1000 USD bedelle alacağız.

Bu şekilde sektöre çok büyük bir katkı sunacağımızın müjdesini sizin aracılığınız ile vermek istiyorum. Aslında bu kampanyayı 2019’un son bir ayı için SENSIT planlamıştı. Ancak bizim, ülkemize özel 2020 yılının ilk üç ayı için geçerli olması talebimizi olumlu karşıladılar.

Bütün gaz şirketlerine buradan “Teknolojinizi Yenileyin” kampanyamızı duyuruyorum, eski teknoloji ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlarınız size sadece yüksek tamir ve bakım maliyeti demektir. Operasyonlarınızda kullanacağınız eski cihazlarınız eski telefonlar, eski TV’ler ve eski bilgisayarlar gibi sizi sadece yorarlar. Ayrıca sektörümüzde bizim için potansiyeli olan tüm alanlarına ulaşabilmek için tanıtım faaliyetlerimiz var. Sektörümüzün yoğun ilgi gösterdiğine inandığımız fuar faaliyetlerine katılıyoruz.

“HELİKOPTERE MONTE EDİLMİŞ LAZER CİHAZI İLE GAZ KAÇAK TARAMASINI İLK BİZ YAPTIK”

Bugüne kadar sektöre sunduğunuz ilkler nelerdir? 2020 yılında pazara sunacağınız yeni ürünler var mı?

Biz, 1991 yılında “Gelişen Teknolojinin Türkiye Adresi” sloganını kendimize şiar edindik ve o günden bu yana her daim yeni ve üstün teknolojileri sektörümüze sunduk.  Bütün ürünlerimiz için bu böyledir. Sektörde gaz kaçakları için sabun kullanılırken ilk gaz kaçak tespit ve analiz cihazını biz getirdik. İlk dijital manometreyi biz getirdik, ilk mekanik boru kaplingleri ile biz sektörü tanıştırdık ve mevzuata koydurduk.

İlk lazer cihazını da biz getirdik ve helikoptere monte edilmiş lazer cihazı ile gaz kaçak taramasını ilk biz yaptık. 2019 senesinde, tespit edilen gaz kaçağının doğal gaz hattından olup olmadığı sorusuna mükemmel hassasiyetle en net ve en doğru cevabı verebilen, en son teknoloji ürünü SENSIT IRED Etan dedektörünü sektöre sunduk ve büyük bir övgü ve takdirle karşılandı. SENSIT başta olmak üzere temsilciliğini yaptığımız tüm ürünlerde yenilikleri her zaman olduğu gibi anında müşterilerimize elbette sunacağız. SENSIT 2020 yılında büyük hamleler yapacak. GTI ile birlikte yepyeni teknolojileri dünya ya duyuracaklar. Elbette biz de 2020 için sektöre çok büyük bir hamle yapacağız. Büyük bir müjde vereceğiz Mart ayında. Özellikle Mart ayı diyorum. Halk arasında “Mart ayı Dert ayı ” olarak söylenir. Bizde sektörü büyük bir dertten kurtaracağız. Son çalışmalarımızı yapıyoruz, Şubat ayı içinde neticelendireceğiz. Gaz işletmeleri buna çok sevinecekler. Tüm bu yenilikleri avantajları sizlerin aracılığınız ile de duyuracağız.

“ÜLKEMİZE DAHA FAZLA DÖVİZ KAZANDIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

2019 hedeflerinize ne ölçüde ulaştınız? 2020 yılı için beklenti ve hedefleriniz nedir?

2019 hedeflerimize ulaştığımızı memnuniyetle ve bizi tercih eden müşterilerimize şükranlarımı arz ederek belirtmek istiyorum. 2019 yılında sosyal faaliyetlerimiz de oldu. İnegöl İNGAZ ile birlikte mesleki lisede doğal gaz bölümüne hem eğitim verdik hem de bedelsiz cihazlar hediye ettik.

2020 yılı için hedefimizde bütün gaz şirketlerinin SENSIT IRED ETAN GAZI TESPİT cihazı edinmeleri var. Bu ticari bir hedef olduğu gibi sosyal bir sorumluluktur. Çünkü birçok gaz kaçağı kanalizasyona hatlarından evlere sirayet etmekte ve çoğu zaman küçük ölçümlerde doğal gaz kaynaklı olduğu anlaşılamamaktadır. SENSIT IRED ETAN TESPİT Cihazı ile bu problemi kesin ve net olarak ortadan kaldırırız. Bu cihaz 2019 senesinde büyük ilgi gördü ve birçok problemin ve bilinmezliğin çözülmesinde yararlanıldı. Cihazı görmek isteyen her gaz şirketine ücretsiz olarak kimi zaman ekiple kimi zaman sadece cihazı gönderdik ve yıllara matuf bilinmezlikleri hiçbir masraf yaptırmadan tespit ettik. Yapılan bu tespitler neticesinde kimi yerlerde hakikaten doğal gaz kaçaklarının olduğu da ortaya çıktı.

2020 yılında gaz şirketlerinin öncelikle eski teknoloji ve ekonomik ömrünü tamamlamış cihazlarının, “TEKNOLOJİNİ YENİLE” kampanyası ile tümüyle değişimini ve her gaz işletmesinin en az 1 adet SENSIT IRED ETAN TESPİT Cihazı sahibi olmasını hedefliyorum. DMS olarak biz birçok ürünün aynı zamanda Hazar Bölgesi ve Çevre ülkeler ve Türki Cumhuriyetler Bölge Bayisiyiz. Azerbaycan’da ve Gürcistan’da çok güzel çalışmalar yaptık ve iyi neticeler aldık. Yetki alanımızdaki diğer ülkelere de yoğunluk vererek ülkemize daha fazla döviz kazandırmayı hedefliyoruz.

“MÜŞAHEDE EDECEKLERİMİZ EN İYİ ÖĞRETMENİMİZ OLACAKTIR”

Son olarak neler eklemek istersiniz?

Doğal gaz dağıtım şirketlerinin yönetimi ve çalışanı arkadaşlarımdan ricam; zaman zaman kısa aralıklarla elimizin altındaki bilgisayar, tablet ve telefonlarımızdan video izleme sayfalarına girmelerini “Doğal gaz ve gaz patlamaları” yazmalarını ya da “Gas Explosion” yazarak yabancı sitelerde dünyada yaşanmış, inanılmaz dehşet sonuçlara neden olmuş patlamaları, yangınları, can kayıplarını, zarar ve ziyanları izlemelerini tekrar önemle rica ediyorum.

Bu vesileyle müşahede edeceklerimiz, başımıza gelmemesi için bir farklı artımızın olmayacağını, bizim de herkes gibi işimizi en mükemmel yapmak zorunda olacağımızı gösterecek ve en iyi öğretmenimiz olacaktır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir