Akaryakıt

PÜİS’ten ödemelerin askıya alınması talebi

23 nisan Püis-İmran Okumuş koronavirüs akaryakıt prim 19 Mayıs
AA

PÜİS; sorumlu müdür, iş güvenliği uzmanı ve tehlikeli madde güvenlik danışmanı ödemelerinin askıya alınması veya devlet tarafından karşılanmasını talep etti.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS), koronavirüs salgını sona erene kadar, Sorumlu Müdür, İş Güvenliği Uzmanı ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı için yapılan ödemelerin devlet tarafından karşılanması veya istihdam zorunluluğunun askıya alınması talebini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanına iletti.

“SATIŞLAR ŞEHİR MERKEZLERİNDE YÜZDE 75-80 ORANINDA DÜŞTÜ”

Sendikadan konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre PÜİS’in talep yazısında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve bu salgının önlenmesi amacıyla alınan tedbirler nedeniyle akaryakıt istasyonlarında benzin ve motorin satışlarının şehir merkezlerinde yüzde 75-80, kırsal bölgelerde ise yüzde 50-60 oranında düştüğünün altı çizildi.

“AKARYAKIT BAYİLERİNİN SERMAYELERİ ERİDİ”

Yazıda ayrıca küresel salgın nedeniyle ham petrol fiyatlarındaki aşırı düşüşlerin, ülkemizde de pompa satış fiyatlarında sık sık indirimler yapılmasına neden olduğu belirtilerek, yılbaşından bu yana motorinde yüzde 22,83, benzinde ise yüzde 28,55 oranında indirim meydana geldiği, bu indirimler nedeniyle akaryakıt bayilerinin sermayelerinin de aynı oranda eridiği belirtildi.

“SALGINA RAĞMEN KESİNTİSİZ HİZMET VEREN BAYİLER DESTEKLENMELİ”

Covid-19 salgınına rağmen bütün riskleri göze alarak vatandaşlara 24 saat kesintisiz hizmet veren akaryakıt bayilerinin her türlü desteği hak ettiğine vurgu yapılan yazıda, bayilerin mevcut satış hacmiyle mevzuatın öngördüğü istihdam yükümlülüklerini yerine getirmelerinin imkanı bulunmadığı belirtildi.

PÜİS’ten üyelerine koronavirüs uyarısıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir