Akaryakıt

Korkunç şüphe

AA

Son zamanlarda sıcak havaların ve bayram yoğunluğunun etkisiyle artan seyir halindeki yolcu otobüslerinde meydana gelen yangınların 10 numara yağ kullanımı nedeniyle olabileceği belirtiliyor.

PETDER tarafından yapılan açıklamada, kaçak ve kayıt dışı akaryakıt faaliyetleriyle ilgili olarak son dönemde oldukça önemli mesafeler alındığı, bununla birlikte, atık motor yağlarının bir kısmının ülkemizde halen 10 Numara Yağ adı altında akaryakıt ticaretine konu olduğu belirtildi.

10 NUMARA YAĞ MI KULLANILIYOR?

Bayram öncesi iki defa Balıkesir’de olmak üzere, Manisa, İzmir ve Mersin’de 5 yolcu otobüsünde yangın çıkmış, Balıkesir’de yanan otobüslerden ilkinde beş kişi hayatını kaybetmişti. Kurban Bayramı haftasında ise Bolu ve Karabük’te de otobüs yangınlarının üst üste yaşanması 10 Numara Yağ kullanımı şüphesini yaratırken oluşabilecek tehlikeleri de gün yüzüne çıkarttı.

Konuya ilişkin açıklama yapan ve bir de kamu spotu yayınlayan Petrol Sanayi Derneği (PETDER), ülkemizde, kaçak ve yasa dışı akaryakıt kullanımı konusunda alınan tüm önlemlere ve başarılı adımlara rağmen, 10 Numara Yağ olarak bilinen yasa dışı/standart dışı akaryakıt kullanımının devam ettiğini açıkladı. Bu ürünün elde edilmesinde baz yağ kullanıldığı gibi, PETDER’e teslim edilmeyen atık yağların da kullanıldığı belirtildi.

PETDER tüm rapor ve yayınlarında, sorunun giderilmesi için 10 Numara Yağ zincirinin beş temel halkası olan;

– atık yağ üreticisi,

– yasa dışı taşıyan,

– yasa dışı teslim ve satın alan,

– 10 Numara Yağ üreticisi,

– 10 Numara yağ kullanıcısına yönelik, başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere ilgili kamu kurumları tarafından denetimlerin artırılması, caydırıcı yaptırımların uygulanması ve bunların kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini vurguladı.

İŞTE AKILLARDA SORU İŞARETİ BIRAKAN O YANGINLAR

BALIKESİR – 2 Ağustos 2019

Ankara yönüne giden yolcu otobüsü, saat 14.00 sıralarında Balıkesir- Edremit karayolu Gökçeyazı Jandarma Komutanlığı önüne geldiğinde arka kısmından alev aldı. Alevler, içinde 34 yolcusu ve 3 personeli bulunan yolcu otobüsünü sardı. Yangında, 2’si çocuk, 5 kişi yaşamını yitirirken, 15 kişi de yaralandı.

BALIKESİR – 21 Temmuz 2019

Balıkesir’den İstanbul’a giden yolcu otobüsünün motor bölümü, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Gemlik Karsak kavşağı yakınlarında alev aldı. Alevleri fark eden sürücü, aracı emniyet şeridine çekerek yangına müdahalede bulundu.

İZMİR – 3 Ağustos 2019

İzmir yönünden Çeşme istikametine seyir halinde olan tur otobüsünde yangın çıktı. Henüz belirlenemeyen bir nedenle, otobüsün arka kısmından dumanlar yükselmeye başladı. Yolcu almaya gittiği öğrenilen sürücünün yol kenarına çektiği otobüs, olay yerine gelen itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü. Olay sırasında tur otobüsünde yolcu yoktu.

KARABÜK – 11 Ağustos 2019

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde Tayvanlıları taşıyan bir tur otobüsünde çıkan yangın, maddi hasara yol açtı. Antalya’dan Safranbolu’ya gelen tur otobüsü, ilçe girişinde motor kısmından yandı.

MANİSA – 3 AĞUSTOS 2019

İzmir istikametinden İstanbul istikametine doğru giden yolcu otobüsünde, Manisa Kırkağaç ilçesi D-565 karayolu Firdanlar mevkiinde bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın meydana geldi. Araç motor kısmından alev aldı.

MERSİN – 9 Ağustos 2019

Mersin’in Tarsus ilçesinde bir yolcu otobüsünde seyir halindeyken yangın çıktı. Pozantı-Tarsus istikametine seyir halinde olan otobüs, Gülek Tüneli çıkışında henüz belirlenemeyen nedenle motor kısmından yanmaya başladı.

BOLU – 15 Ağustos 2019

Çorum’dan İstanbul istikametine giden yolcu otobüsü, Cankurtaran mevkiinde alev aldı. Mola vermek için duran Anadolu Otoyolu’nun İstanbul yönünde seyir halindeki yolcu otobüsü hareket ettiği zaman alev aldı. Bolu’nun Gerede ilçesinde, TEM yolunda, içinde 50 yolcu bulunan otobüs, seyir halindeyken yanmaya başladı. Şoförün durumu fark edip, otobüsü durdurması ve yolcuların hızla araçtan inmesiyle yangında can kaybı yaşanmadı.

EMİN KAYA – ESKİ BİR HİKÂYE…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir