Akaryakıt

Deniz yakıtında metanolün kullanılması tartışıldı

deniz yakıtı seminer
AA

İstanbul’da bugün “Metanolün Deniz Yakıtı Olarak Kullanılması”na ilişkin ticari ve teknik bir seminer gerçekleştirildi.

Seminer kapsamında; IMO 2020 sülfür regulasyonu ve 3. seviye NOx standartlarına çözüm olarak metanolün denizcilikte kullanılmasının nedenleri, deniz yakıtı olarak metanolün erişilebilirliği, LNG, MGO/MDO, IFO ve endüstriyel metanole ilişkin fiyat karşılaştırmaları gibi konular ele alındı.

Seminere katılan Chris Chatterton şu şekilde konuştu: “Metanol pazarı ikiye bölünmüş durumda. Petrokimya sektörü ve yakıt üretiminde kullanılıyor. Metanolün yıllık büyüme oranı yüksek. Mega tesisler sektöre katılıyor. Yani pazar büyüyor. Arz ve talep birbiriyle uyumlu ilerliyor. Metanolün ekonomik, uygulanabilir ve çekici faydaları var.”

Salsam Alavi, “Metanol bir denizcilik yakıtı olarak kullanılıyor ve metanolün en iyi yakıt olduğunu savunuyorum. Metanol sürdürülebilirlik için bir köprüdür. Geçtiğimiz 10 yıldan beri methanol yüzde on daha az maliyetle kavuştu. Metanol geleceğin yakıtıdır ve gemi sahipleri bunu iyi düşünmelidir” diye konuştu.

Petro Zaarour ise metanolün bir alkol olduğunu ve sıvı olmasından dolayı çok avantajı olduğunu belirtti. Zaarour konuşmasında sektörün gemiler için metanol yakıt ihmalini geliştirmesi gerektiğini ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir