Akaryakıt

Değişim Yılı

AA

Bir kısmı 2020 yılında yürürlüğe girecek olan ya da 2019’da yürürlüğe girip de asıl etki ve sonuçlarını 2020’den itibaren göreceğimiz bazı düzenlemeler, sektörde taşları yerinden oynatacak. Hareketli bir yıl daha bizleri bekliyor.

SEKTÖRE YÖNELİK ÇOK ÖNEMLİ DÜZENLEMELER YAPILDI

Yasal mevzuat düzenlemeleri açısından oldukça hareketli bir yıl geçirdiğimizi söylemek mümkün. Kanun değişikliği sonrası lisans yönetmeliğiyle dağıtıcılara yeni kriterler getirildi. Yaptırımlarda ihtar mekanizması, ciroya göre ceza, fiillerin ayrıştırılması gibi köklü değişiklikler yapıldı. Promosyonlara ilişkin karar alındı. Yılın son  çeyreğine girilirken, EPDK’nın kar marjı paylaşı-mına ilişkin kurul kararı gündeme düştü.

2020 YILINDA BİRÇOK AÇIDAN DEĞİŞİM YAŞANACAK

Petrol ve LPG piyasalarında 1 Ocak 2020’den itibaren otomasyondan lisans yönetmeliğinin bazı maddelerine, e-irsaliyeden DAKİS’e, GİB düzenlemelerinden denetimlere kadar bir çok önemli düzenleme yürürlüğe girecek. Ama tabii ki EPDK’nın kar marjlarının paylaşılmasına ilişkin kararı ışığında “3. İntifa” dönemi en çok konuşulan ve merakla beklenen süreç olacak. Sektörde birçok açıdan değişim yaşanacak.

Haberin devamı için tıklayınız…

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir