blank

Ak Parti, yenilenebilir enerji, kanun teklifi

YEKDEM’de süre uzatıldı

Enerji sektörünün beklediği süre uzatımı düzenlemesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylandı ve 31 Aralık 2020’de sona eren YEKDEM süresi 31 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşanan gecikme ve sorunlardan ötürü enerji sektörünün YEKDEM’de beklediği ‘mücbir sebep’ kaynaklı süre uzatımı düzenlemesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak bugünkü Resmî Gazetede yayımlandı. Karar ile inşası halen devam eden ve 31 Aralık 2020 tarihine yenilemeyen yenilenebilir enerji kaynaklı santrallerin YEKDEM’den yararlananma süresi 30 Haziran 2021 tarihine kadar 6 ay süreyle uzatıldı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’ndan (YEKDEM) yararlanmak isteyen üretim tesislerinin 31 Aralık 2020’ye kadar devreye girme şartında süre, 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, 1 Ocak 2021’den 30 Haziran 2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEKDEM’e tabi Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) belgeli üretim tesisleri için belirlenen fiyat desteği 31 Aralık 2030’a kadar uygulanacak.

Söz konusu dönemde işletmeye girecek YEK belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için belirlenen fiyat desteğine, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren 5 yıl süreyle ilave destek verilecek.

AA