Solarçatı mavisi yurda yayılıyor

Solarçatı yaptığı endüstriyel çatı GES projeleri ve akaryakıt istasyonu projelerinin yanı sıra, ev çatı GES segmentinde çalışmalarına devam ediyor. Pandemi döneminde de kurulumlarına ara vermeyen şirket, terzi işi ev çatı GES projeleri ile birçok insanının evini veya iş yerini Solarçatı ile donatıyor.

Solarçatı, henüz evlere yönelik hiçbir özel regülasyon yokken, 3 yıl önce gerçekleştirdiği ev çatı GES projesi ile bu alanda varlığını güçlendirdi. Şirket bu projeden önemli bilgi ve tecrübe kazandığının da altını çiziyor. Solarçatı ekibi, bu bilgileri gönüllü olarak ev çatı GES projelerinin önünü açacak şekilde, kamu ve yetkililerle paylaştı. Nitekim şirket, bu paylaşımların ve sektör dinamiklerinin harekete geçmesinin ardından; aylık mahsuplaşma, fazla elektriğin satışı, TEDAŞ proje süreçlerinin tek bir noktada çözümü, GES uygunluk yazısı konusu, harç bedelleri gibi birçok noktada önemli gelişmeler ve iyileşmeler yaşandığını belirtti.

3 YILDIR ELEKTRİK FATURASI ÖDEMEDİ

Solarçatı’nın 3 yıl önce gerçekleştirdiği Türkiye’nin ilk gelir makbuzu ile elektrik satışı yapan Urla’daki projesi, tam 3 yıldır elektrik faturası ödemiyor. Yapılan düzenli bakımlar ile de sistemin performansı sürekli denetleniyor.

3E’YE 14 SAYFALIK KONTROL DOKÜMANI HAZIRLATILDI

Regülasyonların yanı sıra, teknik standartların oluşması noktasında da Solarçatı farkındalık oluşturmaya gayret ettiğini de belirtiyor. Bu doğrultuda, Dünya Bankası’nın akredite danışmanlarından olan Brüksel merkezli 3E’ye 14 sayfalık bir kontrol dokümanı hazırlattı. Bu iç denetim dokümanı ile her kurulumda, mesken sahibini bir küçük güneş enerjisi santrali sahibi ve enerji yatırımcısı yapacak asgari standardı sağlamaya özen gösteriyor. Bu doğrultuda Solarçatı CEO’su Utku Korkmaz dikkat edilmesi gereken teknik hususları şöyle sıraladı:

• Çatı iskeletine tutturulan konstrüksiyon
• Konektörlerde uyumsuzluğun engellenmesi
• Statik uygunluk
• Tüketim analizine bağlı kurulu güç ve solar batarya tespiti
• Gölge etkilerinin değerlendirilmesi
• Inverter MPPT sayısının doğru analizi
• Kablo bağlantılarının dış temasının kesilmesi

Şirket pandemi sebebiyle dikkat edilmesi gerekenleri de göz ardı etmedi. Çalışanlarının hepsi maske ve dezenfektan kullanarak riski minimuma düşürmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda ateş ölçme aletiyle de her gün ateş ölçümü yapan Solarçatı, hem müşterilerinin hem de kendi çalışanlarının sağlına önemsediğinin altını çiziyor.

SOLARÇATI YAZ BOYUNCA PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

Solarçatı Mavisi

Solarçatı’nın Temmuz ayında Bodrum’da gerçekleştirdiği proje, Bodrum’un mavisi ile Solarçatı Mavisini bir araya getirdi. Bünyesinde ‘sahibinden.com’, Capitol İş Merkezi, Richmond Otelleri gibi önemli iştirakleri barındıran Aksoy Holding’in Kurucusu Mustafa Aksoy’un da evinde Solarçatı Mavisini tercih ettiği bildirilenler arasında.

Bu projede düz çatıya doğu batı yerleşim yapılarak kurulu gücü maksimuma çıkartan bir tasarım yapıldığı belirtildi.

Solar Kampüs

Pandemi sürecinde gerçekleşen Çamlıca İş Merkezi dağıtık enerji projesinde Solarçatı’ya ek ve entegre olarak Solarşarj, Solarbatarya çözümleri kullanıldı. Türkiye’nin ilk araçtan şebekeye özellikte olduğu belirtilen (Vehicle to Grid) Ensto marka şarj istasyonun kullanıldığı projenin tüm izin ve kabul süreçlerini anahtar teslim olarak Solarçatı üstlendi.

Solarçatı ile doğaya uyum

Pandemi sürecinde maskeli ve sosyal mesafeli çalışılarak tasarlanan ev çatı güneş santrali sayesinde; lavanta tarlaları içerisindeki ev, enerjisini artık güneşten sağlayacak. A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Asna’nın sahibi olduğu evin, çatı GES projesinin finansmanını Alternatif Leasing’in üstlendiği açıklandı.

Solarçatı ile Fark Yarat

İki cepheye dikey olarak yerleştirilen 15’er adet 330 Watt’lık Elin panel ile 9,9 kWp kurulu güç elde edilen projenin sahibi enerji dağıtımı sektörünün kurucularından birisi olan ve hala aktif olarak üst düzey yöneticilik yapan Ömer Faruk Gültekin. İzin , kurulum, onay ve kabul süreçleri 1,5 ay içerisinde gerçekleşen projede Goodwe marka inverterin 2 MPPT’li özel ürünü kullanıldı.

“GÜNEŞLİ BİR GELECEK BİZİ BEKLİYOR”

Solarçatı CEO’su Korkmaz gelecekle ilgili solar projelerine dair beklentilerine ilişkin olarak “ Elektrikli arabaların sürece dahil olması ve güneşten elektrik üretim maliyetinin azalmaya başlaması ile birlikte, ev çatı GES projelerinin çok yakın vadede olmasa bile artışına orta vadede ciddi tanıklık edeceğiz. Hayatımızın her alanında güneşli bir gelecek bizi bekliyor” dedi.