blank

blank

Rüzgar türbinlerinin kanatları robotlara emanet

Rüzgar santralleri her geçen gün büyüyor, türbinlerin bakım ve onarımlarının süresi de buna bağlı olarak önem kazanıyor. Genel olarak 1 gün süren türbin kanat incelemelerini 1-2 saate indirdiklerine dikkat çeken Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, rüzgar enerjisi santrallerinde emek yoğun işleri robot teknolojilerine bıraktıklarını belirtti.

Ülke Enerji’den yapılan açıklamada teknolojinin en son geldiği noktayı sahada birebir yansıtan rüzgar enerjisi sektöründe, bakım ve onarımların gittikçe önem kazandığına dikkat çekildi. Özellikle türbinlerin duruş sürelerinin uzaması ve bakım ile onarım süreçlerinde operasyonel verimliliğin düşük seviyelerde kalmasının rüzgar enerjisinden elektrik üretimini direkt olumsuz etkilediği kaydedildi. Yurt içi ve yurt dışındaki rüzgar enerjisi santrallerine geniş yelpazede servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, türbinlerin kanat bakımlarında ve incelemelerinde süreçlerin, kullanılan teknolojiler ve alanında uzman ekiplerin çalışmaları sonucunda genele oranla yüzde 75 seviyesinde kısaldığını aktardı.

TÜRBİNLERİN KANAT İNCELEMELERİ 1-2 SAATTE GERÇEKLEŞİYOR

Eski yöntem çalışmalarda genel olarak kanat incelemelerinin türbin başına 1 güne varan bir sürede tamamlanabildiğini belirten Ali Aydın, sahip oldukları yüksekte çalışma platformları, mobil bakım atölyeleri ve akıllı drone teknolojileri sayesinde onarım ve inceleme işlem sürelerini 1-2 saate kadar indirgediklerine dikkat çekerek bu şekilde varılan maliyet hedeflerinin kurumsal müşterilerinde oluşturduğu memnuniyeti vurguladı.

100 BİRİM EFOR HARCANAN İŞLER 25 BİRİM EFORA GERÇEKLEŞİYOR

Türkiye’nin en yaygın hizmet ağını sunan firma olarak rüzgar enerjisi santrallerindeki kapasite artışlarına da ayak uydurmak zorunda olduklarını söyleyen Ali Aydın, santrallerdeki emek yoğun işleri robotik süreçlere bıraktıklarını, böylelikle de teknik ekip için daha hızlı ve güvenli çalışabilecekleri ortamlar oluşturduklarının altını çizdi. Oluşan bu birlikteliğin yapılan işlerin sürelerine ve kalitelerine de yansıdığını ifade eden Aydın, “Örneğin diğer hizmet sağlayıcılar tarafından 100 birim eforla yapılan bir türbin dişli kutusu operasyonunun kendi bünyelerinde 25 birim efora yapılıyor” dedi.

12-48 SAAT İÇİNDE SAHADA OLUNUYOR

Mobil bakım atölyelerinin, tam donanımlı bir çalışma ortamı için Ülke Enerji operasyon ekibine zaman kazandıran önemli bir faktör olduğunu belirten Ali Aydın, olası her türlü hasarda ya da önleyici bakımda gerekecek tüm materyal ve ekipmanın hazır bulundurulduğu 3 adet mobil bakım atölyesi ile ekiplerin ülke genelindeki tüm sahalara 12-48 saat içerisinde intikal ettiğini ve operasyon lokasyonunda işlemlerin bir an önce tamamlanması için gereken şartları yerinde sağladıklarını vurguladı.