OzEnergy, Denizli’deki GES projesini tamamladı

Enerparc AG ve OzEnergy, Denizli’de Gamateks’e ait 1173 kWp gücündeki güneş enerji santralini tamamladı.

Enerparc AG ve OzEnergy, Türkiye’nin en büyük 500 sanayicisi listesinde de yer alan tekstil kuruluşu Gamateks’e ait 1173 kWp gücündeki güneş enerji santralini tamamladı. Toplam 10 MWp’lik bir portföye ulaşacak proje serisinin ilki olan çatı üzeri güneş enerji santralinin Denizli’de tamamlandığı açıklandı.

Projenin yüklenicisi İzmir merkezli güneş enerjisi firması OzEnergy olurken, Avrupa’nın önde gelen güneş enerjisi kuruluşlarından Enerparc AG de proje partneri olarak yer aldı.

Gamateks, yaklaşık 420 evin yıllık enerji tüketimine denk üretim yapacak Honaz çatı üzeri GES projesi ile yılda 1008 ton karbondioksit salımını engellemeyi hedefliyor. Nitelikli tekstil ürünleri ihracatı yapan Gamateks, üretimde ihtiyaç duyduğu enerjiyi bundan sonra güneşten sağlayacak.

İlk güneş enerji yatırımlarında, Avrupa’nın en büyük enerji oyuncusu Enerparc AG ve Türkiye’nin deneyimli firmalarından OzEnergy ile çalışmaktan memnun olduklarını dile getiren Gamateks Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Aydınlı, sahip oldukları kaliteli ve verimli güneş enerji santrali için mutlu olduğunu ifade etti.

Yaklaşık 10 yıl önce Türkiye pazarına ilk adım attıkları projenin de bir endüstriyel çatı projesi olduğunu anımsatan Enerparc AG yöneticisi Ertuğ Babataş ise OzEnergy ile hem Türkiye’de hem de Avrupa’da birçok başarılı projeye imza atacaklarının altını çizdi.

Enerparc AG gibi bir enerji devinin bölgedeki tek partneri olmaktan gurur duyduklarını belirten OzEnergy A.Ş. yöneticisi Özgür Sarpdağ, Türkiye’deki gerek çatı gerekse de arazi projelerine hızla devam ettiklerini dile getirdi. Sarpdağ ayrıca Türkiye’nin önde gelen ve Avrupa’ya da yayılmış olan lider tekstil firması Gamateks’e, kendilerini tercih ettiği için teşekkürlerini iletti.