İTÜ Enerji Enstitüsü’nden yenilenebilir enerji eğitimi

Business Management Institute ve İTÜ Enerji Enstitüsü işbirliğinde düzenlenen, Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanındaki en önemli eğitim programlarından biri olan “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” sektörden yoğun ilgi çekmeye devam ediyor.

2010’dan beri düzenlen ve katılımcıların bu alanda uzmanlık kazanmasını sağlayarak sektöre katkı veren İTÜ-Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programının 22. Dönemi tekrar başlıyor. Program kapsamındaki eğitimler,  11-12-18-19 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada yaklaşık 10 yıldır enerji sektörüne hizmet eden programın, bugüne kadar 400’ün üzerinde katılımcıyı ağırladığı; Zorlu Enerji, Enerjisa, Ak Enerji, Güriş, BEDAŞ, Alarko Holding gibi firmaların yoğun katılımı ile gerçekleştirildiği bildirildi. Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji alanında uzman kadrosunu yetiştiren eğitim programı, bu yönüyle enerji sektörüne yeni perspektif kazandırma hedefini de taşıyor.

Program koordinatörü Aysel Yapar programın amacını şu şekilde tanımladı:

“Öncellikle yenilenebilir enerji alanında Türkiye’nin büyük bir potansiyeli olmasına rağmen, bu alanda uzmanlık sahibi, sektörü yönlendirebilecek iş dünyası profesyonellerin olmadığını tespit ettik.  Bu nedenle İTÜ işbirliğinde düzenlediğimiz program sayesinde, ‘Yenilenebilir Enerji’nin sadece üniversite içerisinde bir uzmanlık alanı olmaktan çıkıp, pratiğe etki eden ve enerji sektörüne hız kazandıran bir alan olmasını hedefledik. Sekiz senedir yoğun ilgi gören sertifika programı, bu alanda bir uzmanlık sertifikasına sektörden de büyük bir ilgi olduğunu kanıtlamış oldu.”

Sadece enerji sektöründe mevcut olan çalışanlara hitap etmekle kalmayıp bu alana yönelmek isteyenlere, yatırımcı ve girişimcilere de teknik bilginin dışında sektörle ilgili önemli bir bakış açısı da kazandırıyor. Tamamen Enerji Enstitüsü akademisyenleri tarafından verilen eğitimde; Güneş Enerjisi, Rüzgar Enerjisi, Hidroelektrik Enerji ve Jeotermal Enerji konuları işleniyor. İki hafta Cuma-Cumartesi günleri art arda gerçekleşen 4 günlük programda; özellikle Tribünlerin, Panellerin kurulum aşamaları, örnek ön projelendirme ve fizibilite hesaplamaları, santralin planlanması, sahaların geliştirilmesi ve projelendirilmesi gibi teknik bilgiler yoğun olarak aktarılıyor.

Bunlarla birlikte; “Dünya’da Enerji sektörü nereye gidiyor? Türkiye’de bu sektörde neler yapılıyor? Sıklıkla yapılan hatalar  nelerdir? Ve doğrular ne şekilde olmalı? Yenilenebilir Enerji Kullanım alanları” gibi önemli konulara da yer veriliyor.

İTÜ Enerji Enstitüsü işbirliğiyle online olarak gerçekleştirilen eğitim sonunda BMI Business School tarafından düzenlenen ‘Başarı Sertifikası’ düzenleniyor.