blank

blank

“Elektrik birim maliyetini düşürmeye çalışacağız”

 Rüzgar Enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesinde, kilovatsaat başına 3,48 dolar/cent ile en düşük teklifi veren Siemens-Türkerler ve Kalyon konsorsiyumunun yöneticileri gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Türkerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker:

 

“İhalenin ülkemize ve şirketlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu ihalenin 3 temel kriteri vardı. Ülkeye duyulan güven ve yabancı katılımı. Bu anlamda sayın bakanımıza da bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ediyorum. İhalede Türk ekonomisine güveni gördük özellikle de Alman firmalarının. Herkes bu ihaleye çok özen gösterdi. Ortaklarımızla dersimize çok iyi çalıştık. Ortaya çıkan sonuç ülkemiz açısından çok önemli. Siemens gibi bir ortağımızın olması bize güven verdi, onlarda taşın altına girdi fedakarlık yaptı elini taşın altına koydu. Bu ihalede bu fiyatı vermemizin temel nedeni Rüzgarı çok iyi bilen ekiplerimiz var ve dersimize iyi çalıştık. Şu an 72 rüzgar ölçüm direğimiz var Kalyon’un da aşağı yukarı o kadar ölçüm yaptığı direği var. Yüksek kapasite faktörler vardı. Teknoloji, bu rakamlarda çok önemliydi bu sayede bu seviyelere inebildik. Yüzde 35’lik ekipman yurtdışından gelecek bu ülkelerden sağlanacak finansman.”

 

Kalyon Holding Enerji Grubu Başkanı Murtaza Ata:

 

“Bu stratejik ve aynı zamanda 1000 MW dışa bağımlılığı daha azaltan bir ihaleydi. Sayın Bakanımızın liderliği olmasaydı bu kadar kısa sürede yol almak mümkün değildi. Milli maden ve enerji politikasında yerli ve yenilenebilir kaynaklara ağırlık verilmesi ve bu teknolojilerin geliştirilmesi Türk firmaları tarafından teknoloji üretir hale gelmesi ihalede çok önemli bir nokta. Dolasıyla bir yandan dışa bağımlılık azalırken teknolojiye katkısı bulunan önemli bir proje biz de Türk özel sektörü ve ortağımız Siemens’le bakanlığın verdiği bu destekten cesaretlendik. Dolayısıyla kısa vadeli değil stratejik olarak yenilenebilir enerjiye destek vermeye devam edeceğiz. Başta sayın bakanımız olmak üzere destek veren herkese teşekkür ederiz.”

 

Siemens Gamesa Üst Düzey Yöneticisi Hakan Yıldırım:

 

“Başından beri çok profesyonel ve titizlik dolu bir süreç yaşadık. Bakanlığın özverili bu emeğine şahit olduk. Sadece b izim değil yabancı firmalar açısından da bu profesyonelliğin oluşturulmasının önemli bir yeri oldu. Yaklaşık 160 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren bir firmayız. Bu işbirliğiyle daha da güçlendik. Tabi ki odak noktamız yerlileştirebildiğimiz kadar yerlileştirmek. Ne kadar çok ar ge alanı keşfedebilirsek o kadar yatırım yapacağız. Elektrik birim maliyetini elimizden geldiğince düşürmeye çalışacağız. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Herkes çok ciddi bir çaba sarf etti. Umarız bu ihaleyle birlikte ülkemiz kazanır.”