blank

blank

Dünyanın ilk yüzen rüzgâr türbini çiftliği kuruluyor

Dünyanın artan nüfusu ve enerjiye olan talebiyle birlikte, sürdürülebilir yeni enerji kaynaklarını kullanmak daha önemli hale gelmektedir. Uluslararası enerji şirketi Statoil bu durumu dikkate alarak dünyanın ilk yüzen rüzgâr türbini çiftliğini kuruyor.

 

Ekonomi Bakanlığı’nın sitesinde yer alan habere göre, Statoil, daha önce yüzen petrol tesislerinde kullandığı teknolojiyi kullanarak rüzgâr türbinlerinin çalışma şekillerini değiştiriyor. Hywind tesisi, geleneksel rüzgâr türbinlerini yüzen çelik silindirler üzerine yerleştiriyor. Anılan silindirler deniz seviyesinden yaklaşık 78 metre derinde bulunuyor ve rüzgâr türbinlerinin denizde bulunmasına olanak sağlıyor. Rüzgâr türbinleri Norveç’in batı sahilinde kuruluyor ve İskoç hanelerinin enerji talebini karşılayacağı belirtiliyor.

 

Hywind tesisi, sürdürülebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi hususunda çeliğin sahip olduğu önemli rolü ortaya koyuyor. Denizde yüzen rüzgâr türbinlerinin sert hava koşullarına dayanıklı olması için güvenilir malzeme ve materyaller ön plana çıkıyor. Yüzen rüzgâr türbinlerinin başlıca avantajlarından biri, geleneksel rüzgâr türbinleri için uygun olmayan alanlarda inşa edilebilmesidir. Zira sabit rüzgâr türbinleri 60 metreye kadar olan derin sularda inşa edilebilirken, yüzen rüzgâr türbinleri için bu sınırlama ortadan kalkıyor.