blank

blank

Brıtısh Amerıcan Tobacco Türkiye’ye I-REC Yenilenebilir Enerji Sertifikası

British American Tobacco (BAT) Türkiye, IRECS International tarafından verilen I-REC Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikasını almaya hak kazandı.

Sürdürülebilirlik alanında çalışmalarını sürdüren British American Tobacco (BAT), yenilenebilir enerji yatırımı ve kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile IRECS International tarafından verilen I-REC (Uluslararası Yenilenebilir Enerji Sertifikası) aldı.

BAT Türkiye, Samsun’da 520 bin metrekare alana kurulu olan fabrikasında tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan I-REC yeşil elektrik sertifikasını Borusan EnBW Enerji’den aldı. 2020 yılında tükettiği elektrik için yenilenebilir kaynakları kullanan BAT Türkiye, üretim tesisinde satın aldığı elektrik ihtiyacından kaynaklanan karbon ayak izini sıfıra indirdi.

BAT, SAMSUN FABRİKASINDA 2021’DE YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN ELEKTRİK KULLANACAK

Çevre dostu enerji anlayışını operasyonlarına da taşıyan BAT Türkiye, Borusan EnBW Enerji ile anlaşması kapsamında 2021 yılında da 9.100.000 kWh olan elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak. Sertifika, BAT’nin “Daha İyi Bir Gelecek” stratejisi kapsamında 2030 yılına kadar sıfır-karbon salınımı hedefi açısından da büyük önem taşıyor.

Sistem, üretilen her birim elektriğin, kaynağından başlayarak takip edilmesini ve nihai tüketiciye kadar izlenebilmesini sağlıyor. Yenilenebilir enerji tesislerinden üretilen her 1 MWh elektrik için, bir sertifika oluşturuluyor. IRECS International tarafından geliştirilen uluslararası yenilenebilir enerji sertifikası olan REC ile, tüketicilerin bilinçli ve güvenilir bir seçim yapmasına olanak sağlanıyor. Belirli işlemleri yerine getiren tesisler, I-REC tarafından oluşturulan veri-tabanına kaydolarak, üretimlerine karşılık yenilenebilir enerji sertifikalarını elde ediyorlar.