Yusufeli Barajı ile hidroelektrik enerji üretimi yüzde 2 artacak

İnşaatı devam eden Yusufeli Barajı ve HES, tamamlandığında Türkiye’nin birinci, dünyanın en yüksek üçüncü barajı olacak.

Artvin’de yapımı tamamlandığında kemer baraj sınıfında 275 metreyle Türkiye’nin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES inşaatı tüm hızıyla devam ediyor.

DSİ 26. Bölge Müdürlüğü, Artvin’in 70 kilometre güney batısında Çoruh nehri üzerinde inşa edilen Türkiye’nin prestij projelerinden Yusufeli Barajı ve HES inşaatına dair bir video paylaşıldı.

Yusufeli barajına dair genel bilgilerin yer aldığı videoda, şu bilgiler paylaşıldı:

“Finansmanı tamamen ülke kaynaklarından sağlanan ve Türk mühendislerce inşa edilen projenin kurulu gücü 558 megavat olan baraj, yılda 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üretecek.

26 Şubat 2013 tarihinde temeli atılan proje, sözleşmesine göre 4 Nisan 2021’de tamamlanacak.

Yusufeli Barajı’nın depolayacağı 2 milyar 130 milyon metreküplük su miktarıyla İstanbul’un iki yıllık su ihtiyacı karşılanabiliyor.”

Yusufeli Barajı ve HES’in devreye alınmasıyla birlikte “Türkiye’nin hidroelektrik enerji üretim kapasitesinin yüzde 2 oranında artacağı” vurgulanan paylaşımda, tesisin aynı zamanda havzadaki diğer barajların enerji üretimine yüzde 10 oranında katkı sağlayacağı, 2,5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılayacağı da aktarıldı.

Yusufeli Barajı ve HES üretime geçtiğinde bütçeye yıllık 1,5 milyar lira katkı sağlayacak 7 yılda kendi maliyetini karşılayacak.

AA

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *