Klasikler, slalom finalinde kozlarını paylaştı

KTKOD, 130 klasik aracın katılımıyla “Cyprus Wireless Klasik Otomobil Slalom Yarışı’yla” sezonun son slalom yarışını gerçekleştirdi.

Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği’nin (KTKOD) Mart ayında başlaması planlanan ancak Koronavirüs salgını nedeniyle ertelemek zorunda kaldığı klasik otomobil faaliyet sezonunda, yaz orgaizasyonlarının sonuncusunu slalom yarışı ile tamamladı. Yarışın final ayağı 22 Ağustos Cumartesi gecesi gerçekleştirildi.

KKTC Başbakanlık Gençlik Dairesi Himayelerinde ve Cyprus Wireless Solutions ana sponsorluğunda organize edilen Klasik Otomobil Slalom Yarışı’nın bir diğer sponsor da Zekai&Zekai ZES Solutions oldu. Zekai&Zekai ZES Solutions, yarış katılımcıları ve tüm izleyicilere yarış alanında maske dağıttı.

Lefkoşa Cemsa Karting Tesisleri’nde yapılan yarışa 130 klasik araç kayıt yaptırdı, 30’dan fazla 25 yaş üstü araç sahibi ise kayıtların kapanmasından sonra alana gelerek sadece sergiye katıldı.
Yaşar Köroğlu’nun sunumuyla ve DJ Dinc’in müzik setleriyle başlayan yarışın startını KTKOD Başkanı Burçin Aliusta ve Cyprus Wireless Solutions LTD Direktörü Erhan Erkut verdi. KTKOD’un 2020 yılının slalom final organizasyonu olan yarışın sonunda kupalar sahiplerini buldu.

HÜSEYİN GÜMÜŞOK PİSTİN EN HIZLISI OLDU

Yarış Direktörü İsmet Tufan’ın brifinginin ardından formasyon turu yapıldı. İmal yılı en eskiden, en yeniye doğru start alan klasik araçlar pistte hünerlerini sergiledi.

Yarışta 12 genç hakem görev aldı, piste gelen binden fazla izleyici de final yarışını takip etti.

“Genel Klasman” dışında sekiz farklı kategoride ilk üçe girmeyi başaran ekipler, yarış sonrası kupalarını aldı.

Yarışın güçlü arabalarının yer aldığı “Turing Kategorisi” büyük heyecanla izlendi. Birbirinden güçlü araçların nefes kestiği klasmanda yarışan pilotlar, izleyicilerden tam not aldı. İmal yılı 1990’a kadar olan klasik araçlar bu yıl “Genel Klasman” kategorisinde yer alarak heyecanı bir kat daha artırdı.

Zorlu yarışı 1969 model Austin Mini aracıyla Hüseyin Gümüşok kazanıp yılın son slalom şampiyonu olarak podyumda zirvede yer almayı başardı. İkincilik 1990 model Mercedes Benz 190 aracıyla Mustafa Beyaz’ın olurken üçüncülük ise 1989 model Mazda Eunos Miata aracıyla Ali Tahsin Güran’ın oldu.

“E Kategorisi”nde Turgut Bürüncük, “F Kategorisi”nde Halit Kılıç, “G Kategorisi”nde Erdoğan Aşık, “Kadınlar Kategorisi”nde Özlem Kıraç, “Turing Kategorisi”nde Kıyal Selviler, “H Kategorisi”nde Ali Köroğlu, “VW Beetle Kategorisi”nde Hasan Gönenoğlu, “BMW E30 Kategorisi”nde ise Hüseyin Akdoğdu zirvede yer almayı başardı. Yarışın ödülleri dernek yönetim kurulu tarafından takdim edilirken, “Genel Klasman” ödüllerini KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, Cyprus Wireless Direktörü Erhan Erkut takdim etti.

‘HEDEFLERİMİZE ULAŞTIĞIMIZI GÖRMEK BİZLERİ MUTLU EDİYOR’

Bu sezon Covid-19 salgınından dolayı 2 ayak üzerinden gerçekleştirilen slalom yarışlarını derneğe ve klasik otomobil camiasına yakışır şekilde tamamladıklarını belirten Başkan Aliusta, yine yüksek bir katılımla final yaptıklarını, sezonu tamamlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Hem izleyenlerin hem de yarışan ekiplerin keyif aldığını ifade eden Aliusta, bir sonraki slalom şampiyonasının 2021 Haziran ayında olacağını söyledi.

Salgın nedeniyle yaklaşık 3 ay boyunca herkesin evinde kapalı kaldığını, organizasyonların yapılamadığını anımsatan Aliusta, bu dönemde camianın motivasyonunu yüksek tutmaya çalıştıklarını, renksiz günlerin geçeceğini ve yolları, meydanları klasiklerle tekrar renklendirmeye devam edeceklerini her fırsatta dile getirdiklerini vurguladı.

Aliusta, büyük bir kesime hitap ettiklerini bu nedenle ‘en iyi hizmet’ için uğraş verdiklerini ifade ederek yarışın duyurusunu yaptıkları andan itibaren çok büyük ilgiyle karşılaştıklarını belirtti. Aliusta, “Ciddi mesai ve emekle ülkemiz klasik severlerine her zaman ev sahipliği yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Aliusta, yarışa kayıt yaptıran 100’ün üzerindeki klasik aracın dışında faaliyet günü klasiğiyle alana girmek isteyen 30’dan fazla klasik severi de geri çevirmediklerini söyleyerek kimsenin şevkini ve tutkusunu kırmamaya çalıştıklarını belirtti.

Dernek organizasyonlarının artık markalaştığının altını çizen Aliusta, hedefledikleri ortamı yaratarak, hem izleyenlerin hem de yarışanların keyif almalarını sağladıklarını söyledi. 2020 yılı içerisinde planlanan 6 faaliyetin dördünü tamamladıklarını söyleyen Başkan Aliusta, Eylül ve Ekim aylarında olmak üzere iki klasik otomobil rallisi ile yılı tamamlamayı planladıklarını söyledi.

‘ZEKAİ&ZEKAİ ZES SOLUTIONS’IN MASKE DESTEĞİ BİZİM İÇİN SEVİNDİRİCİ’

Enerji Kıbrıs’a özel açıklamalarda bulunan KTKOD Başkanı Burçin Aliusta, “Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği olarak her yıl 11 tane klasik otomobil etkinliği düzenliyoruz. Çeşitli organizasyonlar yapıyoruz, bunlar klasik otomobil rallileri, sergileri, hazine avcılığı gezileri ve kapalı pistte düzenlediğimiz yani bugün burada gerçekleştirdiğimiz slalom yarışı etkinliğidir. Bu etkinliğimiz derneğimizin durarak izlenebilen tek faaliyetidir. Burada arabalar sergi pozisyonu alır ve böylelikle yarışan arabalar görülebilir. Diğer faaliyetlerimiz A noktasından B noktasına hareket şeklindedir. Biz bu faaliyetlerimizi devlet desteği ile yapıyoruz. Bugünkü faaliyetimiz KKTC Başbakanlık Gençlik Dairesi himayelerinde yapılır. Diğer faaliyetlerimiz Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu himayelerinde, Spor Dairesi himayelerinde yapılır. Bir de ana sponsorumuz olur. Slalom yarışımızda ana sponsorumuz üç yıldır bize destek veren Cyprus Wireless Solutions’dır. Bunun dışında co-sponsorlarımız var. Bunlardan biri de bu yıl ilk kez bu yarışımıza destek olan Zekai&Zekai ZES Solutions oldu. Biliyorsunuz ki koronavirüs nedeniyle hijyen tedbirleri önem kazandı. Zekai&Zekai ZES Solutions da katılan ekiplerimize, yarışçılarımıza ve izleyicilerimize maske hediye etti. Bu bizim için sevindirici bir durum. Zekai&Zekai ZES Solutions ile ileriki faaliyetlerimizde de daha farklı şekillerde sponsorluklar yapacağımıza inanıyorum.