Enerjisa Enerji ile Ümraniye Belediyesi’nden tasarruf iş birliği

Enerjisa Enerji, Enerji Performans Sözleşmelerine bir yenisini daha ekledi. Kamu-Özel Sektör işbirliğinin ilk uygulaması olan anlaşma ile Ümraniye Belediyesi ile LED Aydınlatma dönüşüm projesi gerçekleştirildi ve toplam elektrik enerjisi tüketiminden yıllık yüzde 13 tasarruf sağlandı.

Enerji verimliliğine önem veren ve bu yönde müşterilerinin ihtiyaçlarına özel projeler geliştiren Enerjisa Enerji, yeni projesinde bu kez Ümraniye Belediyesi ile bir araya geldi. Bu kapsamda Ümraniye Belediye binası ve otoparklarındaki 2 bin 981 adet armatürün yeni led armatürler ile değişimi konusunda Enerjisa Enerji ve Ümraniye Belediyesi arasında anlaşma imzalandı. Anlaşma ile Ümraniye Belediyesi’nin toplam aydınlatma grubu içerisinde sağlanacak tasarruf oranının yüzde 67 olması ve yıllık toplam elektrik enerjisi tüketiminden yüzde 13 tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 4 yıl boyunca geçerli olacak Enerji Performans Sözleşmesi Modeli Sözleşmesi, bu anlamda enerji sektörü ile kamu iş birliğinde bir ilk ve tek olma özelliğine sahip bulunuyor. Tüm yatırımın Enerjisa Enerji’ye ait olduğu anlaşmanın Ümraniye Belediyesi’ne hiçbir ek maliyet getirmediği de kaydedildi.

ÇEVRE DOSTU, YÜKSEK PERFORMANSLI VE DÜŞÜK MALİYETLİ PROJE

Enerji Performans Modeli projesi, çevre dostu olmasıyla dikkat çekiyor. Proje ile elde edilen düşük elektrik tüketimi sayesinde daha az karbon salımı sağlanıyor. Ayrıca yüksek enerji verimli yeni armatürlerle yüksek performans ve konfor elde ediliyor. Bu şekilde 55 bin saate kadar uzun ömürlü ve dayanıklı aydınlatma, düşük bakım maliyetleri ve yatırım maliyetine ilişkin yükün hafifletilmesi avantajlarına sahip olunuyor.

ÜMRANİYE BELEDİYESİ TOPLAM AYDINLATMA TÜKETİMİNDEN YÜZDE 67 TASARRUF SAĞLIYOR

Enerjisa Enerji Perakende Satış Şirketleri Genel Müdürü Ersin Esentürk konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Sınırlı kaynaklar ile yaşadığımız dünyamızın en önemli kaynaklarından biri olan elektrik enerjisini de diğer kaynaklarımız gibi verimli kullanmak zorundayız. Bu proje ile elektrik enerjisine ve aydınlatmaya anlam katıyoruz. LED aydınlatma teknolojileri ile konfor şartlarını daha iyi seviyeye taşıyarak, tesislerin aydınlatma kaynaklı enerji tüketiminin azaltılmasını hedeflediğimiz projemiz, yazılım destekli tasarım, en verimli armatür seçimi ve aydınlatma otomasyonları ile verimliliğin arttırılmasını sağlıyor. Ümraniye Belediyesi ile imzaladığımız anlaşma çerçevesinde, belediye binası ve otoparklardaki 2 bin 981 adet eski tip armatür, yeni LED armatürler ile değiştirildi. Bu sayede, 893 bin kWh tasarruf sağlandı ve bu rakam Ümraniye Belediyesi’nin toplam aydınlatma grubu içerisinde yüzde 67’sine, toplam elektrik enerjisi tüketiminin yüzde 13’üne denk geliyor. Proje ile ayrıca 485 bin 256 kg CO2 salınımı da engellenmiş oldu. Gerçekleştirdiğimiz proje kamu-özel sektör işbirliği açısından ilk ve tek olması sebebiyle bizim için büyük önem taşıyor. Enerji verimliliği alanındaki çalışmalarımıza hız kesmeden devam ederek, projeyi farklı kurumlarla da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

İmzalanan anlaşma ve yapılan tasarruf ile ilgili açıklama yapan Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ise, “Enerjisa Enerji ile gerçekleştirdiğimiz bu proje ile Ümraniye Belediyemize çok ciddi anlamda tasarruf sağlamış olduk. Zira Belediye binamız çevre dostu ilk kamu binalarından bir olma özelliğini taşımaktadır. Bu bakımdan LED Aydınlatma dönüşüm projesi ile gerçekleştirdiğimiz anlaşmayla yıllık yüzde 67 tasarruf sağlamayı hedefliyoruz. Öte yandan Enerji sektörü ile kamu iş birliğinde bir ilk olma özelliğine sahip olan ve 4 yıl boyunca geçerli olacak Enerji Performans Sözleşmesi Modelinde tüm yatırım Enerjisa Enerji’ye ait olduğu için anlaşma Ümraniye Belediyemize hiçbir ek maliyet getirmemektedir. Yapılan bu tasarruf içerikli anlaşmanın hayırlı olmasını diliyorum” dedi.