Ali Armağan acı kaybı vefat Mepsan

Enerji sektörünün acı kaybı

Enerji sektörünün duayen isimlerinden, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu vefat etti.

EPDK’nın ilk kurul üyelerinden, ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, hayatını kaybetti.

Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

PROF. DR OSMAN SEVAİOĞLU

1972 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Osman Sevaioğlu, aynı bölümde yüksek lisans ve doktora dereceleri aldı. 1972-1975, 1976-1979, 1979-1999 yılları arasında sırasıyla, TEK Planlama ve Koordinasyon Dairesi Başkanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde görev yaptı. 2001 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu üyeliğine seçildi. 2003 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki görevine döndü.

Başlıca araştırma konuları, elektrik iletim ve dağıtım sistemleri, enerji ekonomisi, elektrik sektöründe serbestleştirmedir. Sevaioğlu’nun çok sayıda meslek dergisinde ve kongrede yayınlanmış yazısı bulunmaktadır.
1979-1999 yılları arasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. DPT VIII. 5 Yıllık Kalkınma Planı Elektrik Sektörü Özel İhtisas Komisyonu Başkan Yardımcılığı ve Elektrik Sektöründe Serbestleştirme ve Rekabet Alt Komisyonu Başkanlığı yaptı. 2002 yılında IEEE, PES Chapter Outstanding Engineering Award Ödülü aldı.

2003’ten vefatına kadar Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’ndeki görevine devam etti.