“Araçlara monte bataryalara olan talebin artması bekleniyor”

Rockwell Automation’dan yapılan açıklamada, son birkaç yıldır elektrikli araç (EV) pazarı istikrarlı bir şekilde yükselişte olduğu için, EV bataryalarına olan talebin de arttığı belirtildi. McKinsey verilerine göre 2017 yılında küresel EV-batarya üreticileri tahmini 30 gigawatt saat depolama kapasitesi üretirken bunun bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 60’lık bir artış anlamına geliyor ve bu trendin devam edeceği öngörülüyor.

Açıklamada, bu trendin itici güçleri; değişen tüketici öncelikleri, petrol ve dizel araçlara göre  daha sürdürülebilir politikaların izlenmeye başlamış olması şeklinde sıralanırken “Bazı ülkeler, özellikle de Danimarka ve İzlanda, şimdiden 2030 itibarıyla yeni fosil yakıtla çalışan araç satışını yasaklamayı planladığını duyurdu. Bazılarında fosil araçlardan çıkış için daha geç tarihler verilse de şimdilik sıfır emisyon araçlar ve araca monte bataryalara olan talebin kayda değer oranda artmasını bekleyebiliriz.” ifadeleri kullanıldı.

“BATARYA TEKNOLOJİLERİNDEKİ HIZLI EVRİME YETİŞMEK DE AYRI BİR ZORLUK”

Rockwell Automation’ın açıklamasında, yakın bir döneme kadar, batarya üreticilerinin sınırlı bir otomasyon ve dağınık enformasyon sistemleri kullanarak düşük hacimli talebi karşılamayı başardığı aktarılarak şu cümlelere yer verildi:

“Ancak gelecekte elektrikli araçların ihtiyaç duyacağı milyarlarca watt enerjiyi tedarik etmek istediğimizde bu yaklaşım yeterli olmayacak. Sadece elektrikli araç talebi uçmakla kalmayacak, bataryaların raf ömrü (her yıl iyileştiriliyor olsa da) hala sınırlı ve batarya değişim ihtiyacı da artmaya devam edecek. Ancak Avrupalı araç üreticileri yeterli batarya tedariğini sağlama almak konusunda sıkıntılar yaşamış olsa da, elektrikli araç bataryaları pazarına Asyalı üreticiler hakim. Yani Avrupa batarya üreticileri için devreye girip pazar talebini doyurabilecekleri ciddi bir fırsat var. Bu bataryaların doğası gereği, taşınması hayli zor olması sebebiyle batarya üreticilerinin ürünleri nakletmek yerine eve daha yakın fabrikalar inşa etmesi çok daha mantıklı. Bu durum özellikle de son dönemde en başarılı operasyonların akıllı, yüksek otomatize ve verimli şekilde bağlı olmasıyla daha da belirginleşmeye başladı. Öte yandan henüz tüm üreticiler gerekli yatırımları gerçekleştirmedi.”

Sektördeki tek zorluğun artan batarya talebine yetişmek olmadığı kaydedilen açıklamada, “Batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişmek de ayrı bir zorluk. Batarya teknolojileri hızla değiştiği için, çoklu batarya türlerini etkin bir şekilde üretebilmek üzere adaptasyon gösterebilmelisiniz. Üretim hatlarınızı hızla değiştirebiliyor olmak, ancak gelir akışını ve kalite kontrolünü de yönetebilmek hayati önem taşıyor. İşte otomasyon burada kilit öneme sahip.” denildi.

Rockwell Automation tarafından yapılan araştırmalarda dünya genelinde liderlerin dijital girişimleri için otomotiv sektörü hariç en önemli önceliklerinin operasyonel verimi artırmak olduğu bilgisi de verildi.

“YENİ TEKNOLOJİLER KULLANMAYA BAŞLAMAK, İLERLEMENİN EN ELVERİŞLİ YOLU”

Üretim bölgelerinde güçlü batarya partnerlikleri inşa etmenin uzun vadede zaman gerektiren ve maliyetli bir yöntem ve yeni teknolojiler kullanmaya başlamanın ilerlemenin en elverişli yolu olduğu belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İyi haberse batarya teknolojilerindeki hızlı evrime yetişebilmek imkansız değil. Çoğu durumda bu evrime yetişmek zor bile olmak zorunda değil. Üreticilerin daha yüksek performanslı sistemlere yatırım yapması gerekiyor ama her şeyi tek seferde yapmak zorunda değiller. Otomatize operasyonlara geçiş kademe kademe, sürdürülebilir ve pratik bir hız ve ölçekte gerçekleşebiliyor.

Bir Üretim Yönetim Sistemi (MES) kullanmak çare olabilir mi? Batarya üreticileri için bir MES kullanmak yüksek performanslı otomatize bir operasyon inşa etmek için sağlam bir temel oluşturabilir. Üreticiler, kontrol ve iş sistemlerini değerli üretim verisi oluşturmak ve bu verileri takip etmek için kontrol ve iş sistemlerini entegre edebilirler, bu da verilerin analiz edilebilmesini ve işlemeye uygun iç görülere dönüştürülebilmesini sağlıyor.

Batarya üreticilerinin önünde bir dünya zorluk var ve iyi bir MES bu zorlukları çözmeye yardımcı olabilir. Kalite ve makine performansı proses iş talimatlarını makinelere entegre ederek standart hale getirilebilir.

Dahası, iyi bir MES uygulaması makine prosesinde belirlenen sınırlar dışına çıkıldığı durumda sizi bilgilendirebilir. Yani batarya üretimi teknolojileri giderek karmaşıklaşsa da üreticiler muhtemel sorunlara, işleri için gerçek bir sorun haline dönüşmeden, gerçek zamanlı olarak yanıt verebiliyor.

MES uygulamaları ihtiyaca göre, şirketin esnekliğine ve kritik büyüme dönemlerine göre optimizasyona ne kadar izin verildiğine göre ölçeklendirilebiliyor. Başarılı batarya üretimi prosesleri için anahtar akıllı hale gelmeye karar vermek ve teknolojik gelişimlerin devam eden evriminde yanıt verebilme yetkinliğine sahip olmaktır.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Şirket, batarya üreticilerinin, batarya üretimi pazarındaki avantajlardan faydalanabilmek için şu konuları çok iyi değerlendirmesi gerektiğini de bildirdi:

“Üretimi zamana yayarak ölçeklendirin: Otomatize operasyonlara kademeli olarak geçebilir, ROI’den emin olduktan sonra kademeli olarak ölçek büyütebilirsiniz.

Bir Üretim Yönetim Sistemi kullanın: Bu yüksek performanslı otomatize bir operasyon ve işinizi büyütebilmeniz için bir temel görevi görecektir.

Uzun vadeye hazırlanın: Rockwell Automation gibi size süreçteki her adımda yardımcı olabilecek uzmanlarla partnerlikler yapın.

Unutmayın:

Connected enterprise inşa etmek her üreticiye fayda sağlayan bir şey olsa da bugün elektrikli araç satışlarında yaşanan keskin artış (ve bu yükselişin devam edeceği öngörülüyor) çok daha acil ve cazip bir fırsat yaratıyor.

Akıllı üretim stratejisi yaratmaya zaman ayırmak ve doğru teknolojiler ve partnerlerle çalışmak, sizi pazar büyüdükçe en iyi konuma getirerek ödüllendirecektir.”