blank

blank

Aksa Enerji dengeleme hizmetlerindeki teknolojik altyapısıyla riskleri minimuma indiriyor

Türkiye’nin en kapsamlı aktif santral izleme ve yönetim sistemini bünyesinde barındıran Aksa Enerji, iş ortaklarına değer yaratma hedefiyle son 5 yıldır olası maliyetleri analiz ediyor ve yenilenebilir enerji yatırımcıları için maliyet risklerini ön görülebilir hale getirerek başarılı bir şekilde yönetimini devam ettiriyor.

2015 yılından beri birçok farklı sözleşme modelinin ve santral türünün aynı portföyde yönetimini sağlayan Aksa Enerji, portföyündeki tüm katılımcılara büyük faydalar sağlıyor. Rüzgâr, hidroelektrik, güneş, biyogaz, jeotermal, doğal gaz, kömür ve fuel oil olmak üzere tüm kaynak türlerinden katılımcıları portföyünde barındıran Aksa Enerji, riskleri minimize ederek yatırımcılar için güven ortamı oluşturmaya devam ediyor.

7/24 müşterilerinin ihtiyaçlarını izleyen ve dengesizlikleri yöneten Aksa Enerji, yenilenebilir enerji yönetimi alanındaki hızlı dijitalleşme sürecinin ilk ayağını 2020 yılında SmartPulse şirketi ile gerçekleştirdiği ortak çalışma modeli ile pekiştirdi. Bu model ile gerçeğe en yakın zamanlı verilerin elde edilmesi için santrallere gerekli operasyonel ve teknik destek sağlanıyor. Santrallerin, gün öncesi, dengeleme ve gün içi piyasaları işlemleri hızlı, otomatik ve sorunsuz bir şekilde yapılıyor. Piyasadaki açık veri kaynaklarındaki datalar düzenli olarak toplanıyor ve binlerce satır veri yapay zeka ile birleştirilerek otomatik çalışan algoritmik ticaret robotları oluşturuluyor.  Sanal Santral Yönetimleri (VPP) ile farklı türlerdeki tesisler birbirleri ile entegre bir şekilde çalışabiliyor. Aksa Enerji bu ortaklık ile sağladığı teknolojik altyapıyı daha da geliştirerek yeni dönemde farklı ürünlerin oluşturulmasını hedefliyor.

AKSA ENERJİ, GÜVENLİ BİR ELEKTRİK PİYASASININ OLUŞMASINA KATKI SAĞLIYOR

Yenilenebilir enerjinin çevre dostu olması ve yerli kaynaklardan sağlanması nedeniyle sistemdeki payı giderek artıyor ve devlet politikası olarak da uzun süredir destekleniyor. Aksa Enerji tarafından sunulan dengeleme hizmetleri, kapsamlı teknolojik altyapısı ile yenilenebilir enerjinin elektrik şebekesine daha fazla katılımına katkı sağlıyor. Piyasa fiyatlarında ve dengesizlik maliyetlerinde oluşan belirsizliğin önüne geçerek yenilenebilir enerji santrali yatırımcılarının santral büyüklüğünden bağımsız olarak risklerini asgariye indiriyor. Piyasadaki fiyat belirsizlik gösterse de Aksa Enerji bünyesinde gelişen sinerjinin avantajı ile portföy katılımcıları bu dalgalanmadan etkilenmiyor.

Aksa Enerji, ekonomik belirsizliklerin en çok arttığı dönemlerde de müşterilerinin risklerine karşı siper olma görevi görüyor. Bünyesinde oluşturduğu teknolojik altyapı, piyasa birikimi, farklı ticaret araçları ve yetenekli insan kaynağı sayesinde Aksa Enerji, hem yatırımcıyı hem piyasayı risklere karşı koruyor ve güvenli bir elektrik piyasasının oluşmasına katkı sağlıyor.

“YAPAY ZEKA DESTEKLİ MODELLER TASARLADIK”

Yapay zeka ve teknoloji yatırımlarıyla her geçen gün piyasadaki fırsatları portföylerine eklediklerini belirten Agâh Hınç, “Elektrik fiyatlarını doğrudan ve dolaylı etkileyen her veriyi kullanıyoruz. Sürekli olarak öğrenen ve öğrendikçe kendini güncelleyen yapay zeka destekli modeller tasarladık. Paydaşlarımızla geliştirdiğimiz ticaret robotları ve sanal santral yönetimleri sayesinde piyasadaki her türlü fırsatı portföyümüzün faydasına kullanabiliyoruz ve günün sonunda katılımcılarımıza ek kazanç sağlıyoruz.  Tüm bu emeğimiz ve teknolojiye yaptığımız yatırımlar sonrasında gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki Aksa Enerji dengeleme hizmetlerinde 1+1=3 ediyor. Her katılımcı bağımsız olarak kazanacağı fayda ile karşılaştırıldığında çok daha fazla fayda elde ediyor” açıklamasında bulundu.

Portföylerinde büyüklük ve piyasa bilgisi anlamında her alanda katılımcı olduğunu belirten Agâh Hınç, bu geniş paydaş çeşitliliğini bir fırsat olarak gördüklerini sözlerine ekleyerek, “Katılımcılarımızın ihtiyaçlarını anlayıp onlara özel çalışma modelleri hazırlıyoruz. Özellikle YEKDEM sürelerinin dolmaya başladığı şu dönemde santrallerde üretilen enerjinin ticari olarak en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlıyoruz. Portföyümüzdeki katılımcılar için riskleri minimize edip güvenli bir ortam yaratarak belirsizlik durumlarını en kârlı şekilde atlatmaları için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

‘ETKİN PORTFÖY YÖNETİMİ İLE SALGIN DÖNEMİNİ KÂRLI BİR ŞEKİLDE ATLATTIK’

Aksa Enerji Ticareti Genel Müdür Yardımcısı Agâh Hınç, Aksa Enerji’nin, sunduğu dengeleme hizmetleri kapsamında yaptığı değerlendirmede, “Aksa Enerji, olarak sektörün öncü firmalarından biriyiz ve Türkiye’nin en büyük yenilenebilir yatırımcılarına her an fayda ve tasarruf sağlıyoruz. Dengeleme hizmetleri kapsamında yaklaşık 2 milyar kwh dengesizlik miktarının yönetimini yapıyoruz. Aktif olarak izlediğimiz önemli bir portföy büyüklüğü var. Covid-19 salgını nedeniyle kısıtlamaların yaşandığı ve dengesizlik maliyetlerinin rekor kırdığı 2020 yılı ikinci çeyreğinde bile etkin ve aktif portföy yönetimi ile katılımcılarımızın bu dönemi sorunsuz bir şekilde atlatmasını sağladık. Portföyümüzdeki büyüklük ve çeşitlilikten gelen sinerjinin 2021 yılında da artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

blank