Okumuş: “Karadeniz’deki keşif, ülkemiz için bir milat”

PÜİS Genel Başkanı Okumuş, Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’deki doğal gaz rezervi keşfinin Türkiye için bir milat olduğunu söyledi.

Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğalgaz rezervi keşfine ilişkin bir açıklama yapan PÜİS Genel Başkanı İmran Okumuş şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanımızın Karadeniz’de 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfine ilişkin verdiği müjdeli haberi memnuniyetle öğrenmiş bulunuyoruz. Bu keşif Ülkemiz için bir milat niteliğindedir. Tükettiğimiz enerjinin büyük bir bölümünü ithal eden ülkemizde yerli ve milli kaynaklarla yapılan aramaların böyle bir keşifle sonuçlanması hepimizde büyük bir mutluluk ve heyecan yaratmıştır.  Devam eden diğer arama faaliyetlerinin de keşifle sonuçlanmasını diliyoruz.
Akaryakıt Bayileri olarak tüketimimizin yaklaşık yüzde 92’sini ithalat yoluyla karşıladığımız petrolün tamamının yerli ve milli kaynaklardan karşılanması en büyük hayalimiz. Gerek arz güvenliği, gerekse ülkemiz ekonomisi açısından bunu çok önemsiyoruz. Dileğimiz  petrol arama çalışmalarından da yakın zamanda hayırlı neticeler elde edilmesidir.
Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından müjdesi verilen doğalgazın Ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen tüm bakanlarımıza ve bürokratlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.”