Dev Keşif

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz ‘de TPAO tarafından kazılan Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin keşfedildiğini açıkladı.

21 Ağustos’ta Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde kamuoyunun merakla beklediği “müjde”yi açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi. Fatih sondaj gemimiz 20 Temmuz’da çalışmaya başladığı Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfetti. Hedefimiz 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu ilk kuyuda bulunan rezerv, çok daha zengin bir kaynağın bir parçasıdır. İnşallah devamı da çok kısa sürede gelecektir.”

100. YILDA VATANDAŞIMIZLA KENDİ GAZIMIZI BULUŞTURACAĞIZ

Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, keşfin yapıldığı sahada yeni tespit kuyularının en kısa sürede açılacağını belirterek, “İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında vatandaşımızla kendi gazımızı buluşturacağız” dedi.

ARTIK CARİ AÇIĞI DEĞİL, CARİ FAZLAYI KONUŞACAĞIZ

Fatih sondaj gemisinde açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, “Artık cari açığı değil, cari fazlayı konuşacağımız, döviz fazlasını konuşacağımız yeni dönemin başladığı, yeni bir sürece girdik” dedi.