‘Yenilenen bayi portalımızla bayi iletişim ağımızı daha da güçlendiriyoruz’

Türkiye Petrolleri Satış Operasyon Müdürü Elif Gürocak Dilsiz Türkiye Petrolleri’nin yenilenen Bayi Portalı ile ilgili Enerji Petrol Gaz gazetemizin sorularını yanıtladı.

Türkiye Petrolleri Satış Operasyon Müdürü Elif Gürocak Dilsiz Türkiye Petrolleri’nin Bayi Portalı’nın yenilenme amacını ve imkanlarını anlattı. Elif Gürocak Dilsiz, “Sektörümüzdeki teknoloji programlarına destek olmak, bayilerimizin süreçlerini kolaylaştırmak, tasarruf ve verimlilik sağlamak amacıyla ortak çalışma alanları, eğitim modülleri, bayiye özel sipariş yönetimi vb. özellikler barındıran yeni Bayi Portalı sistemimizi hayata geçirdik” dedi.

‘KALİTELİ VE ULAŞILABİLİR HİZMETLER SUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

• Türkiye Petrolleri’nin yenilenen Bayi Portalı’ndan bahseder misiniz?

Türkiye Petrolleri olarak misyonumuz doğrultusunda yenilikçi bir vizyonla fayda sağlayacak kaliteli ve ulaşılabilir ürünler ve hizmetler sunmayı hedefliyoruz. Bu çerçevede bayilerimizle şirketimiz arasındaki bilgi paylaşımını sağlayarak mevcut iletişim ağını güçlendirmek üzere yola çıktık.

Sektörümüzdeki teknoloji programlarına destek olmak, bayilerimizin süreçlerini kolaylaştırmak, tasarruf ve verimlilik sağlamak amacıyla ortak çalışma alanları, eğitim modülleri, bayiye özel sipariş yönetimi vb. özellikler barındıran yeni Bayi Portalı sistemimizi hayata geçirdik.

“BAYİ BEKLENTİLERİNİ KARŞILAMAK AMACIYLA İHTİYAÇLARIMIZI BELİRLEDİK”

Yenileme ihtiyacı nasıl ortaya çıktı? Bugüne kadar hangi çalışmalar gerçekleştirildi?

Değişimin günümüz organizasyonları için kaçınılmaz bir gerçek olması, süreç yenileme konusunun önemini daha da artırdı. Sektör koşullarına uyum sağlamak ve bayi beklentilerini karşılamak amacıyla mevcut iş süreçlerinin kökten değiştirilmesi ve yeniden yapılandırılması üzerine odaklandık. Değişen çevre ve pazar şartlarına bağlı olarak bayi beklentilerinde meydana gelen değişimlere cevap verebilmek için ihtiyaçlarımızı belirledik.

“BAYİLER İLETİŞİM VE ENTEGRASYON İŞLEMLERİNİ TEK BİR MERKEZDE TOPLAYACAK”

Yenilenen Bayi Portalı ile bayilerinize hangi imkânları sağlıyorsunuz?

Yenilenen Bayi Portalımız, bayilerimizin internet üzerinden, günün her saatinde işlem yapabilmelerini sağlayan, bayiler ve şirket yönetiminin anlık olarak haberleşmesine imkân sunabilen geniş kapsamlı bir iletişim portal uygulamasıdır. Bu bayi portalını, temelde bayilerimizin iletişim ve entegrasyon işlemlerini tek bir merkezde toplamak için geliştirdik. Bayilerimizin, satış temsilcileri veya ilgili tüm birimlerimizle rahatça iletişime geçebildiği, güncel takibi yapabildiği, her anlamda kullanım kolaylığı sunan bir uygulama oluşturduk. Bayilerimize yeni ürünlerle ilgili bilgilerden haberdar olabilmeleri için; tanıtım filmleri, broşürler ve reklam filmlerini izleyebilme olanağı sunuyoruz. Bayi İletişim Portalı ile iç ve dış mesajlaşma imkânı sağlıyoruz. Portalda sunduğumuz raporlama sistemi, belli filtreler ile raporda olması istenilen bilgilerin sistemden elde edilmesini sağlayarak aynı zamanda bayilerimizin geçmişe dönük tüm verilerini de dilediği zaman görebilmesine imkân veriyor.

“İŞ AKIŞLARINI KOLAYLAŞTIRMAK VE İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRMEK AMACIYLA TASARLADIK”

Portalın teknik alt yapısından bahseder misiniz? Herhangi bir bayiniz, masaüstü, dizüstü ya da mobil platformlardan Bayi Portalı’na bağlanabiliyor mu?

Bayi portalımızı masaüstü, dizüstü platformlardan kullanılabildiği gibi akıllı cep telefonlarına yüklenecek bir uygulama ile de kullanılma açık olacak şekilde dizayn ettik.

“YENİ PROJELERİMİZİ HIZLICA DEVREYE ALMAYI PLANLIYORUZ”

İlerleyen dönemde ne gibi yenilikler eklenebilir? Bu konuda orta ve uzun vadeli planlarınız neler?

Bayi Portalımızdaki değişimi gerçekleştirirken; radikal süreç yenileme yaklaşımına dayanan sürekli iyileştirmeler yaparak kademeli bir değişim süreci kurguladık. Bu noktadan sonra da değişimin büyüklüğü, değişimin gerçekleştirilebilmesi, başarılı olmak için ihtiyaç duyulan kaynakları ve bayilerimizin tercihini belirleyen değişkenleri değerlendirerek yeni projelerimizi hızlıca devreye almayı ve aynı zamanda sistemdeki odaklarımızı beklentilere ve ihtiyaçlara göre geliştirmeyi planlıyoruz.

“BAYİLERİMİZİN DÖNÜŞÜM SÜRECİNE GİRMİŞ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Milenyum öncesinde dijitalleşme, yalnızca internet demekti. Bugün ise bilgiye erişim hızı neredeyse anlık… Bayileriniz arasında uzun yıllardır akaryakıt sektöründe olanların, dijitalleşmeye bakış açısı nasıl? Dijitalleşmeye ne derece yatkınlar?

İletişimden alışverişe kadar hemen her şeyi teknoloji üzerinden yürütüyoruz. SMS ve e-posta ile hatırlatma uygulaması, bireysel hayatımızın her kademesinde yer alıyor. Sektörün operasyonlarında ön plana çıkmaya başlayan dijital teknolojilerin birçoğu aslında yeni değil, bu da bayilerimizin verimli iş süreçlerini fark edip kendi dönüşümlerini de hızlandırmalarına imkan sağlıyor.
Bayi taleplerini ve şirket atılımlarımızı incelediğimizde bayilerimizin de çoktan dönüşüm sürecine girmiş olduğunu ve dönüşüme hızla dahil olmak istediklerini görüyoruz. Dünyanın dijitalleşme hızını yakalayabilmek için ekonomik ve kültürel olarak bu süreci bir an önce tamamlamamız gerektiği çok net görünüyor.

“YENİLİKLERE İMZA ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Türkiye Petrolleri olarak dijital platformlardaki atılımlarımızı sürdürürken, bayileri ile iletişimi artıran, verimli iş süreçleri oluşturan, zaman ve emek tasarrufu sağlayan yeniliklere imza atmaya devam edeceğiz.