katı yakıt

Taş kömürü ve linyit teslimatı en fazla termik santrallere yapıldı

TÜİK verilerine göre katı yakıtlarda Haziran ayında en fazla üretim ve teslimat linyit kömüründe yapıldı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) , Haziran ayına ilişkin katı yakıt istatistiklerini açıkladı. Buna göre linyit üretimi Haziran ayında 5 milyon 44 bin 956 ton olarak gerçekleşti

Linyit satılabilir üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 27,1 artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 azaldı. Ocak-Haziran döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21,1 azaldı.

TAŞ KÖMÜRÜ ÜRETİMİ HAZİRAN AYINDA 105 BİN 134 TON OLARAK GERÇEKLEŞTİ 

Taş kömürü satılabilir üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 505,8 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,9 artarken, Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24,8 azaldı.

Taş kömürü koku satılabilir üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 3,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,9 artarken, Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 azaldı.

TAŞ KÖMÜRÜ İTHALATI BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 47,4 ARTTI 

Taş kömürü ithalatı Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 47,4, önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 3,3 ve Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5,1 arttı.

Taş kömürü koku ithalatı önceki yılın aynı ayına göre yüzde 40,8 artarken, bir önceki aya göre yüzde 6,3 ve Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 azaldı.

Ocak-Haziran döneminde üretimin teslimatları karşılama oranı en yüksek linyitte gerçekleşti

Üretimin teslimatları karşılama oranı Ocak-Haziran döneminde yüzde 104,7 ile en yüksek linyitte gerçekleşti. Bu oran taş kömürü kokunda yüzde 89,5 iken taş kömüründe yüzde 2,7 olarak hesaplandı.

TAŞ KÖMÜRÜ VE LİNYİT TESLİMATI EN FAZLA TERMİK SANTRALLERE YAPILDI 

Katı yakıtların teslimat yerlerine göre dağılımı incelendiğinde; Haziran ayında taş kömürü teslimatının yüzde 58,7’si termik santrallere, yüzde 16,1’i kok tesislerine, yüzde 9,4’ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapılırken, linyit teslimatının yüzde 85,9’u termik santrallere ve yüzde 9,4’ü demir-çelik haricindeki sanayiye yapıldı. Taş kömürü kokunda ise en fazla teslimat yüzde 97,9 ile demir-çelik sanayine yapıldı.