‘Shell & Turcas’ın ilk Türk CEO’su olmak çok gurur verici’

Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan ve Shell&Turcas’ın ilk Türk CEO’su olan Emre Turanlı, yeni dönem stratejilerini ve gelecek hedeflerini Enerji Petrol Gaz gazetemize anlattı.

1 Haziran tarihi itibariyle Shell&Turcas CEO’su olan Emre Turanlı, Shell’in yeni dönem stratejilerini, gelecek hedeflerini ve pandemi döneminde şirket olarak aldıkları önlemleri Enerji Petrol Gaz’a anlattı. Aynı zamanda Shell&Turcas’ın ilk Türk CEO’su da olan Turanlı; “Tüm dünyada ve şirketlerde üst düzey yönetimin birinci hedefi şirketlerini büyütmek ve kârlılıklarını artırmaktır. Dolayısıyla yeni görevimde de yönetim ekibim ve çalışma arkadaşlarımla birlikte şirketimizi daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Yeni görevinizde hedef ve stratejilerinizden bahseder misiniz?

Shell & Turcas, deneyimli çalışanları, benzersiz ürün ve hizmetleri, sektöre her zaman liderlik eden konumu ve tabii ki ülkemiz için ekonominin yanı sıra toplumsal faydayı da hep ön planda tutan çok değerli bir şirket. 14 yıldır sektöründe en beğenilen şirket olan Shell & Turcas’ın ilk Türk CEO’su olmak benim adıma gerçekten çok gurur verici.

Tüm dünyada ve şirketlerde üst düzey yönetimin birinci hedefi şirketlerini büyütmek ve kârlılıklarını artırmaktır. Dolayısıyla yeni görevimde de yönetim ekibim ve çalışma arkadaşlarımla birlikte şirketimizi daha da ileriye taşımaya devam edeceğiz. Ancak bir şirketi büyütürken, asıl önemli olan sorumluluk, itibarı da yükseltmektir. Dolayısıyla yalnız iş anlamında değil, müşteri deneyimi ve sosyal yatırım çalışmalarımızda da yeni projeler gerçekleştirmek üzere çalışıyoruz. Bu sayede Shell & Turcas’ın itibarına yapacağımız yatırımlar ile de büyümeye katkıda bulunacağız. Ayrıca, iş verimliliğini artırmaya yönelik yatırım planlarımız her zaman gündemimizde.  Türkiye’de faaliyet gösterdiğimiz 97 yıldır, Türkiye’nin potansiyeline duyduğumuz kuvvetli inançla bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de tüm iş kollarımızda büyüme odaklı bir strateji izlemeyi hedefliyoruz.

‘FAALİYETLERİMİZE KESİNTİSİZ BİR ŞEKİLDE DEVAM ETTİK’

Covid-19 salgını ve etkileri sürerken nasıl bir pazarlama stratejisi izliyorsunuz? Müşteri memnuniyetini artırma çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği her zaman bizim birincil önceliğimiz. Şirket olarak, yeni koronavirüs (COVID-19) salgınına karşı gelişmeleri, düzenlemeleri yakından takip ediyor, tüm faaliyetlerimizde ilgili mercilerce ve şirketimizin küresel sağlık departmanı tarafından tavsiye edilen ve tıbbi bilimsel bilgiye dayalı tüm tedbirleri alıyoruz, düzenlemelere uygun çalışıyoruz. Bu süreçte faaliyetlerimize bütün tedbirlerimizi alarak, kesintisiz bir şekilde devam ettik. Ülke çapındaki istasyon ağımız, güvenli ve sağlıklı bir şekilde hizmet verirken, kurumsal müşterilerimizin toptan akaryakıt ve madeni yağ ihtiyaçlarını da kesintisiz karşıladık.

Shell & Turcas olarak çalışanlarımız, müşterilerimiz ve iş ortaklarımızla şeffaf ve yakın bir iletişim kurmaya özen gösteriyoruz. Bununla birlikte gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sürekli güncel kalmak, her an değişen durumlara karşı gerekli tedbirleri zamanında alabilmek bizim için çok önemli. Çünkü akaryakıt sektörü günlük hayatın ve birçok sektörün devam edebilmesi için bu dönemin vazgeçilmezlerinden bir tanesi. Ürün ve hizmetlerimizin kesintisiz devamlılığının kritik önem taşıdığının farkındayız.

Bu nedenle, sorumluluklarımızı yerine getirmeye eksiksiz devam ediyoruz. Aynı zamanda, salgın döneminde istasyonlarımızda faaliyet gösteren Select marketlerimiz, müşterilerimizin günlük ihtiyaçlarını karşılayabilmesi açısından her zamankinden daha fazla önem kazandı.

Teknolojik yeniliklerle sürekli geliştirdiğimiz yakıtlarımızın kalitesi, Shell’in sektörde farklılaştığı en önemli konu. Yakıtlarımızın kalitesini, pazarlama stratejimiz ve iletişimimizde de ön plana çıkarıyoruz. Shell Select ve deli2go markalarımıza da önemli iletişim yatırımı yapıyoruz. Akaryakıt dışındaki ürünlerin de yolculuk deneyiminin önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu alan, pazarlama stratejimizde önümüzdeki dönemde de önemli bir yer almaya devam edecek.

Kısa vadede en önemli önceliğimiz, salgın sürecini çalışanlarımız, müşterilerimiz ve bütün paydaşlarımız ile sağlıklı olarak nihayetlendirmek. Hedefimiz, bu salgın sürecini en iyi şekilde yönetmek ve işimize olan olumsuz etkilerini asgariye indirmek. Süreçten sağlıklı bir şekilde çıkabilmek için farklı senaryolar üzerinde çalışıyoruz. Bu dönemin beraberine getirdiği finansal etkileri en iyi şekilde yöneterek, hedefimiz seneye başladığımız şekilde iş kollarımızda büyümek olacaktır.

‘AMACIMIZ MÜŞTERİLERİMİZİN ZAMANLARINI VERİMLİ KULLANMALARINA YARDIMCI OLMAK’

Shell Select son yıllarda sürekli yenilikler dahil edilerek gelişmesini sürdürdü ve örnek bir noktaya geldi. Bundan sonrasında Shell Select için hedefleriniz neler?

Shell, dünyanın önde gelen enerji şirketi olmasının yanı sıra 44 bin satış noktası ile dünyanın tek marka altında konumlanan en büyük perakende şirketi konumunda. Tüketicilerin ihtiyaçları gelişerek değişiyor ve doğru noktada doğru teklifle ulaşmak çok önemli. Hareket halindeki müşterilerimizin taleplerine cevap vermek için çeşitli teklifler sunuyoruz. En büyük amacımız müşterilerimizin zamanlarını verimli şekilde kullanmalarına yardımcı olup hayatlarını kolaylaştırmak ve yolculuklarını daha iyi hale getirmek.

Akaryakıt sektöründe birçok ilke imza attık. Türkiye’de istasyonlarımızı her gün 1 milyondan fazla kişi ziyaret ediyor. Bu kişilerin akaryakıtın yanında başka birçok ihtiyaçları var. Bu bağlamda, 6 sene önce marketlerimize yatırım yapmaya başladık. Türkiye çapında 55 şehirde 480 adet Shell Select marketimiz ile misafirlerimizin akaryakıt dışındaki ihtiyaçlarını da karşılıyoruz. Marketlerimizde kendi ürünlerimiz de dahil olmak üzere 14 kategoride 1,500’den fazla ürünümüz bulunuyor. Özellikle kendi markamız “deli2go” ile çıkarttığımız ürünlerimiz misafirlerimiz tarafından çok beğeniliyor. Bunların arasında özel olarak Shell’e tasarlanan, yani kendi patentimiz olan deli2go sandviçler öne çıkıyor.  Diğer taraftan içecek kısmında Starbucks ve Kahve Dünyası ile başarılı iş birliklerimiz devam ediyor. Yılda yaklaşık 2 milyon adet deli2go sandviç ve 3 milyon bardak kahve satıyoruz.

Shell Select ve deli2go markalarımızla ve önde gelen markalarla yaptığımız anlaşmalarla yüksek standartlarda sunduğumuz yiyecek, içecek ve diğer ürünler müşterilerimizden çok beğeni ve talep gördü, bunları daha da yaygınlaştıracağız.

İstasyonlarımızın, şehir içi ve şehir dışı tüm karayolu seyahatlerinde, anne-baba ve çocuklar dahil herkes için konforlu birer uğrak noktası olması hedefiyle yatırımlarımıza devam ediyoruz.

“SHELL 2050’DE NET SIFIR EMİSYONLA FAALİYET GÖSTEREN BİR ENERJİ ŞİRKETİ OLMA HEDEFİNDE”

Elektrikli araç şarj istasyonları gibi yeni trendler hakkında Shell & Turcas nasıl bir yol izliyor?

İklim değişikliği ile mücadele için elektrik üretiminden sanayiye ve nakliyeye kadar küresel enerji sisteminin ciddi bir dönüşüme ihtiyacı var. Shell olarak iklim değişikliğinin üstesinden gelmenin tek bir çözümü olmadığının farkındayız.

Shell küresel düzeyde en geç 2050’de net sıfır emisyonla faaliyet gösteren bir enerji şirketi olma hedefini açıkladı. Yol haritamızı üç temel başlık oluşturuyor; Birincisi, en geç 2050 yılına kadar tüm ürünlerimizin üretiminden kaynaklanan emisyonları net sıfıra indirmek. İkincisi; enerji ürünlerimizin net karbon ayak izini azaltmak. Üçüncüsü; müşterilerimizin bizden satın almış oldukları yakıtları kullandıklarında çıkan emisyonları azaltmak için müşterilerimizle birlikte çalışmak.

Shell, enerji dönüşümünde önemli bir küresel oyuncu. Daha temiz enerji çözümleri sağlamaya yönelik çalışmalarımızı artırmak üzere 2016 yılında global düzeyde “Yeni Enerjiler” iş kolumuz kuruldu; biyo-yakıtlar, hidrojen ve rüzgâr enerjisi de dahil olmak üzere enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için gerekli olan düşük karbonlu teknolojilere yatırım yapıyoruz. Daha az karbon salınımı yapan yakıtların kullanımı için yaptığımız AR-GE yatırımları arasında elektrik ve hidrojen de yer alıyor.

Elektrik şarj istasyonları alanında da küresel düzeyde 2017 yılından bu yana önemli yatırımlar yapıyoruz. 22 ülkede 50 binin üzerinde elektrikli şarj noktası bulunan, Avrupa’nın en büyük elektrikli şarj istasyonu firması New Motion’ın satın alımı gerçekleşti.

Ayrıca, Avrupa’da elektrikli şarj istasyon ağı yaratmak için Ionity ile anlaşma imzaladık. Ionity; BMW, Daimler, Ford, VW ortak girişim grubu. Shell’in Ionity iş birliği kapsamında 10 ülke yer alıyor; Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, Polonya, Slovakya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan. 2020 yılına kadar 400 adet şarj istasyonu kurulması hedefleniyor. Bu istasyonlardan araçlar alacakları hizmet ile araçlarını 5 ila 8 dakika içinde şarj edebilecekler.

İngiltere’de hizmete soktuğumuz Shell Re-Charge markası ile halihazırda 10 istasyonda misafirlerimize şarj noktası sunuyoruz. Ayrıca, Shell geçtiğimiz yıl 825bin haneye hizmet veren İngiliz enerji sağlayıcısı First Utility şirketini satın aldı.

Shell & Turcas olarak biz de bugüne kadar ülkemizde elektrikli şarj üniteleri, atık yönetimi, LNG ve güneş enerjisi kullanan istasyonlar, ilk Shell Türkiye Ormanımız gibi birçok projeyi hayata geçirdik. Karayolu taşımacılığında bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) istasyonunu İstanbul-Ankara Otoyolu’nda açtık. Ankara’da 2 ve İzmir’de bir istasyonumuzu elektriğini güneş enerjisinden sağlayan istasyonlara dönüştürdük. 2020 yılının başında İstanbul- Ankara ve İstanbul – İzmir otoyollarındaki EV (Elektrikli Araç) müşterilerimiz için şarj istasyonlarımızı hizmete sunduk, misafirlerimizin Shell istasyonlarını kullanarak keyifli bir yolculuk deneyimi yaşayabilmelerini hedefliyoruz.

Türkiye’de de tüketici ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Yenilenebilir enerjiler alanında tüketicilerin ihtiyaç ve beklentileri yatırıma elverişli bir aşamaya geldiğinde, Shell’in bu alandaki küresel uzmanlığı ve bilgi birikiminden de yararlanarak en kaliteli ve hızlı bir şekilde yatırımlarımızı devreye alacağız.

‘SEKTÖRÜMÜZE PERAKENDE ALANINDA ÖNCÜLÜK EDİYORUZ’

Akaryakıt istasyonlarının yakıt alışverişinin yanı sıra birer perakende noktasına dönüştüğü günümüzde tüketici neden Shell istasyonlarını tercih etmeli?

Shell & Turcas olarak çalışanlarımızın, iş ortaklarımızın ve müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği her zaman bizim birincil önceliğimiz oldu ve pandemi sürecinde de önceliğimiz olmaya devam etti.

‘Yeni normalleşme’ süreciyle hareket etmeye başladığımız ve alışmaya çalıştığımız bu dönemde, insanlar otomobilleriyle yolculuk etmeyi daha fazla tercih etmeye başladılar. Hijyen konusunun daha fazla ön plana çıktığı bu dönemde, sürecin ilk gününden itibaren istasyonlarımızda aldığımız önlemler, hijyen uygulamalarımız ve her zamanki güler yüzlü hizmetimizle, içinde bulunduğumuz dönemde hizmet verdiğimiz misafir sayımızdaki artış mutluluk verici.

Ayrıca pandemi ile şirketlerin geleceğini şekillendirmekte önemli bir role sahip olan dijitalleşme hız kazandı. Post-Corona ile ilgili yapılan araştırmalar, teknolojiye yatırım yapan şirketlerin sektörlerinde fark yaratacağını ortaya koyuyor. İnovasyona ve teknolojiye her zaman önem veren küresel bir şirket olarak, bu konudaki çalışmalarımız da sürekli devam ediyor. Sektörde en çok kullanıcıya sahip olan Shell Mobil Uygulamamız ve hali hazırda 4,3 milyon üyesi bulunan akaryakıt sektörünün ilk sadakat programı Shell Club Smart programımız sayesinde, istasyona gelen misafirlerimizin beklenti ve taleplerini önceden öngörerek, onlara en doğru çözümü, en iyi ürün ve hizmeti sunabiliyoruz. Özellikle hijyen hassasiyeti nedeniyle de geçtiğimiz yıllarda hayata geçirdiğimiz Mobil Ödeme hizmetimiz, bu dönemde daha da ön plana çıktı.

İstasyonlarımızda müşterilerimizin bilincini ve dikkatini artırmak amaçlı görseller sergilemeye, ön sahada dezenfektan bulundurmaya başladık. Çalışanların hizmet sağlarken dikkat etmesi gereken konuları eğitim paketlerine ekledik. Tüm çalışma arkadaşlarımıza dezenfektan sağlamanın yanı sıra, market içerisinde kasa önlerinde pleksiglas bölmelerle doğrudan teması kestik.

İstasyonlarımızda sosyal mesafenin sağlanması için gerekli işaretlendirmeleri yaptık. Tuvaletlerimizde yer alan el kurutma fanlar kullanıma kapatılarak yerlerine tek kullanımlık kağıt havlular ve %70 alkollü el dezenfektanları yerleştirildi. Ayrıca misafirlerimiz, tuvalet giriş kapılarındaki sensörler yardımıyla, tuvaletleri minimum temasla kullanabiliyorlar. Misafirlerimizin gönül rahatlığı ile istasyonlarımızı ziyaret etmeleri için, istasyonlarımızı periyodik olarak dezenfekte ediyoruz.

Ayrıca salgın döneminde özellikle sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde istasyon marketlerimize olan ilginin ciddi oranda artış gösterdiğini biliyoruz. Bu durumun, müşteri farkındalığına olan katkısının salgın sonrasındaki dönemde de devam edeceği kanaatindeyim. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda, market alanları daha geniş olan istasyonlara doğru bir eğilim olacaktır.

Shell, şuanda dünyanın tek marka çatısı altında hizmet veren en büyük perakende şirketi. Perakende alanındaki küresel bilgi birikimimiz ile Türkiye’de de yatırımlarımıza yıllardır hız kesmeden devam ediyoruz ve sektörümüze bu alanda öncülük ediyoruz. Misafirlerimizin akaryakıt dışındaki ihtiyaçlarını karşıladığımız, Türkiye çapında 55 şehirde 480 Shell Select premium marketimizde özellikle kendi markamız “deli2go” ile çıkarttığımız ürünlerimiz çok beğeniliyor. Marketlerimizde kendi ürünlerimiz de dahil olmak üzere 14 kategoride 1.500’den fazla ürünümüz bulunuyor. Bunların arasında özel olarak Shell’e tasarlanan, yani kendi patentimiz olan deli2go sandviçler öne çıkıyor. Yılda yaklaşık 2 milyon adet deli2go sandviç ve 3 milyon bardak kahve satıyoruz.  Shell Select ve deli2go markalarımızla ve önde gelen markalarla yaptığımız iş birlikleriyle yüksek standartlarda sunduğumuz yiyecek, içecek ve diğer ürünler müşterilerimiz tarafından çok beğeniliyor ve talep görüyor, bunları daha da yaygınlaştıracağız.

İstasyonlarımız, şehir içi ve şehir dışı tüm karayolu seyahatlerinde; kaliteli Shell yakıtları, sektörün öncü premium market konsepti Shell Select marketleri, eşsiz deli2go ürünleri, araç bakım hizmetleri, sektörde ilk olan çocuk tuvaletleri ve güler yüzlü hizmeti ile anne-baba ve çocuklar dahil herkes için konforlu birer uğrak noktası.

100 yıldır misafirlerimizin, zamanlarını verimli kullanmalarına yardımcı olup, hayatlarını kolaylaştırmak ve yolculuklarını daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. En büyük amacımız misafirlerimizin zamanlarını verimli şekilde kullanmalarına yardımcı olmak ve hayatlarını kolaylaştırmak. Bu doğrultuda, bugüne kadar olduğu gibi herkes için daha iyi bir yolculuğa hedefiyle yatırımlarımıza devam edeceğiz.

TÜRKİYE, SHELL’İN KÜRESEL ÇAPTA STRATEJİK ÖNEM ATFETTİĞİ BİR ÜLKE

Global anlamda Shell için Türkiye’nin öneminden bahseder misiniz?

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak, 1923 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Shell Türkiye olarak, sürdürülebilir büyüme hedefimizle enerjinin her alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, yüksek kalitedeki ürünlerimiz ve yenilikçi hizmetlerimizle Türkiye ekonomisinin rekabet gücüne katkıda bulunuyoruz.

2019 yılında Türkiye’deki faaliyetlerimizin toplam cirosu 39,3 milyar TL seviyesine ulaştı. Faaliyetlerimiz içerisinde en büyük payı akaryakıt ve madeni yağ işlerimiz oluşturuyor. Madeni yağda da Derince fabrikamızdan 60’ın üzerinde ülkeye Shell ürünleri ihracatı yapmaktayız.

Türkiye’nin “ilk” Taşıt Tanıma Sistemi unvanına sahip olan Shell Taşıt Tanıma Sistemi, 23 yıldır müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Yüzde 27,7’lik pazar payı ile yine sektör lideri konumunda yer alıyoruz. Değişen müşteri ihtiyaçları ve dijitalleşme ile birlikte bu alandaki hizmetlerini, geçtiğimiz yıl Shell Filo Çözümleri çatısı altında birleştirdi. Shell Filo Çözümleri bugün, Türkiye’nin dört bir tarafındaki yaklaşık 35 bin seçkin firma ve 550 bini aşkın araç tarafından kullanılıyor.

Shell Madeni Yağlar, 13. kez üst üste dünyada madeni yağlar pazarının lideri oldu. Shell’in Akdeniz’deki en büyük madeni yağ ve gres üretim tesisi olan Derince’deki Madeni Yağ ve Gres Üretimi Tesisimizde 2019 yılında yaklaşık 134 bin litre madeni yağ ve gres ürettik, Türkiye’den 61 ülkeye gerçekleştirdiğimiz 37 bin tonun üzerinde ihracat hacmiyle rekor seviyeye ulaştık. Yarattığımız ihracat geliri ile ülkemiz ekonomisine katkı sağladık. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB)  tarafından,  Shell & Turcas olarak Madeni Yağlar kategorisinde, ihracat alanında bir kez daha birincilik ödülüne layık görüldük.

Türkiye, Shell’in küresel çapta stratejik önem atfettiği ülkelerden biri. Bu doğrultuda Türkiye’deki yatırımlarımıza, “sürdürülebilir büyüme hedefiyle” kesintisiz devam ediyoruz. Shell olarak Türkiye’nin enerji ihtiyacını sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde karşılamaya büyük önem veriyoruz. Türkiye’deki portföyümüzü sürekli gözden geçiriyoruz, fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Topluma ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle işimizi en iyi şekilde yapmak, uluslararası bilgi birikimi ve uzmanlığımızı Türkiye ile paylaşmak sürdürülebilir büyüme stratejimizin temelini oluşturuyor.