‘Pandemi sürecinde yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik’

Türkiye Petrolleri Satış Direktörü Şakir Memikoğlu Enerji Petrol Gaz’ın sorularını yanıtladı. Memikoğlu; “Türkiye Petrolleri olarak doğru zamanda aldığımız doğru aksiyonlarla pandemi dönemini olabilecek en iyi şekilde atlatmayı başardık” diye konuştu.

Türkiye Petrolleri’nin 2020 yılı içindeki faaliyetlerini, pandemi sürecini, yatırımlarını ve gelecek hedeflerini şirketin Satış Direktörü Şakir Memikoğlu ile konuştuk. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Memikoğlu, Ocak ayından bu yana toplam 49 yeni istasyonu devreye aldıklarını, Eylül ayında da farklı bölgelerde 16 yeni istasyon açılışı gerçekleştireceklerini söyledi. Memikoğlu, “Bu yıl bitmeden istasyon sayımızı 700’e çıkarmak istiyoruz” dedi.

2020 yılının ilk yarısı bayi satışları anlamında Türkiye Petrolleri için nasıl geçti? Pandemi, satışları nasıl etkiledi? Bundan sonrası için stratejileriniz ve hedefleriniz neler?

Türkiye Petrolleri olarak bu yılı pandemi öncesi ve pandemi sonrası olarak değerlendirmeliyiz. EPDK raporlarında da yer aldığı üzere Ocak ve Şubat aylarında akaryakıt satışlarında son derece yükselen bir grafiğe sahipken Mart ayının ortasına doğru pandeminin başlaması, yalnızca bizim değil tüm sektörün farklı aksiyonlar almasına neden oldu. Ancak Türkiye Petrolleri olarak doğru zamanda aldığımız doğru aksiyonlarla pandemi dönemini olabilecek en iyi şekilde atlatmayı başardık.

Pandeminin etkilerini tüm Türkiye hissetti ancak akaryakıt sektörü, durmadan çalışan birkaç sektörden biriydi. Biz de bu süreçte faaliyetlerimizi sürdürdük, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. EPDK Haziran ayı raporuna göre Ocak-Haziran döneminde sektör beyaz üründe küçülürken biz Türkiye Petrolleri olarak en çok büyüyen şirket olmayı başardık. Ocak ayından bu yana toplam 49 yeni istasyonu devreye aldık, Eylül ayında da farklı bölgelerde 16 yeni istasyon açılışı gerçekleştireceğiz. Bu yıl bitmeden istasyon sayımızı 700’e çıkarmak istiyoruz.

“BAYİLERİMİZİN YATIRIMDAN FİNANSMANINA KADAR ÇÖZÜM ORTAĞIYIZ”

Bir bayi adayı ya da rakip bir şirketin bayisi, neden Türkiye Petrolleri’ni tercih etmeli?

Türkiye Petrolleri, bu ülkenin genlerinden doğan ve yüzde 100 yerli bir akaryakıt dağıtım firması… “Adımızda Ülkemiz Var” diyerek çıktığımız bu yolda bayi iletişimi ve ilişkilerinin sıcak bir tonda gerçekleşmesi, bayilerimizin yatırımdan finansmanına kadar çözüm ortağı oluşumuz ve dijitalleşen dünyadaki trendleri takip ederek hizmet kalitelerini arttırmamız, dahası sektöre getirdiğimiz yeni çözümler bizim tercih edilme sebeplerimiz arasında yer alıyor. Ticari partnerlerimize özel geliştirdiğimiz taşıt tanıma sistemimiz ve TP Mobil gibi bireysel müşterilerimize özel dijital çözümlerimiz ile markamızı bayilerimiz için tercih edilir kılıyoruz.

Türkiye Petrolleri’nin önemli DOCO yatırımları oldu. Bu istasyonlar hakkında bilgi verir misiniz?

Ocak ayından bu yana iki farklı şehirde toplam üç DOCO yatırımına imza attık, bu yatırımların son ikisi, Ağustos ayında Bodrum ve Milas’ta hayata geçti.

Turistleri Bodrum’un giriş ve çıkışında karşılayan yeni Bodrum ve Milas İstasyonlarımızda benzin, motorin ve LPG olmak üzere akaryakıt ürünlerinin yanı sıra self servis oto yıkama ve elektrikli araçlar için e-şarj ünitesi ile hizmet veriyoruz. Her iki istasyonda da, uzun yolculuklardan önce ya da sonra yolcuların tüm ihtiyaçlarını karşılamak adına; yiyecek, içecek ve kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra araç bakımı için madeni yağ, cam suyu vb. birçok ürünün yer aldığı marketler bulunuyor.

‘PANDEMİNİN YOĞUN YAŞANDIĞI 3 AYDAN, BAYİLERİMİZLE EL ELE VEREREK ÇIKTIK’

Dağıtım şirketi-bayi ilişkisi ya da sinerjisi, pazarlama stratejilerinin başarıyla uygulanmasında büyük bir etken. Bu anlamda bayilerinizle nasıl bir iletişim içindesiniz?

Türkiye Petrolleri olarak bayilerimizle pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi döneminde de omuz omuzaydık. Pandemi öncesinde ülkemizde iyiye giden bir ekonomik konjonktür yaşanırken pandemiyle birlikte doğal olarak tüm dünyada olduğu gibi stabil olan süreçlerde dalgalanmalar başladı. Biz Türkiye Petrolleri olarak bu noktada bayilerimizin kafasındaki soru işaretlerini silebilmek adına hızlıca aksiyon aldık. Pandemi öncesinde olduğu gibi pandemi döneminde de bayilerimizle sürekli olarak dirsek temasında kalarak yanlarında olduk, finansal açıdan hiçbir zorluk yaşamalarına izin vermedik. Türkiye Petrolleri olarak pandeminin yoğun yaşandığı 3 aydan, bayilerimizle el ele vererek çıktık.

“TP MOBİL İLE ‘YOLDA YAŞAM VAR’ DİYORUZ”

Oldukça yoğun bir rekabetin olduğu akaryakıt sektöründe, rekabette öne çıkmak için Türkiye Petrolleri’nin hangi özelliklerini ön plana çıkarmaya çalışıyorsunuz? Kısacası tüketici sizce neden Türkiye Petrolleri’ni tercih etmeli?

Modern bir görünüm, ferah bir market, dinlenme alanları, oto yıkama alanı, elektrikli şarj birimi vb. bir akaryakıt istasyonunda olması gerekenlerin yanı sıra bayi personelimizin sunduğu güler yüz ile dijital uygulamalarımız, tüketiciler için Türkiye Petrolleri’nin tercih edilir hale getiriyor.

Örneğin online uygulamamız TP Mobil ile indirimler ve kampanyalardan ödeme sistemlerine kadar birçok avantaj sağlıyoruz. Yakın zamanda TP Mobil ile cüzdanını ya da kredi kartını unutanlar için bir ön ödemeli sistem açıklayacağız. TP Mobil ile “Yolda Yaşam Var” diyoruz, yine yakın zamanda birkaç aplikasyondan ulaşabileceğiniz yoldaki yaşamı, tek bir ekrandan tüketicilerimize ulaştırmayı hedefliyoruz. Taşıt Tanıma Sistemi ile özellikle şirket araçlarına elden ya da kartla ödeme yapmadan elektronik olarak akaryakıt alma imkânı sunuyoruz.

Tüm bunlar, tüketicinin yolda sizi seçebilmesi için ufak ancak markayı değerli kılan faktörler anlamına geliyor.

“EN HIZLI BÜYÜYEN ŞİRKETLER ARASINDA İLK SIRALARDAYIZ”

Türkiye Petrolleri, bayilerini ve kendisini sektördeki rekabet ve gelişimle birlikte nasıl konumlandırmak istiyor?

Akaryakıt sektöründe teknoloji konusunda öncülük eden ve en hızlı büyüyen şirketler arasında ilk sıralarda yer alıyoruz. Verimlilik, karlılık, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza değer yaratmak vizyonuyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. 2023 yılında pazar payında lider ilk 5 şirket arasında yer almayı hedefliyoruz.

Comments: 0

Your email address will not be published. Required fields are marked with *