blank

Boru hatları güvenliğinde dev

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yer alan açıklamasıyla ASELSAN ile HAVELSAN arasında oluşturulan İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, “Petrol ve Doğalgaz Boru Hatlarının Güvenliği Projesi” sözleşmesi ile ilgili olarak toplam bedeli 80 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığı bildirildi.

Aselsan’ın açıklamasında , sözleşme kapsamında iş payının 47 milyon dolar olduğu ve teslimatların 2021 yılına kadar tamamlanacağı kaydedildi.

ASELSAN’IN “MİDAS”I DİKKAT ÇEKİYOR
Aselsan Türk mühendisleri tarafından hazırlanan petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması için  fiber optik algılayıcı ihlal tespit sistemi “Midas”ı geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Projede Midas’ın da kullanılması bekleniyor.
Petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması için Türk mühendislerince geliştirilen sistem, 50 kilometrelik hat boyunca en küçük hareketliliğin algılanmasını sağlıyor. “Midas” ile kritik öneme sahip BOTAŞ petrol ve doğal gaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor.
Sistem, Türkiye’deki binlerce kilometre uzunluğundaki petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliği açısından önem taşıyor. “Midas”, kurulduğu alanlardaki insan ve araç hareketliliği ile buralardaki en küçük kazı faaliyetlerini anında tespit edebiliyor.
Sistemle Türkiye’nin en önemli değerlerinden olan ve kritik öneme sahip BOTAŞ petrol ve doğalgaz boru hatlarının güvenliğinin sağlanması amaçlanıyor. Sınır güvenliğinde de önemli katkı sağlaması beklenen sistem, kritik tesislerin güvenliğinin sağlanmasında da kullanılabilecek. Kullanım kolaylığı ve düşük maliyeti de sistemin diğer avantajı olarak dikkat çekiyor.
TÜRK MÜHENDİSLERİNCE TASARLANDI
“Midas”, standart fiber-optik kablo kullanarak, 50 kilometre hat uzunluğunda algılama yapabiliyor. Sistemin geliştirme faaliyetlerinde, yerli kaynaklar kullanılırken Bilkent Üniversitesi NANOTAM Araştırma Merkezi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi ile işbirliği yapıldı.