Aytemiz pandemi sürecinde online eğitimlerine devam etti

Aytemiz, pandemi sürecinde müşterilerine kesintisiz enerji sağlayabilmek amacıyla tüm önlemleri alarak hizmet vermeye devam etti. Şirket bu kapsamda, düzenli olarak gerçekleştirdiği çalışan ve bayi eğitimlerini de online olarak yaptı.

Aytemiz Eğitim Müdürü Teoman Tanıl pandemi sürecinde müşterilerine kesintisiz enerji sağlayabilmek amacıyla tüm önlemleri alarak hizmet vermeye devam ettiklerini açıkladı. Ayrıca, sürecin başlangıcından itibaren Sağlık Bakanlığı’nın güncel açıklamaları ve yönlendirmeleri doğrultusunda, çalışanların ve tüketicilerin sağlığını korumak amacıyla sosyal mesafenin korunmasını ve temassız hizmetleri esas alan sıkı güvenlik standartları uyguladıklarını ve halen aynı şekilde uygulamalarına devam ettiklerini de belirtti.

Aytemiz, merkez ofisinde 17 Mart’tan itibaren uzaktan çalışma prosedürüne geçti. Teknolojik altyapısını ve dijital sistemlerini verimli şekilde kullanarak ofis dışından sorunsuz bir şekilde çalışabildiklerinin ve operasyonları kesintisiz devam ettirdiklerinin de bilgisi verildi.

“EĞİTİMLERİMİZİN İLKİNİ COVID-19 KORUNMA YÖNTEMLERİ, KİŞİSEL VE İSTASYON BAZLI YAPILMASI GEREKENLER ÜZERİNE GERÇEKLEŞTİRDİK”

Aytemiz Eğitim Müdürü Teoman Tanıl yaptığı açıklamada; “Aytemiz olarak çok önem verdiğimiz ve düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz çalışan ve bayi eğitimlerimizi de bu doğrultuda online olarak yaptık. Öncelikle tüm bölge eğitmenlerimiz sınıf ve koçluk eğitimlerini durdurarak evden çalışma düzenine geçti ve istasyonları görüntülü ve sesli arayarak, eğitim film ve dokümanlarını paylaşarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmeye çalıştılar. Tüm bu süreçte bin 198 personele eğitimler verdik. Eğitimlerimizin ilkini Covid-19 korunma yöntemleri kişisel ve istasyon bazlı yapılması gerekenler üzerine gerçekleştirdik. Sağlık Bakanlığı ve DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından yapılan bilgilendirmeler sonucunda Covid-19 nedir, nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir, belirti olması durumunda ne yapılmalıdır gibi konularda detaylı bir eğitim verildi. Ayrıca bu eğitimlerde kötü senaryolarda tutumlar, hijyenin önemi, doğru el yıkama nasıl olur, doğru maske kullanımı, sosyal mesafenin önemi, istasyonlarda sosyal mesafe nasıl korunmalı, dezenfektan kullanımı gibi konular da işlendi. Ardından bir sonraki eğitimimizi, bu dönemde istasyonlarda müşterilerimizin en çok tercih ettiği ödeme modeli olan mobil ödeme sistemlerimiz üzerine gerçekleştirdik” dedi.

Eğitimlerine eş zamanlı şekilde, istasyon çalışanlarına bireysel olarak ‘nasıl daha hızlı ulaşırız’ amacıyla, istasyonlarındaki personellerin iletişim bilgilerini KVKK kaydı altına aldıklarını belirten Tanıl, “Bu sayede kısa sürede yüksek sayıda personele ulaşarak eğitimlerimizi tamamladık. Böylelikle çalışanlar kendi eğitimlerini istedikleri ortamda ve zamanda yapabildiler. Normal düzende istasyon ziyareti ile yapılan eğitimlerde yalnızca vardiyada bulunan personellere eğitim yapılabilirken bu sistemle birlikte vardiyada olmayan personellere de eğitim ve bilgilendirmelerimizi ulaştırdık. Bu sayede virüsün eğitimler sırasında yayılması riski de ciddi anlamda azalmış oldu” dedi.

‘KISA SÜREDE 4 BİN 900 PERSONELİN KATILIMIYLA YAPILAN BİR EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRMENİN ÖNEMLİ BİR BAŞARI OLDUĞUNA İNANIYORUZ’

Teoman Tanıl eğitimler ve testlerle ilgili şu bilgileri de paylaştı: “Pandemi nedeniyle tüm dünyada şirketlerin iş yapış şekilleri ve alışkanlıkları değişmek zorunda kaldı. Homeoffice kültürü ülkemizde çok yaygın değilken birden evlerimiz aynı zamanda ofislerimiz oldu. Hepimiz de bir alışma süreci geçirdik.  Biz de Aytemiz olarak yeni normale hızlı bir şekilde adapte olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Bu anlamda bu kadar kısa sürede 4 bin 900 personelin katılımıyla yapılan bir eğitimi gerçekleştirmiş olmanın önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz. Zira burada bir davranış değişikliği yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin her bölgesinden, ilinden, ilçesinden, köyünden personellere belirli günler içerisinde belirli saatler arasında bir eğitim ve bilgi yarışması düzenlemiş ve bununla birlikte de aslında bir analiz yapmış olduk. Her eğitim modülü farklı, her testin soru sayısı, şekli farklı idi. Dolayısıyla bir yandan eğitim yaparken diğer yandan insanların adaptasyonlarını da gözlemlemiş olduk. Bahsettiğimiz eğitimlerin dışında bayi portalımızda yer alan online eğitimlerimizi yeni istasyonlar, yeni personeller veya tazeleme eğitimi alması gerektiğini düşündüğümüz istasyon çalışanları için kullanmaya devam ettik. Tüm önlemler alınarak ofislere temkinli geri dönüşlerin başladığı bu yeni dönemde istasyon koçluk eğitimlerimizin yanında online eğitimlerimize de devam edeceğiz.”

‘EĞİTİM FİLMİ SONUNDA KÜÇÜK BİR DEĞERLENDİRME TESTİ YAPTIK’

Eğitimler kapsamında istasyon çalışanlarına doğru maske kullanımı ile ilgili içeriğin cep telefonları üzerinden gönderildiğini aktaran Aytemiz Eğitim Müdürü Teoman Tanıl,  “Eğitim filmi sonunda küçük bir de değerlendirme   yaptık. Bunu desteklemek için yine Nisan ayının sonunda personel bilgi yarışması düzenlendik. 4 gün boyunca 4 farklı eğitim ve testler gerçekleştirdik. Bu yarışmada AYT, Mobil Ödeme, müşteri şikayet yönetimi, hizmet adımları, doğru maske kullanımı, İstasyonlarda uygulanan Covid-19 önlemleri, Castrol üzerine eğitimler ve değerlendirmeler yapıldı. 4 günlük bu yarışmada toplamda 4 bin 900 test yanıtlandı ve başarılı olan istasyon çalışanlarımıza motivasyon amacıyla şirketimiz tarafından güzel ödüller verildi” dedi.