blank

AKDENİZ HAMLESİ

Bakan Albayrak, Türkiye’nin bu sene Akdeniz ve Karadeniz’de arama ve sondaj konularında önemli hamleleri olacağını söyledi.

Doğu Akdeniz gazı ile ilgili son aylarda yaşanan gelişmelerle birlikte Türkiye de bölgedeki faaliyetlerini hızlandırıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın Türkiye’nin Akdeniz ve Karadeniz’de bu sene arama ve sondaj konularında önemli hamlelerinin olacağını açıklamasının ardından KKTC’ye gitmesi bölgede geniş yankı uyandırdı.

blank

 

Türkiye’den Akdeniz ve Karadeniz hamlesi

Doğu Akdeniz’de son aylarda yaşanan gelişmelerle birlikte enerji satrancı ve bölge ülkeleri arasındaki rekabet kızıştı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ABD ziyaretinde Akdeniz ve Karadeniz’de bu sene arama ve sondaj hamlelerinin olacağını belirtti ve rotasını KKTC’ye çevirdi.

Türkiye ve KKTC arasında geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul’da düzenlenen 23. Dünya Enerji Kongresinde (WEC) KKTC ve Türkiye arasında elektrik iletim, doğalgaz ve petrol alanlarında işbirliği için çerçeve anlaşması Türkiye Enerji Bakanı Berat Albayrak ile KKTC Enerji Bakanı Sunat Atun tarafından imzalanmıştı.

blank

 

BAŞBAKAN YILDIRIM VE BAKAN ALBAYRAK’TAN KKTC ZİYARETİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Binali Yıldırım’la birlikte 9 Mart’ta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) çalışma ziyaretinde bulundu. Ziyarette Türkiye ile KKTC arasındaki yakın işbirliğinin daha da ilerletilmesi ve Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulunmasına ilişkin müzakere sürecinde meydana gelen son gelişmeler ele alındı.
Ziyarette aynı zamanda Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) sahalar için geçtiğimiz haftalarda verdiği yeni lisanslar sonrası gerilimin arttığı Kıbrıs doğal gazı ile Türkiye ve KKTC arasındaki enerji işbirliği ve yapılacak çalışmaların da ele alındığı öğrenildi.

TÜRKİYE AKDENİZ’DE ARAMA VE SONDAJ YAPACAK

Öte yandan KKTC ziyareti öncesi Salı günü ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde düzenlenen IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansı’na katılan Albayrak, petrol ve doğalgaz aramalarına ilişkin, yaptığı değerlendirmelerde Türkiye’nin Akdeniz ve Karadeniz’de bu sene arama ve sondaj konularında önemli hamlelerinin olacağını söyledi.
Bakan Albayrak; “Özellikle bu yıl Karadeniz ve Akdeniz olmak üzere arama ve sondaj konularında önemli hamlelerimiz olacak. Birinci sismik arama gemimiz Barbaros Hayrettin’den sonra ikinci gemimiz ile Akdeniz ve Karadeniz sularında daha aktif iki boyutlu ve üç boyutlu sismik çalışmaların yanında, her iki denizimizde de arama faaliyet sürecimizi başlatacağız. Türkiye için artık birçok alanda daha önemli hamlelerin yapılması gereken bir sürece giriyoruz” dedi.

ÇALIŞMALAR YAZ AYLARINDA BAŞLAYACAK

Türkiye’nin Akdeniz’deki arama ve sondaj faaliyetleriyle ilgili ilk çalışmaların yaz aylarında başlamasının planladığı öğrenilirken çalışma yapılacak sahalar arasında Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) hak iddia ettiği Türkiye ve KKTC’nin Münhasır Ekonomik Bölgesiyle çakışan parsellerin de olduğu öğrenildi.