Yenilenebilir

“Yenilenebilir enerjiyi herkes kullanabilir, kimse azaltamaz”

AA

EEL Events Senior Project Menager’in hazırladığı 8.Türkiye Kamu-Özel Sektör İş Birlikleri Forumu PPP in Turkey 2019 panelinde ‘Yenilenebilir Enerji’ konusu masaya yatırıldı.

Sibel ACAR-ANKARA/ GÜYAD Başkanı Cem Özkök’ün moderatörlüğünü yaptığı yerli ve yabancı pek çok katılımcının yoğun ilgi gösterdiği oturumda, Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında yatırım yapan şirketlerin yöneticileri yenilenebilir enerjinin mevcut durumunu ve geleceğini yatırımcılarla paylaştı.

“YEKA MODELLERİNİN HEP BERABER UYGULANMASI SEKTÖR İÇİN DAHA SAĞLIKLI OLACAKTIR”

ENERJİSA Üretim Yenilenebilir İş Geliştirme Operasyon Mükemmellik Müdürü Ezgi Deniz yenilenebilir enerjideki modelleri değerlendirdiği konuşmasında; “Büyük kapasiteli YEKA ve benzeri modeller Türkiye gibi dünyada da yıllardır uygulanıyor. Bu projelerin yatırımcılar tarafından ilgi görmesinin temel nedeni uzun dönemli sabit alım garantili sözleşmeler yapılıyor olmasıdır. Çünkü bu durum yatırımcının uzun dönemli finansmana erişilebilirliğini sağlıyor. YEKA’yı Türkiye açısından başarılı bir model olarak değerlendiriyoruz. Sürdürülebilir ve öngörülebilir bir yenilenebilir piyasasının Türkiye’de oluşabilmesi için lisanslı ve lisanssız YEKA modellerinin hep beraber uygulanması daha sağlıklı olacaktır” ifadelerini kullandı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ TEMEL ÇÖZÜM”

Borusan ENBW Proje Yönetim Ofisi Müdürü Evren Aktaş ise yenilenebilir enerjinin Türkiye için arz güvenliği ve yerli kaynak açısından en temel çözüm olduğunu belirterek; “Bizler için yenilenebilir enerji, arz güvenliği ve yerli kaynak için en temel çözüm. Ayrıca kamu malı. Herkes kullanabilir, hiç kimse azaltamaz. Bu açıdan Türkiye’nin önümüzdeki dönemde bu alanda kendini önde gelen ülkelerden biri olarak göstermesi önemli bir hedef. Bu sebeple yenilenebilir enerjinin Türkiye için en önde gelmesi gereken yatırım grubun olması gerektiğini düşünüyoruz.

“PROJE FİNANSMANINDA HACİM SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

EDC Doğu Akdeniz Bölge Direktörü Doğan Famer Engin ise şirket olarak stratejik bir kurum olduklarını katılımcılarla paylaştığı konuşmasında; “Yenilenebilir enerji tarafında bir iştahımız var. Buradaki kritik nokta bize proje olmadan gelinmesi. Çünkü bazı projeler doğru iletişimle daha düzgün ilerleyebiliyor. Proje finansmanında yapmak istediklerimiz, bankalarla birlikte hareket ederek buralarda hacim sağlamak” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 10:06 14 Kasım 2019