Yenilenebilir

YEKDEM’de süre uzatımı beklentisi

AA

YEKDEM’in 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermesinin ardından yenilenebilir enerji yatırımlarında nasıl bir teşvik modelinin uygulanacağı sektörün en önemli gündem maddesi olmaya devam ediyor. Yatırımcılar, bu yıl bitmeden 2020 sonrası için yol haritasının açıklanmasının sektördeki belirsizliğin ortadan kaldırılması ve yatırımcıların önünü görebilmesi açısından önemine dikkati çekiyor.

‘YATIRIMLARIN FİNANSMANI İÇİN ÖNEMLİ BİR İHTİYAÇ’

Sektör paydaşları 2020 sonrası YEKDEM’in revize edilerek devam etmesinin yatırımlarının finanse edilebilirliği açısından oldukça önemli bir ihtiyaç olduğu noktasında birleşiyor. Konunun finansman kısmını değerlendiren bankacılık sektörü yetkilileri ise 2020 sonrası sabit fiyatlı bir taban fiyat olmamasının bankalar açısından fiyat riski yaratacağını; bu durumda yatırımcıların finansman bulmaları konusunda zorluklar yaşayacağına dikkati çekiyor.

‘BEKLENTİ YEKDEM’İN REVİZE EDİLEREK DEVAMI’

2020 yılı sonrası için öne çıkan beklenti; YEKDEM’in son dönemde yapılan YEKA yarışmalarında oluşan fiyatlar ve yatırımcıların beklentileri de dikkate alınarak yeni fiyat seviyeleri üzerinden bir süre daha devam etmesi yönünde. TL üzerinden uzun vadeli finansmanın zor ve maliyetli olması ve de küçük yatırımcıların TL araçları yönetmekte zorlanacağı beklentisi yatırımcılar ile finans kuruluşlarının TL bazlı teşvik sistemi yerine döviz bazlı teşvik sisteminin devam etmesine yönelik beklentilerindeki ana nedenler olarak öne çıkıyor.Yorumlar

  1. Avatar Melih Koçgil dedi ki:

    Bir diğer konuda teşvikin kalkması ile yatırımcının tercihlerinin değişmesi ihtimali. Şayet yatırımcı ithal ürüne yönelir ise , yerli imalatçılar için de zor günler başlayacak. ister istemez fiyat politikaları değişecek hatta istihdam fazlası oluşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir