Yenilenebilir

YEKDEM kapsamındaki lisanssız santrallerin üretim verisi yayımlanmaya başlandı

AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunun 5629-17 sayılı Kurul Kararı ile Enerji piyasalarında katılımcıların bilgiye zamanında, doğru ve eşit bir şekilde ulaşması, adil, sürdürülebilir ve öngörülebilir bir piyasa ortamının tesis edilmesi için EPİAŞ tarafından Şeffaflık Platformu işletilip ve geliştiriliyor.

Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarına ilişkin verilerin yer aldığı platformda Üretim, İletim, Tüketim, Piyasalar, Doğal Gaz alanlarına ait veriler katılımcıların ve kamuoyunun kullanımına sunuluyor ve Kurul Kararına istinaden yeni veriler eklenmeye devam ediyor.

Bu kapsamda Üretim başlığı altında yer alacak YEKDEM kapsamındaki lisanssız santrallerinin üretim miktarları platforma 10 Ekim 2018 tarihi itibariyle eklendi. Lisanssız santrallere ait üretim miktarı verisi santralin bağlı olduğu Görevli Tedarik Şirketi (K3) tarafından aylık bazda, kaynaklarına göre, saatlik kırılımda toplu halde EPİAŞ’a bildiriliyor. Bu veri her ay, ilgili ay içinde yapılan uzlaştırma kesinleştikten sonra kaynak bazında ve saatlik kırılımda yayımlanacak. Mevcut durumda ilgili veri için web servis hizmeti tamamlanmamış olup platform üzerinden farklı dosya formatlarında temin edilebilecek.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:57 11 Ekim 2018