Yenilenebilir

Türkiye’nin jeotermal birikimi Kenya’nın hizmetinde

AA

Jeotermalde büyük potansiyeli bulunan ve önümüzdeki dönemde 5 bin MW’lik enerji yatırımı planlayan Kenya’dan Türk şirketlerine davet var. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap’ın, Kenya Enerji Bakanı Joseph Njoroge ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki ülke arasındaki işbirliği imkânları masaya yatırıldı.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, Kenya’nın başkenti Nairobi’de, Kenya Enerji Bakanı Kenya Enerji Bakanı Joseph Njoroge’yi ziyaret ederek bir görüşme gerçekleştirdi. Kındap ile Njoroge’nin görüşmesinde, iki ülke arasında jeotermalde iş birliği imkânları değerlendirildi. Jeotermalde büyük potansiyeli bulunan Kenya, önümüzdeki dönemde geniş ölçekli enerji yatırımları yapmayı planlıyor. JESDER Başkanı Ali Kındap, görüşmeyle ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

“Afrika’nın politik açıdan stabil, kanun ve yönetmelikler yönünden de oturmuş ülkelerinden biri olan Kenya, önümüzdeki 10 yıl içinde 5 bin MW enerji yatırımı planlanmakta ve bu kapasitenin önemli kısmının yenilenebilir enerji olması düşünülmektedir.

Ali Kındap, “Kenya özellikle jeotermal enerji potansiyeli açısından dünyanın sayılı ülkelerinden biridir. Kenya’da çeşitli temaslar gerçekleştirerek pek çok yerel otorite ve firma ile görüşme imkânı bulduk. Bu bağlamda Enerji Bakan Yardımcısı da bizleri kabul etti. Kendilerine Türk şirketlerinin tecrübe ve yeteneklerini anlatan bir sunum yaptık. Son derece olumlu geçen görüşmede, Sn. Bakan Yardımcısı Türk şirketlerini Kenya’da görmekten mutluluk duyacağını ve her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.” şeklinde konuştu.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:07 15 Kasım 2018