Yenilenebilir

‘Türkiye’de Güneş Enerjisi Güncel Durum ve Beklentileri’ oturumu düzenlendi

AA

9’uncu Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında ‘Türkiye’de Güneş Enerjisi Güncel Durum ve Beklentileri’ oturumu düzenlendi.

GENSED Başkanı Halil Demirağ, “Güneş daha da rekabetçi olacak. Türkiye’de panel üretim fiyatları düşük.  Güneşi desteklerseniz o da sizi destekleyecektir. Yeni teknolojiler hakkında bilgi verdi. Güneşi desteklerseniz o da sizi destekleyecektir” dedi.

GÜYAD Başkanı Cem Özkök, “Piyasada öngörülebilirlik sağlanmalı. YEKA sektörün bütünsel gelişimini hedefleyecek şekilde düzenlenmelidir. Yatırım süreçlerindeki bürokratik işlemler kısaltılmalıdır. Çatı pazarına yatırım yapılması için gerekli şartlar yapılmalıdır. Mevcut tarife ile ticaret yapılabilmesi mümkün değildir. Yatırımcı olarak beklenti; yatırımcının ciddi bir finansman sıkıntısı var. Bankalar da sıkışık durumda. Yatırımcıya önerim bu günlerde yurt dışına baksın” ifadelerini kullandı.

GÜNDER Başkanı Kutay Kaleli, “Fotovoltaik güneş enerjisi yeni bir döneme giriyor. Kapasite gelişimi söz konusu. Güneş için ortalama ihale fiyatında giderek düşüyor. Önümüzdeki dönemde daha da düşmesini bekliyoruz. Üretim-ithalat oranları incelendiğinde 2015 yılında ithalatımız var kapasitemiz yoktu. 2016 yılında kapasitemiz var, ithalatımız var.2017 yılında üretim arttı. Sıkıştırılmış projeler, dağıtım bedellerindeki artış bu kapasitelerin artmasını sağladı. YEKA-2 GES şartname detaylarına değinildi. Suudi Arabistan eski Petrol Bakanı Ahmet Zeki Yamani’nin dediği gibi; ‘Taş devri , taş bittiği için son bulmadı ve petrol çağı da petrol bittiği için son bulmayacak.’ Yerli üretici teşvik ister, kendinin korunmasını ister. Şu an güneşten daha iyi bir yatırım söz konusu değil. Yatırımcılar bu yüzden yatırım yapıyor. Tarımda devlet bankası üzerinden uygun faiz ayarlanıyor. Bu sistem güneş enerjisinde de uygulanabilir. Yatırımcı oyununu şartlara göre oynasın” şeklinde konuştu.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 19:44 9 Ekim 2018