Yenilenebilir

“Türkiye, yenilenebilir enerjide kendine özgü bir hikâye yazdı”

AA

Sibel ACAR-ANKARA

YEKA sonrası açıklama yapan Bakan Dönmez; “YEKA yarışmamız bir kere daha gösterdi ki Türkiye bölgenin en büyük ülkesi ve yatırım açısından en cazip ülkesidir.  Her türlü spekülasyona ve kara propagandaya rağmen ortaya çıkan sonuç Türk enerji piyasasının ve ekonomimizin ne denli güçlü olduğu ve geleceğe ne denli sağlam adımlarla yürüdüğüdür. Bu yönde attığımız güçlü adımlarla Türkiye, yenilenebilir enerjide kendine özgü bir hikâye yazdı” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Rüzgar YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) yarışmasının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Genel değerlendirmelerde bulunan Dönmez; açık, şeffaf ve rekabetin yaşandığı yarışma ile yenilenebilir enerjideki güçlü adımlarımıza bir yenisinin daha eklendiğini ifade etti.

“Türkiye bölgenin en büyük ülkesi ve yatırım açısından en cazip ülkesi”

Bakan Dönmez; “İlkini yaklaşık 2 yıl önce gerçekleştirdiğimiz YEKA rüzgâr ve güneş yarışmamızın yoğun bir katılımla bugün ikincisini gerçekleştirdik. Açık, şeffaf ve rekabetin yaşandığı yarışmamızla yenilenebilir enerjideki güçlü adımlarımıza bir yenisini daha ekledik. YEKA yarışmamız bir kere daha gösterdi ki Türkiye bölgenin en büyük ülkesi ve yatırım açısından en cazip ülkesidir. Her türlü spekülasyona ve kara propagandaya rağmen ortaya çıkan sonuç Türk enerji piyasasının ve ekonomimizin ne denli güçlü olduğu ve geleceğe ne denli sağlam adımlarla yürüdüğüdür. Bugün, 2000’li yılların başlarıyla kıyaslandığında güneşte, rüzgârda, jeotermalde, hidroelektrikte yüzde 200’lere yaklaşan hatta yer yer bu oranı da geçen kurulu güç artışlarına imza attık. 2019’un ilk dört ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretimimiz yüzde 62 bandına oturdu. Yenilenebilir kaynaklı elektrik üretimimiz ise yüzde 48’lerde seyrediyor. Biz Türkiye’yi yenilenebilir enerjide rol model ülke yapma kararlılığımızı her zaman vurguladık. Bu yönde attığımız güçlü adımlarla Türkiye, yenilenebilir enerjide kendine özgü bir hikâye yazdı” dedi.

“Yenilenebilir enerjide güçlü bir hedefimiz var”

YEKA modeli ile ilgili dönüşlerin olumlu olduğuna bir kez daha vurgu yapan Bakan Dönmez sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pek çok ülkeden YEKA modelinin kendi ülkelerinde uygulanmasıyla ilgili dönüşler alıyoruz. Bu geri bildirimlerden büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Yaptığımız işin örnek alınması, işin doğru yapıldığının da en güzel göstergesi aslında. Yenilenebilir enerjide güçlü bir hedefimiz var. “Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir” diyerek çıktığımız bu yolda bütün köşe taşlarını tek tek yerine koyarak ilerliyoruz. Türkiye’yi yenilenebilir enerjinin teknoloji ve üretim merkezi yapmaya kararlıyız. Enerji ve tabii kaynaklar alanında yaptığımız bütün çalışmalarda desteklerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, bu süreçte emeği geçen herkese ve firmalarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.”

Madende 500 sahanın ilk ihalesi 1 Temmuz’da

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir