Yenilenebilir

‘Türkiye yatırım yapılabilir bir ülke’

AA

Rüzgar yarışmalarında verdiği -2,87$ cent/kWh’lık rekor eksi fiyat teklifi ile 71,4 MW’lık kapasiteyi kazanan Almanya merkezli PNE Wind şirketinin Türkiye Ülke Müdürü Sercan Yalvaç Green Power’a özel açıklamalarda bulundu.

Sercan Yalvaç, Çanakkale’de tek projeleri olduğunu ve rekabetin ne kadar yüksek olduğunu bildikleri bir bölge olduğu için burada uzun hesaplar sonunda en düşük teklifi yaparak 71,4 MW’lık kapasiteyi aldıklarını söyledi.

 “TÜRKİYE’NİN EN İYİ PROJELERİNDEN BİR TANESİ”

Yalvaç, “Çok iyi bir ölçüm yaptık. Projemiz Türkiye’nin rüzgar anlamında en iyi projelerinden bir tanesi. Kapasite faktörü açısından Türkiye’nin en verimli projelerinden biri. Eksi teklif vermek serbest piyasa fiyatlarına güvenmek demek. Serbest piyasa fiyatları çok değişkenlik gösterebilen bir şey, bunun farkındayız. Burada birtakım uluslararası tanınmış danışmanlarla beraber çalıştık” diye konuştu.

“TÜRKİYE PİYASASINA GİRİŞ YAPTIĞIMIZ İÇİN ÇOK MUTLUYUZ”

Türkiye piyasasına ciddi bir giriş yaptıkları için mutlu olduklarını ifade eden Yalvaç açıklamasına şöyle devam etti; “Biz Almanya merkezli bir şirketiz. Almanya’da borsaya kote bir şirketiz. Hem onshore hem de offshore projelerimiz bulunuyor. Bunun yanı sıra dünyada da 13 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan biri de Türkiye. Türkiye’ye eskiden bu yana gayet ilgili bir şekilde bakıyoruz. Fakat süreçler uzun olduğu için yatırım ancak şimdiye kısmet olabildi. Biz Türkiye Enerji Piyasasına her zaman inançla baktık.  En sonunda böyle bir proje ile ciddi bir giriş yaptığımız için çok mutluyuz.”

 “YEKA’YI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ”

Yalvaç, YEKA konusunu da yakından takip ettiklerinin altını çizerek, “Proje geliştiren bir şirketiz. Global bazda onshore’da 2 bin 500 MW’ın üzerinde bir kapasite gerçekleştirdik. Bunun bir kısmını sattık, yatırımcı için işletmesini yapıyoruz. Bir kısmı IPP olarak kendi işletmemiz altında. Bunun yanı sıra offshore’da da 1000 MW’ı geçen bir kapasiteyi revize ettik. Ayrıca 2 bin MW’lık bir kapasite de geliştirme aşamasındayız. Tabi proje geliştirdiğimiz için sattığımız projelerde var, kendi işlettiğimiz projeler de var. Türkiye’de bundan sonra da enerji sektöründe girişimlerimiz olacak. YEKA konusu da yakından takip ettiğimiz bir süreç” ifadelerini kullandı.

 “YATIRIM AÇISINDAN TÜRKİYE’Yİ YENİLENEBİLİR ENERJİ KONULARINDA İLGİNÇ BULUYORUZ”

PNE Wind Türkiye Ülke Müdürü Sercan Yalvaç, yenilenebilir enerji yatırımları açısından Türkiye’yi yatırım yapılabilir ve büyük istikbali olan bir ülke olarak gördüklerini belirterek, “Yatırımlar açısından özellikle Türkiye’yi rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji konularında kesinlikle çok ilginç buluyoruz” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir