Yenilenebilir

Tarımda yenilenebilir enerjiye hibe desteği

AA

Tarımda rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen Türkiye bu kapsamda, yenilenebilir enerjide kullanacak olan tarımsal projelere mali destek verecek. Tebliğ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Tarımda rekabet gücünü arttırmayı hedefleyen Türkiye bu kapsamda, yenilenebilir enerji kullanacak olan tarımsal projelere mali destek verecek. Tarımsal amaçlı jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesis projelerinin yarısına hibe desteği verilecek. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, Kırsal Kalkınma Destekleri̇ Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

 

HİBEYE EN ALT LİMİT 30 BİN TL

 

Tebliğe göre jeotermal, güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımıyla birlikte yeni sera yapımı, tarımsal ürün işleme, depolama ve paketleme ve gübre işlenmesiyle ilgili tesis başvurularında 2 milyon TL’lik hibe tutarı belirlendi. Hibeye esas proje tutarının al limiti en az 30 bin lira olurken bu limitin altındaki başvurular da kabul edilmeyecek. Yatırımlarda teknoloji yenileme  ve kapasite yükseltimi ile ilgili 1 milyon 500 bin TL, yatırımı tamamlama ile ilgili başvurularda 1 milyon 750 bin TL üst limit belirlendi. Ayrıca bu yatırımların yarısına hibe yoluyla destek verilirken diğer yarısını da başvuru sahipleri temin edecek.

 

 

 

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir