Yenilenebilir

Taner Ercömert: ”Milli enerji politikasını destekliyoruz”

AA

EIF 11. Uluslararası Enerji Kongresi’nin 9 Kasım’daki ‘Milli Enerji Kapsamında Hidroelektrik Santraller’ isimli oturum Limak Enerji Genel Müdürü ve HESİAD Yönetim Kurulu üyesi Taner Ercömert’in başkanlığında yapıldı. DSİ, EPDK, OİB, Limak Enerji, Andritz Hydro ve GE Hydro’dan panelistlerin yer aldığı oturumda hidroelektrik enerjinin en büyük yenilenebilir enerji kaynağı olduğu ve HES’lerin ülkemiz elektrik üretimine çok büyük katkısı olduğu vurgulandı.

2018 yılı hidroelektrik enerji üretimin in 50 milyar kWh’i geçtiğini belirten Taner Ercömert, ‘’Ülkemizde enerji ihtiyacının karşılanması için enerji üretiminde yerli & özellikle de yenilenebilir kaynak payının artırılması yönünde bir dönüşüm sürecine girilmiştir.  Uygulanan Milli enerji politikasını destekliyoruz.’’ dedi. Taner Ercömert “2019’da 94 760 MW’a ulaşılması öngörülen elektrik kurulu gücünde artık sonraki hedefin 2020’de 100 bin MW’ın geçilmesi olduğunu, Cumhuriyetimizin 100.  yılının gururla kutlanacağı 2023’de 35 bin MW HES kapasitesinin hedeflendiğini, Bakanlıklar ve ilgili kurumların desteğiyle, HES yapımında başarılı yerli şirketlerimizin öncülüğünde, 2023 yılına özel bu milli enerji hedefinin gerçekleştirilmesinin mümkün göründüğünü, 2002’de ülkemizin hidroelektrik kurulu gücü 12 474 MW iken 16 yılda hidroelektrik kurulu gücün yüzde 125 artarak 28 bin MW’ı geçtiğini ve halen ülkemizin kurulu güçte en büyük kaynağı olduğunu, enerji ithalatına son 10 yılda yıllara göre değişim göstererek 27-70 milyar dolar arasında para ödenen ülkemizde hidroelektrik santrallar ve diğer tüm yenilenebilir enerji kaynaklarımızın geliştirilmesinde ülke menfaatidir” ifadelerini kullandı.

Taner Ercömert “2023, 2030 ve 2050 milli enerji hedeflerine ulaşmak için özel sektör yatırımlarının ivmesi korunmalı, ülke enerji ve elektrik üretiminde özel sektör payı daha da artırılmalı, devletimizin özel sektör enerji yatırımlarına destekleri ve teşvikleri devam etmelidir. Enerjide önemli oranda dışa bağımlı olan ülkemizde milli kaynağımız hidroelektrik enerji, güneş, rüzgar, jeotermal ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının çevreye uyumlu şekilde maksimum oranda geliştirilmesinde ülke menfaati vardır‘’ diye konuştu.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 15:19 21 Kasım 2018