Yenilenebilir

Sütçüler HES’in özelleştirme ihalesi yapıldı

AA

Elektrik Üretim AŞ’ye ait Sütçüler Hidroelektrik Santrali (HES) ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesinde, en yüksek teklifi 8 milyon 620 bin lira ile GNE Elektrik Üretim AŞ verdi.

Isparta’daki 2,25 megavat kapasiteli Sütçüler HES ile bu santral tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirilmesi ihalesi için 6 firma teklif verdi.

Komisyon başkanlığını Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır’ın yaptığı ihalede, önce kapalı zarfla elemesiz tur teklifleri alındı. Elemesiz turda verilen 6 milyon 500 bin liralık en yüksek teklifin ardından, 2 elemeli tur gerçekleştirildi.

Birinci elemeli turda en düşük teklif sahibi Metaltek Metalurji Kimya Gıda Elektrik Üretim San. ve Tic. Ltd. şirketi elendi. Bu turda verilen 7 milyon 280 bin liralık en yüksek teklifin ardından ikinci elemeli tura geçildi.

İkinci turda AKY Mutfak Eşyaları İmalatı San. ve Tic. Ltd. şirketi ihale dışı kaldı.

Bu tur sonrasında açık artırmaya geçildi. Açık artırma başlangıç tutarı 7 milyon 580 bin lira, artırım aralığı ise 20 bin lira olarak belirlendi.

Açık artırmanın üçüncü turunda SY Enerji Madencilik Petrol Otomotiv İnşaat Nakliye Temizlik Turizm Taahhüt San. ve Tic. Ltd. şirketi, beşinci turunda ERG Altyapı İnşaat Turizm Tic. ve San. Ltd. şirketi ihaleden çekildi.

Açık artırma, Erdoğanlar Enerji İnşaat Madencilik Tic. Ltd. şirketi ile GNE Elektrik Üretim AŞ arasında devam etti.

Erdoğanlar Enerji İnşaat Madencilik Tic. Ltd. şirketi de 16. turda ihaleden çekildi.

Böylece, Sütçüler HES’in özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 8 milyon 620 bin lira ile GNE Elektrik Üretim AŞ verdi.

Isparta’nın Değirmendere mevkisinde bulunan Sütçüler HES iki adet 1,125 megavatlık düşey eksenli Francis türbinden oluşuyor. Santralin 2017 yılı üretimi 7 gigavatsaat seviyesinde bulunuyor.

AABir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir