Yenilenebilir

SÜT-D’den ‘Dünyamızı soğutmak gerekli’ uyarısı

AA

SÜT-D, Dünya Soğutma Günü’nde, soğutmanın günlük yaşam ve endüstride vazgeçilemez yerine, sağlık, çevre ve iklim değişimine etkilerine dikkat çekerek, dünyamızın sürekli ısınan kocaman bir akvaryum olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D), 26 Haziran Dünya Soğutma Günü’nde, soğutmanın günlük yaşam ve endüstride vazgeçilemez yerine, sağlık, çevre ve iklim değişimine etkilerine dikkat çekerek, dünyamızın sürekli ısınan kocaman bir akvaryum olduğunu vurguladı.

Soğutma teknolojisinin yaşam ve toplum için önemini duyurmak ve farkındalık yaratmak için kutlanan Dünya Soğutma Günü’nde bu yıl, soğuk zincirin gıda ve sağlık için vazgeçilemez yeri vurgulanarak, tarladan sofraya gıda ile ilaç, aşı, kan, organ taşınması ve depolanmasındaki mühim konum, sağlık ve gıda güvenliği için ortaya konuyor.

SÜT-D’den konuyla ilgili yapılan açıklamada evlerdeki klimalar ile büyük bina ısıtma-soğutma-hava iyileştirme, endüstri ve tedarik zinciri soğutma sistemlerindeki iklimlendirme maliyetinin en büyük kısmının enerji bedeli olduğuna dikkat çekildi. Enerjinin, dünyanın küresel sıcaklık artışına neden olan sera gazlarının en büyük kısmının da sebebi olduğu ifade edilen açıklamada İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu’nun konuyla ilgili görüşlerine de yer verildi. “Enerji üretip tükettikçe dünyamız ısınır, iklim değişir. Son iki ayda yaşadığımız aşırı sıcak, sel, taşkın, hortum gibi olaylarla günlük ve endüstriyel yaşamımız olumsuz etkilenir.  Dünyamız üçte ikisi su dolu kocaman eşsiz bir akvaryum. Bitki-hayvan-mikroorganizmalarla paylaştığımız güzelim gezegenimizi, akvaryumumuzun atmosferini ısıtamayız, ısıtmamalıyız” Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, 26 Haziran Dünya Soğutma Günü’yle ilgili de açıklamalarda bulundu.

“YAŞAM İÇİN SOĞUK ZİNCİR”

İklimlendirme sektörünün, soğuğun gücünün mekanlarımıza, endüstriye sağladığı konforun ve işlevselliğin vazgeçilmez olduğunu dile getiren Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Soluduğumuz iklimlendirilmiş hava evimizde, işimizde, hastanelerde bize sağlık ve hijyen sunarken, endüstriyel üretimlerde, ürün tedarik zinciri yönetiminde soğutma teknolojisi önemlidir. Sözün özü iklimlendirme mühimdir” diyerek soğuk zincirinin yaşamdaki, gıda ve sağlık güvenliğindeki yerini, tarladan sofraya gıda ile ilaç, aşı, kan, organ taşınması ve depolanmasındaki konumunu vurguladı.

“SOĞUTMA ENERJİSİNİN İKLİM DEĞİŞİMİNE ETKİSİ AZALTILMALI”

Mekanlarımızı yaşanır kılan, endüstriye soğuğun gücünü sunan sektörün gezegenimizde küresel ısınmaya, iklim değişimine neden olmaması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Karaosmanoğlu, soğutma teknolojisi kaynaklı sera gazı salımlarını azaltmak için iklimlendirme cihaz ve ekipmanlarının yaşam döngüsü boyunca üretim-kullanım-ömrünü tamamlama-atık yönetimi aşamalarında çevre ve iklim değişimi etkilerinin, karbon ayak izinin en az düzeyde olması gerektiğini bildirdi. Karaosmanoğlu, “Bu bağlamda, ısıtma-soğutma yükleri dikkate alınarak doğru teknik seçimlerle yapılacak yalıtımlı binalarda, cihaz ve ekipmanların teknik seçimi, enerji yönetimi, bakım ve onarımın doğru ve zamanında yapılması, ömrünü tamamladıktan sonra atık önceliklemesine göre yönetilmesi önemlidir. Soğutma sistemlerinde hijyen gereklilikleri de yerine getirilmelidir. Büyük bina ve tesislerde yerinde, güneş, rüzgâr, biyokütle gibi yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi ile birlikte elektrik-ısı-soğuk (trijenerasyon) üretimi teknik cazibesinin yanı sıra sağlık, çevre ve iklim dostu soğutma zinciri için topluma sunulması önemlidir” dedi.

“DOĞA İLE UYUMLU İKLİMLENDİRME İÇİN YETKİN SEKTÖR GÜCÜMÜZ VAR”

Ülkemizdeki yerli ve çok uluslu markaların, sektörel sivil toplum ve ihracat yetkin sektör gücü varlığının; pazara doğa ile uyumlu, iklim değişimine dirençli ürünlerin arzı için mühim olduğunu belirten Prof. Dr. Karaosmanoğlu, “Türkiye iklimlendirme sektörünün, hepimizin Dünya Soğutma Günü kutlu, soğutma enerjisi karbon ayak izimiz düşük, hepimizin akvaryumu dünyamız mutlu olsun” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir