Yenilenebilir

Solarex İstanbul Fuarında yenilenebilir enerji masaya yatırıldı

AA

İstanbul Fuar Merkezi’nde 12’incisi düzenlenen Solarex İstanbul Fuarı oturumlar ile devam ediyor.

Shura Enerji Dönüşümü Merkezi’nin gerçekleştirdiği ‘Shura Enerji Dönüşümü Merkezi Yenilenebilir Enerjide Katma Değerli Üretime Geçişte Ar-Ge ve İnovasyon’ konusu Dr. Değer Saygın’ın moderatörlüğünde konuşuldu. Saygın, “Şuan Türkiye’de yenilenebilirde istihdam olarak 90 bin kişi çalıştırıyor. Bu da enerjide yüzde 10’luk bir kısma geliyor” dedi.

Ekonomist ve Danışman Bengisu Özenç; “Türkiye’nin dış ticaret açığı 45 milyar dolar seviyesinde. Yerli üretimi önemsiyoruz. Ama katma değerli üretimi nerelerde yapıyoruz ve doğru yöne eğilim gösteriyor muyuz? Rüzgar enerjisi ekipmanlarına sadece dış ticaret açığı veriyoruz. Yenilenebilir enerji ekipmanlarının üretimi önemsemeliyiz” dedi.

Ege Üniversitesi Doçent Melih Soner Çeliktaş, “Yenilikçi toplumun olmazsa olmazı kültür diyebiliriz. Ar-Ge çalışmaları enerjide önemli. İstatistiklerin artması gerekiyor. Teknoloji öngörüsü örgütlenmesi ve eğitimde yeni nesil üniversitelerle, start-up projeleri ile Türkiye çözüme gidebilir” ifadelerini kullandı.

Ekore Ceo, Yönetim Kurulu Başkanı Serhan Süzer, “Memleketimize en iyi teknolojiyi getirmek istiyoruz. Buda hidrojen projesidir. Ülke olarak planlamayı sevmiyoruz. Ama icra konusunda çok başarılıyız. Yüksek teknolojinin asıl kökeni Ar-Ge’dir. Bizim mottomuz, güneş enerjisini tüm insanlığa satışını yapmak istiyoruz” diye konuştu.

Bereket Enerji GES Satınalma ve Lojistik Müdürü Gamze Akgün, “Hidroelektrik tesisini yapan ilk firmayız. Denizli’de ise hücre tesisimizi kurduk. Zorlu bir kurulum sürecinden geçiyoruz. Çünkü bununla ilgili bir yönetmelik Türkiye’de yok. Biz solar teknolojisi dışında siyaseti de takip etmek zorundayız. Çünkü ülkelerin yeni atılımlarını takip etmeliyiz” dedi.

Dünyada yenilenebilir enerji kapasitesi yüzde 7,9 arttıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir