Yenilenebilir

‘Sektör olarak önceliğimiz sürdürülebilir bir piyasa’

AA

Green Power’a özel açıklamalarda bulunan TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “Bu yarışmalar bize yenilenebilir enerji kaynaklarının konvansiyonel enerji kaynakları ile rekabet edebilir hale geldiğini ortaya koydu” dedi.

Eskiden yenilenebilir enerji kaynaklarının destekleme mekanizmaları ile hayatta kalabildiğini ifade eden Ataseven, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz rüzgar yılın her saatinde aynı şekilde esmiyor. Bununla birlikte gelişen depolama sistemlerinin de etkisiyle, sürekli üretim eğrisi olan bir enerji kaynağı haline dönüşüyor. İlerleyen teknoloji ve dünyadaki gelişmeler sayesinde artık maliyetler azalıyor. Böylece rüzgar enerji piyasasında daha rekabet edebilir hale geliyor. Fiyatlardaki bu kararlı strateji, hem dünyadaki gelişmelerin, hem de Türkiye’deki yatırım ortamına duyulan güvenin sonucu diye düşünüyoruz. Bu anlamda gelişmeler sevindirici”

‘EKSİ FİYATLAR YATIRIMCILAR ÜZERİNDE BASKI UYGULAYACAK’

Yarışmalarda verilen eksi fiyatların yatırımcılar üzerinde baskı uygulayacağına dikkat çeken Ataseven, Bu fiyatlarla bu projeleri yapmak yatırımcıları, türbin tedarikçilerini ve sanayiciyi zorlayacak. Herkes daha az karla çalışmaya ve daha uzun yatırım geri dönüşlerine razı olacak. Dünyadaki örnekleri de böyle. Bir de finans ayağı var. Onlar da finans maliyetlerini minimize etmeye çalışacaklar. Yatırımcılar dünyadaki örneklerine bakarak maliyetlerin azalacağını, sanayi üretimi artacağından elektrik fiyatlarının bir miktar yükseleceğini ve daha uygun finansman koşullarının olacağını öngörüyor. Bu öngörülerle de daha agresif fiyatlar ortaya çıkabiliyor” şeklinde konuştu.

‘YATIRIMLARIN 2020’DEN ÖNCE İŞLETMEYE GEÇMESİ MÜMKÜN GÖRÜNMÜYOR’

Tahsis edilen kapasitelerin 2020’den önce işletmeye geçmesinin mümkün görünmediğini sözlerine ekleyen Ataseven, “Aralık ayının sonunda yapılan yarışmalarda toplam 2 bin 130 MW’lık bir kapasite tahsisi yapıldı. Bu projelerin yaklaşık yatırım bedeli üç milyar dolar civarında. İzin süreçlerini göz önüne aldığımızda 2020 yılından önce bu yatırımların işletmeye geçmesi mümkün görünmüyor” dedi.

“SEKTÖR OLARAK ÖNCELİĞİMİZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR PİYASA OLUŞTURMAK”

Sektör olarak önceliklerinin sürdürülebilir, öngörülebilir ve yerlilik oranı yüksek bir piyasa oluşturmak olduğunun altını çizen TÜREB Başkanı Ataseven, “Öncelikle yarışma sonuçları TEİAŞ tarafından EPDK’ya bildiriliyor. EPDK projelerin önlisans işlemlerini gerçekleştiriyor. Ön lisans alan yatırımcılar inşaat izin süreçlerini tamamlayıp, lisans işlemleri için yeniden EPDK’ya başvuruyor. Lisans aldıktan sonra yatırım süreci başlıyor. Bu süreç minimum 2-3 yıl sürüyor. Burada önemli bir nokta var. Bu projeler işletmeye geçinceye kadar rüzgar sektöründeki sürdürülebilirlik nasıl sağlanacak? Rüzgar sektörünü ayakta tutacak önlemler neler olacak? Özellikle sanayicilerimiz için. Sektör olarak öncelikli amacımız; sürdürülebilir, öngörülebilir ve yerlilik oranı yüksek bir piyasa oluşturmak. Bu nedenle yatırım süreçleri esnasında sektör yavaşlasın istemiyoruz. Yatırımcıların mevzuatta yer alan kapasite artışlarına  ilişkin taleplerinin önünün açılmasını bekliyoruz. Bu taleplerin önü açılırsa sektör süratle bu yatırımları hayata geçirebilir. Çünkü bu projeler inşaat izin süreçlerini tamamlamış, yollarını inşaa etmiş, enerji nakil hatlarını bağlatmış, kamulaştırmasını bitirmiş projeler. Kapasite artış talepleri karşılanırsa, 2018 ve 2019 yıllarında oluşacak duraksamanın önüne geçilebileceğini düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“SEKTÖR NİSAN 2018’DE ALINACAK BAŞVURULARI BEKLİYOR”

Sektörün Nisan 2018’de alınacak başvuruları beklemeye başladığına işaret eden Ataseven, “Sektör Nisan 2018’de alınacak başvuruları beklemeye başladı bile. Ülkemizdeki sanayinin hızla gelişmesi için büyük ölçekli projelere ihtiyaç var. Zaten YEKA bu amaçla ortaya konan projelerden biri. YEKA projesi ile birlikte küçük ve orta ölçekli projelerin devamlılığının sağlanması sektörün sürdürülebilirliği açısından önemli. Bunların hepsini bir arada yapmayı başarabilirsek ülke ekonomisine maksimum faydayı sağlamış olur, piyasada derinleşiriz” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir