Yenilenebilir

Sektör dernekleri YEKDEM’in uzatılmasını talep etti

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez’le bir araya gelen yenilenebilir enerji sektör dernekleri, ortak bir talepte bulundu.

Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren altı dernek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na ortak bir dilekçe vererek 31 Aralık 2020’de sona erecek Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destek Mekanizması’nın (YEKDEM), ön lisans ya da üretim lisansı aşamasında olan projeler için 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmasını talep etti.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER) Başkanı Kutay Kaleli, Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, Hidroelektrik Santralları Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD) Başkanı Fahrettin Arman, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Hakan Yıldırım’ın imzasını taşıyan dilekçe, 10. Türkiye Enerji Zirvesi’nin ilk gününün sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e sunuldu.

Dilekçede “YEK (yenilenebilir enerji kaynakları) kullanımının artırılması, yatırım süreçleri eden projelerin milli ekonomiye kazandırılması ve yerli kaynak kullanımı amacıyla önlisans / lisans almış ve YEKDEM kapsamına girebilecek projeler için, 12 aylık ek süreye ihtiyaç duyulduğu” belirtilerek mevcut YEKDEM uygulamasının ön lisans / üretim lisansı almış projeler için 31 Aralık 2021’e kadar uzatılması talebi dile getirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in de bu yöndeki talebe sıcak baktığını ifade eden dernek başkanları, Bakanlık ve ilgili kamu kuruluşları ile yakın çalışmalarını devam ettireceklerinin altını çizdi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir