Yenilenebilir

Rüzgara yön veriyoruz

AA

TÜREK 2019’un açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; “Esen rüzgara göre savrularak değil tam tersine rüzgara yön vererek, rüzgarı önümüze katarak yola devam edeceğiz. Büyüyen Türkiye’nin rüzgarını arkamıza aldık, yelkenlerimizi büyüyen Türkiye’nin rüzgarıyla şişirdik rotamızistikrar, pusulamız gelecek” şeklinde konuştu.

‘ELEKTRİK ÜRETİMİNİN 3’TE 2’Sİ YERLİ VE YENİLENEBİLİR KAYNAKLARDAN’

‘Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir’ mottosuyla Anadolu coğrafyasının bereketini enerjiye dönüştürdüklerini söyleyen Bakan Dönmez,  “Bu yılın ilk 10 ayında yerli ve yenilenebilir enerjiden elektrik üretim payımız yüzde 64 oldu. Bu rakamın yüzde 46’sı yenilenebilir enerjiden geliyor. Milli Enerji ve Maden Politikası’nda ilan ettiğimiz kısa vadede elektrik üretiminin üçte ikisini yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde etme hedefimizi yakaladık. Hedefimiz bu oranı daha da yukarılara çekmek” dedi.

‘RÜZGARDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ SON 5 YILLIK DÖNEMDE YÜZDE 70 ARTTI’

Önümüzdeki üç yıl boyunca yıllık yüzde 5 büyüme hedefinin beraberinde enerji talebinde de artışı getireceğini söyleyen Bakan Dönmez, “Rüzgardan elektrik üretiminde Avrupa’da beşinci sıradayız. Rüzgardan elektrik üretimimiz son 5 yıllık dönemde yaklaşık yüzde 70 arttı. Toplam kurulu gücümüzün yüzde 48’i yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşuyor. Bugün itibariyle lisanslı ve lisanssız toplam 262 rüzgar santralinde toplam kurulu gücümüz 7 bin 400 MW’a ulaştı” diye konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 17:31 15 Kasım 2019