Yenilenebilir

Rekor beklentisi

AA

Elektrik fiyatlarının piyasa maliyetlerinin altında seyretmesi ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle 2019 yılında YEKDEM’e dahil santrallerin toplam kurulu gücünün 22 bin MW’ı geçeceği tahmin ediliyor.

2018’de 19 bin 266 MW’a ulaşmıştı

EPDK tarafından 2019 yılında YEKDEM’e (Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması) dahil olmak isteyen santrallerin başvuruları 1 Ekim’de başladı. Geçtiğimiz yıl yapılan başvurular neticesinde YEKDEM’e 2018 yılında dahil olan santrallerin toplam kurulu gücü 19 bin 266 MW’a yükselerek rekor kırmıştı.

22 bin MW’ın üzerine çıkabilir

Green Power’a konuşan sektör kaynakları, 2019 yılında YEKDEM’e dahil santrallerin kurulu gücünün 22 bin MW’ın üzerine çıkması beklediklerini ifade ederken, maliyetlerin altında seyretmeye devam eden elektrik fiyatları ve kurlardaki artışın şirketlerin YEKDEM’den faydalanmasını zorunlu kıldığına dikkat çekiyor.

2019 YEKDEM’de rekor yılı olacak

Elektrik fiyatlarının piyasa maliyetlerinin altında seyretmesi ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle 2019 yılında YEKDEM’e dahil santrallerin toplam kurulu gücü 22 bin MW’ı geçeceği tahmin ediliyor.

EPDK tarafından 2019 yılında YEKDEM’e dahil olmak isteyen santrallerin başvuruları 1 Ekim’de başladı. Geçtiğimiz yıl yapılan başvurular neticesinde YEKDEM’e 2018 yılında dahil olan santrallerin toplam kurulu gücü 19.266 MW’a yükselerek rekor kırmıştı.

Green Power’a konuşan sektör kaynakları, 2019 yılında YEKDEM’e dahil santrallerin kurulu gücünün 22 bin MW’ın üzerine çıkması beklediklerini ifade ederken, maliyetlerin altında seyretmeye devam eden elektrik fiyatları ve kurlardaki artışın şirketlerin YEKDEM’den faydalanmasını zorunlu kıldığına dikkati çekiyor.

“Olası çözüm önerileri tartışılmalı”

YEKDEM kapsamındaki santrallerin artan üretim miktarı ve kurlardaki artışın 2019 yılında da YEKDEM maliyetlerinin yüksek seyretmesine neden olacağına dikkati çeken sektör kaynakları hem yüksek YEKDEM maliyetlerinin sürdürülebilir olmadığını ve bu nedenle tarafların da rızası ile YEKDEM maliyetlerinin aşağı çekilebilmesi için olası çözüm önerilerinin tartışılması gerektiğini ifade etti.

 

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:23 9 Ekim 2018