PÜİS’ten yeni iş birliği

PÜİS, akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneş enerjisinden elde edilmesi için Solaray Enerji ile bir protokol imzaladı.

Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası (PÜİS) ile Solaray Enerji, akaryakıt istasyonlarının enerji ihtiyaçlarının güneşten karşılanması için geniş kapsamlı bir işbirliğinin temellerini attı.

PÜİS’ten konuyla ilgili yapılan açıklamada işbirliği kapsamında binlerce akaryakıt istasyonunun mevcut elektrik ihtiyaçlarının, çatılarına inşa edilecek güneş enerjisi panellerinden karşılanması hedefleniyor.

İSTASYON SAHİPLERİ ÜRETİM FAZLASINI SATABİLECEK

Yapılan işbirliği ile akaryakıt istasyonlarında güneş enerjisi panellerinden elde edilecek enerjinin üretim fazlası devlete satılabilecek. Akaryakıt bayileri bir yandan enerji ihtiyaçlarının tamamını güneş enerjisinden karşılarken, üretim fazlasını da devlete satarak gelir elde edecek.

9 bin 200 akaryakıt istasyonunu çatısı altında toplayan PÜİS, akaryakıt istasyonlarının en önemli giderlerinden biri olan elektrik enerjisinin güneşten elde edilmesi ve temiz enerji kullanımının önünün açılması konusunda sektöre öncülük edeceğini de açıkladı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE OLUMLU KATKIDA BULUNACAK

Açıklamada, tüm dünyanın gündemini meşgul eden iklim değişikliği ve karbon salınımı miktarı sorunlarına da katkı sağlayacak olan bu proje ile ülkemizin ve gezegenimizin geleceği için de olumlu bir adım atılacağına dikkat çekildi.