Yenilenebilir

Lisanssız tesislerin uzlaştırma hesaplarıyla ilgili değişiklik

güneş enerjisi
AA

Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle lisanssız üretim tesislerinin uzlaştırma hesaplarının ayrılabilmesi için görevli tedarik şirketi kayıtlarının kategori sayısı ikiden üçe çıkarıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikler, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi amacıyla belirlenen tarifeler üzerinden enerji temin etmek isteyen tüketicilerin, ikili anlaşmalarla görevli tedarik şirketinden enerji alan serbest tüketicilerin ve lisanssız üretim tesisleri ile bunlarla ilişkilendirilmiş tüketim tesislerinin uzlaştırma hesaplarının ayrı ayrı yapılabilmesi amacıyla üç farklı kategori olarak kayıt edilmesine karar verildi.

Öte yandan yenilenebilir enerji kaynaklarının desteklenmesi amacıyla belirlenen tarifeler üzerinden enerji temin etmek isteyen tüketicilerin de uzlaştırma hesapları; birden fazla tesis söz konusu olup aynı tüzel kişilik altında kayıtlı olsalar bile, talep edilmesi halinde ayrılacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir