Yenilenebilir

JESDER enerji depolamasında Türkiye’yi geleceğe taşıyor

AA

Enerji depolamada yeni teknolojiler ve alternatif hibrit tesisler, Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından düzenlenen bir toplantıda masaya yatırıldı. Toplantıda Zorlu Enerji’nin kombine ısı gücü santrallerini kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak duruldu.

JESDER tarafından İzmir’de gerçekleştirilen toplantıya Maltepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Hamit Topuz, Günder’den Faruk Telemcioğlu, Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Orhan Erken, Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır, Yaşar Üniversitesi’nden Dr. Selahaddin Umdu, Zorlu Enerji’den Ural Halaçoğlu, CN Group’tan Unal Özturkut, EDEAS’tan Şahin Bayram ve Belit Mühendislik’ten Hülya Kalender Beskan katıldılar.

Enerji depolama ve alternatif hibrit tesis kurma projeleri, deneyimler ve diğer ülkelerde uygulanan yöntemler üzerinde durulan toplantıda akademisyenler ve yatırımcılar tarafından, gündüz saatlerinde güneşten elde edilecek enerjinin gece saatlerinde jeotermal elektrik santrallerinde kullanımı ile ilgili olarak bilgi paylaşıldı. Bu yöntemin mevzuat gereği uygulanabilir olsa da konu ile ilgili yeni bir yönetmeliğin çıkarılması gerektiği sonucuna varıldı.

Zorlu Enerji’nin projesi

Toplantıda Zorlu Enerji’nin kombine ısı gücü santrallerini kapsayan projesi üzerinde detaylı olarak duruldu. Projenin temel amacının jeotermal akışkanın hem buhar hem de sıvı fazda depolanabilir olması olduğu konusunda bilgi verildi. Zorlu Enerji’nin projesinde depolamanın ana maddesini parafin oluşturuyor. Bu yöntem ile ihtiyaç duyulduğu anda depodaki enerji anında sisteme geri verilebiliyor. Depolama yöntemi ile ticari gelir elde edilmesi ve ayrıca bu yöntemin güneş enerjisi ile birlikte kullanılabilmesi için teoride bir model oluşturulması hedefleniyor. Projenin bir diğer amacının deponun kapasitesini arttırmak olduğu belirtildi. Parafinin ana madde olduğu jeotermal akışkanın buhar ve sıvı fazda depolanması yönteminin sonraki toplantılarda detaylı olarak görüşülmesine ve bu konuda maliyet çıkarılmasına karar verildi.

Yeni teknolojiler, yeni yöntemler

Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Füsun Servin Tut Haklıdır ise jeotermal enerjiden hidrojen eldesi ile depolama yöntemi konusunda bilgi aktardı. Hidrojen eldesi ile depolama yöntemi, oldukça yüksek bir güce sahip olması ve hacim başına en çok depolama olanağı sağlaması bakımından uygun bir yöntem olarak gündeme gelse de, uygulanabilirliğinin düşük olduğu kanaatine varıldı.

Alüminyum ergitme santralleri de yurtdışında ısının depolamasında farklı bir yöntem olarak yurtdışında kullanılıyor.  Yaşar Üniversitesi’nde sürdürülen bir projeye göre elektrik tarifeleri düştüğünde, elektrik üretiminin yapılıp piyasaya gönderilmesini amaçlanıyor.

EDEAS yetkilileri ise hidroelektrik santrallerin de hibrit tesisler konusunda iyi bir alternatif olduğunu belirttiler. EDEAS tarafından verilen bilgiye göre hızlı şarj ve deşarj olma özelliği ile şebeke verimliliğinin dengelenmesinde önemli bir rol oynuyor. Fakat tesis kurma, maliyet açısından uygun bir sonuç doğurmayacağı öngörülüyor.

Toplantı sonucunda soğutma sistemlerinin de bundan sonraki toplantıların gündem maddelerine eklenmesine ve alternatif hibrit tesis olarak güneş enerjisinden faydalanabilme maliyetinin çıkarılmasına karar verildi. CN Group’tan Ünal Özturkut’un, öz tüketim için GES maliyetleri ve GES’in mevzuat yönünden irdelenmesi hakkında ayrıntılı bir rapor hazırlayarak sunum yapması da kararlaştırıldı.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 16:09 26 Eylül 2018