Yenilenebilir

İşte aday YEKA sahaları

AA

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından kurumun web sitesinde gerçekleştirilmesi planlanan projeler için aday YEKA bölgeleri açıklandı.

Rüzgar ve güneşte 3’er aday YEKA sahası bulunuyor

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılında hayata geçirilmesi planlanan projeler için aday YEKA sahaları açıklandı. Dünyadaki en büyük offshore projesi olması planlanan offshore Rüzgar YEKA yarışması için Marmara Bölgesi’nde 3 aday YEKA sahası belirlendi. Pil depolamasıyla ilgili düzenlemenin de eklenmesi düşünülen Türkiye’nin ikinci güneş YEKA’sı için de aday YEKA sahaları belirlendi.

 

HABERİN TAMAMI

 

 

Rüzgar ve güneşte aday YEKA sahaları belirlendi

 

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından kurumun web sitesinde yayınlanan aday YEKA ilan metni ile gerçekleştirilmesi planlanan yeni YEKA yarışmaları için belirlenen aday YEKA’lar açıklandı.

 

Türkiye, Milli Enerji ve Maden Politikası çerçevesinde “Daha Çok Yerli Ve Daha Çok Yenilenebilir” yaklaşımı kapsamında büyük ölçekli yenilenebilir enerji kaynak alanları (YEKA) oluşturularak yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ve bu tesislerde kullanılan ileri teknoloji içeren aksamın yurt içinde üretilmesi ya da yurt içinden temin edilmesinin sağlanması amacıyla uygulamaya koyduğu YEKA modeline önümüzdeki aylarda yeni yarışmalarla devam edecek. Bu kapsamda belirlenen aday YEKA sahaları açıklandı. Öte yandan belirlenen aday YEKA alanları için detay çalışmalara başlandığı da belirtildi.

Offshore YEKA’da Saros, Gelibolu Ve Kıyıköy aday bölge

Bu yıl içinde gerçekleştirilmesi ve dünyadaki en büyük offshore projesi olması planlanan offshore Rüzgar YEKA yarışması için 3 aday YEKA sahası belirlendi.

  • Edirne’nin Enez ve Keşan ilçelerinde yer alan Saros Aday YEKA RES 476,8 km2’lik bir alanı,
  • Kırklareli’nin Vize İlçesinde yer alan Kıyıköy Aday YEKA RES 337,8 km2’lik bir alanı,
  • Çanakkale ve Tekirdağ ilçelerinde yer alan Gelibolu Aday YEKA RES ise 283,7 km2’lik bir alanı kapsıyor.

Güneşte aday bölgeler Hatay, Niğde ve Şanlıurfa

Yine bu yıl içinde gerçekleştirilmesi ve pil depolamasıyla ilgili düzenlemenin de eklenmesi düşünülen Türkiye’nin ikinci güneş YEKA’sı için de 3 aday YEKA sahası belirlendi.

  • Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde yer alan Şanlıurfa Aday YEKA GES Öbek 1: 10,07 km2 ve Öbek 2: 13,03 km2 olmak üzere toplam 23,1’lik bir alanda,
  • Niğde’nin Bor İlçesinde yer alan Niğde Bor Aday YEKA GES 25,53 km2’lik bir alanda,
  • Hatay’ın Erzin İlçesinde yer alan Hatay Erzin Aday YEKA GES ise 75,67 km2’lik bir alanda yer alıyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir