Yenilenebilir

“Ekonomik kalkınma rüzgar enerjisi ile gerçekleşiyor”

AA

Dünya genelinde yaşanan bir iklim değişikliği ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik dar boğaz olduğunu söyleyen Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, bu durumdan kurtulmanın rüzgar enerjisi sayesinde mümkün olacağını ifade etti.

Küresel çapta gerçekleşen iklim değişiklikleri ile birlikte hem dünyanın çehresi hem de ekonomik düzeyi hızla değişiyor. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya, yaşanan iklim değişikliğine ve dengesizleşen ekonomik ortama çare arıyor.  Yurt içi ve yurt dışındaki rüzgar enerjisi santrallerine servis hizmetleri sunan Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Ali Aydın, iklim değişikliklerine ve ekonomik kalkınmaya yönelik çözüm arayan ülkelerin temiz ve çevreci enerji olan rüzgar enerjisine ve yarattığı ekonomiye odaklanması gerektiğini söyledi.

DAR BOĞAZDAN  RÜZGAR ENERJİSİYLE KURTULABİLİRİZ

Uzmanlar, yaşanan iklim değişikliği sürecinde bir dar boğaz içine giren dünya için çıkış yolu olarak rüzgar enerjisini görülüyor. 91 ülkede 591GW’dan fazla kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi bulunduğuna ve büyümenin hızla devam ettiği için mevcut olan en ucuz enerji kaynaklarından birinin rüzgar enerjisi olduğuna dikkat çeken Ali Aydın, “Rüzgar enerjisi ile istihdam yaratarak, karbon emisyonlarını azaltarak, yerel yatırımları teşvik ederek ve enerji yoksulluğunu azaltarak küresel kalkınma ve iklim hedeflerine katkıda bulunabilinir.” ifadelerinde bulundu.

“RÜZGAR ENERJİSİNİN GÜCÜNÜ KEŞFETMELİYİZ”

Rüzgar enerjisinin gücünü, enerji sistemlerini yeniden şekillendirmek için sahip olduğu olanaklarla keşfetmek gerektiğini belirten Ali Aydın, “Rüzgar enerjisinin, ekonomik büyümeyi artırmak ve geleceğe temiz bir çevre bırakmak için kullanılması gerekiyor. Özellikle dünyada artan küresel enerji talebine karşı olgun ve gelişmekte olan pazarlarda rüzgar enerjisinin tercih edilmeye başladığını görüyoruz. Geçen yıl enerji sektöründeki fosil yakıtlara yapılan yatırımlardan çok daha fazlasının yenilenebilir enerjiye yönelik gerçekleşmesi, şirketlerin enerji ihtiyaçlarını karşılamak için rüzgar santrallerinden enerji satın almaya başlaması, farklı ekonomik kalkınmaların ve iklim eylem planlarının hayata geçirilmesine olanak tanıyor.” şeklinde konuştu.

RÜZGAR ENERJİSİ AVRUPA’DA 300 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

AB ülkelerinde, rüzgar enerjisinin ekonomik katkıları gözden kaçmıyor. Wind Europe’tan edinilen bilgilere göre, Avrupa’da 300 bin kişi rüzgar enerjisi ile ilgili sektörlerde çalışırken yerel topluluklar da yatırımlardan ve yerel vergi gelirlerinden yararlanıyor. Şu anda rüzgar enerjisi Avrupa’nın elektrik ihtiyacının yüzde 14’ünü karşılarken 2050’de bu oranın yüzde 50’yi bulması bekleniyor. Ülke Enerji’nin Genel Müdürü Aydın da böyle bir sonuç karşısında elde edilecek yeni ekonomik kalkınmanın düzeyinin çok daha büyük olabileceğine dikkat çekti.

“AVRUPA’NIN HAVA KALİTESİNİ RÜZGAR ENERJİSİ İYİLEŞTİRİYOR”

Rüzgar enerjisi sayesinde 2011-2016 yılları arasında AB’nin 819 milyon ton karbondioksitten kurtulduğuna değinen Ali Aydın, “Avrupa’nın fosil yakıta olan ithalat bağımlılığını azaltan ve hava kalitesini iyileştiren rüzgar enerjisi, ilerleyen yıllarda alacağı yatırımlarla iklimsel eylem planlarının daha kolay yürütülmesine olanak sağlayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir