Yenilenebilir

Ercömert: “Gürsöğüt HES’i 2020 yılında işletmeye alacağız”

AA

Gürsöğüt HES`in elektromekanik teçhizat işi için Limak, Andritz Hydro ile sözleşme yaptı. Gürsöğüt Barajı ve HES projesinin elektromekanik teçhizat temin, montaj ve işletmeye alınmasına ait sözlesme Limak grubunun Albedo BS Elektrik Üretim A.Ş. şirketiyle Andritz Hydro’nun Türkiye ve Fransa şirketlerinin oluşturduğu Gürsöğüt konsorsiyumu arasında 31 Mayıs 2018 tarihinde imzalandı.

“Gürsöğüt HES’i 2020 yılında işletmeye alacağız”

Limak Enerji Genel Müdürü Taner  Ercömert’den alınan bilgiye göre Limak şirketler grubunun Albedo şirketine ait 58 MW’lık Gürsöğüt Barajı ve HES’de halen inşaat faaliyetleri devam etmekte olup projede inşaat ve elektromekanik teçhizat işlerinin 2 yılda tamamlanmasını öngörülmektedir. Taner Ercömert “Gürsöğüt HES’i 2020 yılında işletmeye alacağız” dedi.

Hem Ankara ve hemde Eskişehir il sınırları içerisinde yer alan bu proje Gürsöğüt-1 HES ve Gürsöğüt-2 HES olarak 2 adet santral bulunuyor. Proje Orta Sakarya havzasında, Limak’in lisansına sahip olduğu ve halen işletmede olan Kargı HES’in akış yukarısında yer alıyor. Projenin yıllık üretimi 250-300 milyon kWh arasında olacak.

Enerji üretimi, dağıtımı, satış ve ticareti alanlarında faaliyet gösteren Limak Enerji grubunun işletme ve inşa halindeki HES kurulu gücü 1420 MW, grubun lisansına sahip olduğu HES’lerin yıllık ortalama elektrik üretim kapasitesi ise 4.3 milyar kWh olduğu belirtildi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir